i3 13100F GTA'da 90+ dereceleri görüyor

MySevim

Femtopat
Daha fazla  
İtopya'dan bilgisayar aldım 3060 Ti i3 13100F bu konulardada çok bilgili değilim. Kasa çok ısınınca bir sıcaklığına bakayım dedim ve yük altında değilken 40-50 derecelerde ama GTA 5'e girdiğim zaman 90 ve üstü dereceleri görüyor. Ne yapabilirim? Neden kaynaklı olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İtopya'dan bilgisayar aldım 3060 Ti i3 13100F bu konulardada çok bilgili değilim. Kasa çok ısınınca bir sıcaklığına bakayım dedim ve yük altında değilken 40-50 derecelerde ama GTA 5'e girdiğim zaman 90 ve üstü dereceleri görüyor. Ne yapabilirim? Neden kaynaklı olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Soğutucu yetersiz büyük ihtimal. Intel stok soğutucu ile kullanılamayacak bir işlemci.

Ben anlam veremiyorum gerçekten bu i3 13100F'in bu kadar ısınmasına. Bir i3 için de kule tipi soğutucu almak hiç akıl mantığa uymuyor desem yeridir. i3 12100F bu kadar ısınmıyor mesela aradaki fark neredeyse yok denecek kadar az. Sogutucuyu muhtemelen doğru dürüst takamadılar.

Base ve turbo tüketim değerleri çok yüksek olmayan bir işlemci için çok yüksek sıcaklıklar bunlar. Bence macuna bir bakıp re-seating yapmak lazım. Hatta stok soğutucu varsa kule tipi kaslı bir soğutucu ile değiştirebilirsiniz. Tabi kasayı da bilmek lazım, akvaryum gibi bir kasanız varsa ısı konusu baş ağrıtır

Sıcaktan dolayı işlemci frekans kısmıyorsa çok büyük bir problem yaratmayacaktır. Sıvı soğutma veya kule tipi soğutma kullanmıyorsanız;
  • Stok soğutucular işlemciyi sınır değerlerde çalıştıracak şekilde tasarlanıyor. Intel'in yorumuna göre 100 C sıcaklığa kadar işlemci için normal olduğu yönünde.
  • Ekran kartının ısınması ile birlikte işlemci kendini bu ısınan hava ile soğutmaya çalışıyor. Bu da sıcak hava ile işlemci soğutmaya çalışmanız demek oluyor.
  • Malum yaz aylarındayız, ne yaparsanız yapın zaten sıcaklıklar normalden biraz daha yüksek oluyor.
Özetle soğutucu değiştirmek kesin çözüm.

Ben anlam veremiyorum gerçekten bu i3 13100F'in bu kadar ısınmasına. Bir i3 için de kule tipi soğutucu almak hiç akıl mantığa uymuyor desem yeridir. i3 12100F bu kadar ısınmıyor mesela aradaki fark neredeyse yok denecek kadar az. Sogutucuyu muhtemelen doğru dürüst takamadılar.
İhtimal var.

Geri
Yukarı