Çözüldü i3 10110U sistemde GTA 5'te FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Msimsek140

Decapat
Daha fazla  
İyi akşamlar. i3 10110u işlemci, 8 GB RAM ve MX130 2 GB ekran kartı ile GTA 5 800x600 dışındaki tüm çözünürlüklerde 30 saniye 1 dakikada bir olmak üzere FPS 15'e düşüyor. Normalde 30-60 arası dolaşan FPS bir anda düşüyor ve bir süre öyle kalıyor. 800x600 çözünürlükte daha nadir de olsa düşüş yine yaşanıyor. Ayrıca her zaman menüde farem laglı hareket ediyor.
Denediğim işlemler:
  • GTA için kontrol panelden MX130 seçmek.
  • Pil ayarlarından yüksek performans seçmek.
  • Ayarları düşürmek(şu an normalde olmasına rağmen durum bu)
  • Arka plan işlemlerini engellemek.

Hiçbiri işe yaramadı. Sorunu nasıl tespit ederim? Çözüm yolu bilen arkadaşlar yönelndirebilirse sevinirim.

Çözüm
gpu 65 derece 405 mhz. İşlemci dalgalı ve düzelme drop anlarında cpu sıcaklığında bir anormallik olmamasına rağmen yaşanıyor
GPU 405 MHz ise düşük frekansta. Bunu bir deneyin:
Dediğin tabii ki sıcaklıklara olumlu yansır ama incecik laptop alıp oyun oynayıp FPS düşüyor diyenlere genelde bu yaramaz çünkü laptopu sıfır aldığın gün oyun oynasan bile 80-90 dereceyi geçip MHz düşürür. Çünkü bu modeller oyun için üretilmiyor.

O zaman oyun beklentisi olmasın.

@Lee Yubin yalnızca sıcaklık değiştirilmiş verdiğiniz konuda. Başka bir işlem yok değil mi?
Evet, sıcaklık sınırını artırman yeterli. Stok sınır çok düşük çünkü. Arkadaş 80 yapmış ama 80 de yetmeyebilir. MSI Afterburner ile oyun içi sıcaklıkları takip et.

Evet, sıcaklık sınırını artırman yeterli. Stok sınır çok düşük çünkü. Arkadaş 80 yapmış ama 80 de yetmeyebilir. MSI Afterburner ile oyun içi sıcaklıkları takip et.
Sıcaklığı değiştirip apply yapıp bilgisayar yeniden başlattım ama sıcaklık geri 68e düşmüş. Ne yapabilirim?

Oyun oynamak istiyorsa oynayabilir. Belki oyun için değil ama arkadaş istediğini yapar.
@Esaadd hocam herkes belli kurallar çerçevesinde istediğini yapabilir. Elbet, oyun laptopu değil iş laptopu olabilir ama arada oyun oynamak gerekmiyor mu?

Sıcaklığı değiştirip apply yapıp bilgisayar yeniden başlattım ama sıcaklık geri 68e düşmüş. Ne yapabilirim?
Direkt konu sahibini etiketkleyelim, yardımcı olur herhalde. @e.n.e.s bakar mısın?

@Esaadd hocam herkes belli kurallar çerçevesinde istediğini yapabilir. Elbet, oyun laptopu değil iş laptopu olabilir ama arada oyun oynamak gerekmiyor mu?
Zaten oyun oynamasın dememiş ki, oyun beklentisi olmasın demiş bence doğru da demiş. Isınıyor bu ince laptoplar. Ben de zamanında çok çektim GT 635M'den. 90 derece sınırı vardı MHz düşmemesi için, kart 95 derece oluyordu 90 derece sınır bile yetmiyordu yani.

Zaten oyun oynamasın dememiş ki, oyun beklentisi olmasın demiş bence doğru da demiş. Isınıyor bu ince laptoplar. Ben de zamanında çok çektim GT 635M'den. 90 derece sınırı vardı MHz düşmemesi için, kart 95 derece oluyordu 90 derece sınır bile yetmiyordu yani.
Oyun beklentisi olmasın diye yazınca böyle söyleme gereği düşünmüştüm sadece. Teşekkürler. @Lee Yubin

Geri
Yukarı