i3 12100F vs R5 5600X sistem

meandrous

Femtopat
Daha fazla  
Hangisi en mantıklı seçim sizce?

ULTIMA-12100F / INTEL i3-12100F / ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

Sadece anakart upgrade yaptım B660M-K olarak fiyatı 15.600TL. Ama işlemcisi hakkında hiçbir fikrim yok maalesef.

ULTIMA-5500 / AMD Ryzen 5 5500 / ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

Bunda ise anakart upgradesi ASUS TUF Gaming B550M ve işlemcisini Ryzen 5 5600X olarak upgradeledim. Fiyatı 17.650TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 sistemin de ederinin bu kadar olduğunu düşünmüyorum. 5600X için 2000 lira fark da fazla maalesef.
Hocam orası öyle de maalesef piyasada sistemde kalmadı bu fiyatlarda ve bu kalitede maalesef dün bir sistemde karar kılmıştım tam alacaktım şak diye kasasını değiştirdiler ve kasa çok kötü o yüzden artık elimi çabuk tutmak istiyorum pişman oldum beklediğime :D

Bu arkadaşın da dediği gibi 2000tl fark çok ama i3 12100f ile ryzen 5 5600X arasındaki fark da çok.

Oyun performansı konusunda dağlar kadar fark göremesenizde fark görürsünüz ancak kıyamet çoklu işlemci performansında kopuyor. Bu da render edit ,3D modellemede öne çıkan , olması gereken bir özellik. Sistemi neye göre kullanacağınıza ve bütçenize göre tercih yapabilirsiniz.

Bu arkadaşın da dediği gibi 2000tl fark çok ama i3 12100f ile ryzen 5 5600X arasındaki fark da çok.

Oyun performansı konusunda dağlar kadar fark göremesenizde fark görürsünüz ancak kıyamet çoklu işlemci performansında kopuyor. Bu da render edit ,3D modellemede öne çıkan , olması gereken bir özellik. Sistemi neye göre kullanacağınıza ve bütçenize göre tercih yapabilirsiniz.
Hocam oyun ve yayın için kullanacağım sadece almışken iyisini alayım kafasındayım ilk defa sistem alacağım çünkü laptop kullanıyordum yıllardır.

Yayın işin içine girerse benim tercihim ryzen 5 5600X olurdu .

Bu arada 5600X yerine 5600 öneririm. X modeli sadece arttırlmış frekans oluyor. Siz de 150mhz lik bir oc ile 5600x elde edebilirsiniz. Yani X modeline boşa para vermeye değmez bence.
Hocam oyun ve yayın için kullanacağım sadece almışken iyisini alayım kafasındayım ilk defa sistem alacağım çünkü laptop kullanıyordum yıllardır.

Yayın işin içine girerse benim tercihim ryzen 5 5600X olurdu .

Bu arada 5600X yerine 5600 öneririm. X modeli sadece arttırlmış frekans oluyor. Siz de 150mhz lik bir oc ile 5600x elde edebilirsiniz. Yani X modeline boşa para vermeye değmez bence.
Anladım hocam bilgi için teşekkür ederim. Şöyle bir sıkıntı var, gaming.gen.tr de ellerinde sanırım 5600 kalmamış 5500 minumum olarak seçilebiliyor. yapabilecek upgrade 5600x maalesef burada. Gamegarajdaki sistemleri düşünüyordum başta ama anakart ve ekran kartı markalarını beğenmedim maalesef. Bir işlemci için ekran kartı markası daha önemli gibi geldi.

İkisinin de anakartı kötü. 5600X yerine 5600 olsaydı ucuza gelebilirdi. Buna bakabilirsin.

İkisinin de anakartı kötü. 5600X yerine 5600 olsaydı ucuza gelebilirdi. Buna bakabilirsin.

Asus Tuf b550m kötü mü ya anakart olarak?

Bu sistemi alacaktım ilk olarak ama dediğim gibi markalar biraz düşündürmüştü. Inno3D'nin ısı problemi olduğu söyleniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı