i3-12100F sistem açılırken defalarca bip sesi geliyor

polakavic

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, geçenlerde bilgisayarımı tamamen yeniledim. Ancak bir problemim var. Sistemi kuralı birkaç gün oldu ve FPS değerleri ve performansı mükemmel. Yalnız sıklıkla bilgisayarı her açtığımda buzzerdan 5-6 kere kısa bip sesi geliyor ve siyah ekranda kalıyor. Bunun ardından görüntü kablosunu söküp geri taktığımda hemen düzeliyor. Ayrıca AMD'nin sitesinde önerilen sürüm olan sürücüyü kurduğumda kurulumun sonunda bir şeyler ters gitti hatası veriyor ama sürücü kuruluyor. Sizce sorun ekran kartından mı?

Sistem özelliklerim;
  • İntel Core i3-12100F
  • Gigabyte H610M H DDR4
  • T-Force Vulkan TUF Alliance 3200 MHz 2x8 GB DDR4
  • Sapphire Pulse RX 6600 8 GB

Anakart sıkıntılı olabilir.

İşlemci bozulacak en son parça anakartın pinlerinde eğiklik var mı baktınız mı? Bütün kablolar iyice oturmuş mu?
Hocam bütün pinleri kontrol ettim. Hepsi gıcır gıcır ve düzgündü. Kablolar iyice oturttum. İlk kurduğumda 5 kısa bip yaptı sonra kendiliğinden gelmişti ekran falan Windows 11 kurulumu ve uygulamaları kurmuştum. 2 kere bilgisayarı açıyorsam 1 kere kesinlikle 5 kısa bip yapıyordu. Artık komple 5 kısa bip şeklinde kaldı. Geçen gün öyle RAM'leri yer değiştirdim, tekli yaptım, çiftli derken açıldı BIOS'a girdim. BIOS'tan default seçeneklerdeyken kaydet yeniden başlat yaptım ve gene 5 kısa bip. Kafayı yedim resmen. Garantiye göndericem yarın bakalım ne çıkacak.

Anakart sıkıntılı olabilir.
Etrafımdaki tanıdıklarımda aynı soket sistem olmadığı için denemesini yapamadım. Bilgisayarcılarda deneyecem.

Son durum güncellemesi yapayım. Anakartın bağlantılarını komple söküp aynı şekil tekrar bağladım ve çalıştı. Arada bir yine bip hatası yapıyor. Dikkat ettiğim kadarıyla monitör kapalı şekilde kasayı çalıştırınca yapıyor bunu. Ancak monitör açıkken ve kasayı öyle açınca düzgün açılıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı