i3 12100F'ten i5 12400'e geçmeye değer mi?

Sizce geçmeye değer mi?

Değmez. Ekstra soğutma masrafını da düşünürsek vereceğin paraya kıyasla alacağın performans farkı az kalıyor. Biraz daha yüksek bir model olabilir.
Zaten alsan bile performans farkını hissedemeyeceksin. Ekran kartın, o işlemciyle alabileceğin potansiyel FPS'i kısıtlayacak. Tabii şu an darboğaz olmuyorsa.
Valorant gibi oyunlarda FPS'in artsada ekran tazeleme hızı yüzünden yine FPS artışını hissedemeyeceksin. O yapacağınız masrafla başka bir ihtiyacınızı giderin.

Son düzenleme:
Ana kartım H610MH DDR4 LGA1700P. 13400F alsam tam performans alabilir miyim?

Aslında gönlümden i5 12400 geçiyordu ama 13400 önerdiğiniz için kafam karıştı açıkçası. Sanırım biraz daha bekleyip 13400 almalıyım.

Hocam ekran kartınız nedir? Belki de önce ekran kartı yükseltmeniz gerekiyordur. Sonuçta ekran kartı gücüne takılırsa işlemci artışı oyunlarda bir fayda sağlamaz.

Dostlar iyi sosyaller iyi akşamlar. Şu an mevcut işlemcim i3 12100F. İşlemciden memnunum gayet tatmin edici ama i5 12400 geçmek istiyorum. Sizce geçmeye değer mi?
Şahsen değeceğini pek zannetmiyorum.

Hocam ekran kartımı daha yeni aldım. RX 6600.

Tamam hocam. RX 6600 ekran kartı için daha iyi bir işlemciye gerek yok. Farzedelimki 12400F de değil en iyisini yani 13900K aldınız. Bu işlemciyle bile ekran kartınız yetmediği için (Valorant veya CS:GO dışında) oyunlarda bir fark olmayacak. Tek fark işlemci kullanımları düşecek.

Son düzenleme:
Tamam hocam. RX 6600 ekran kartı için daha iyi bir işlemciye gerek yok. Farzedelimki 12400F de değil en iyisini yani 13900K aldınız. Bu işlemciyle bile ekran kartınız yetmediği için oyunlarda bir fark olmayacak.

Hocam aslında işlemcimi değiştirmek istememin asıl sebebi rekabetçi oyunlarda fps düşüşü. Bu beni rahatsız ediyor. O yüzden mevcut işlemciden daha iyi bir işlemci almak istiyorum. Mevcut işlemci Valorant için gayet tatmin edici ama skillerin olduğu ortamda fps 180 gibi değerlere iniyor. Fps kaybını engellemek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı