i3 13600KF frekansı 1.1 GHz'ye kadar düşüyor

Shawenty

Centipat
Daha fazla  
RAM
Fury Beast 3200Mhz 2x16GB
Anakart
Asus Tuf Z690 D4
Windows Update yaptıktan sonra işlemcimin hızı 1 GHz'de gezinmeye başladı. Son 3 güncellemeyi toplu olarak yükleyip yaptım. Sistemi kapatıp açtığımda veya yeniden başlattığımda 4.8 GHz'den başlıyor ve 20 saniye içinde 1 GHz'ye düşüp sabitleniyor. İşlemcim i5 13600KF. Tam olarak Windows güncellemesini yaptıktan sonra oldu bu olay.

ASUS anakartımdan (OS tipini Windows UEFI bırakarak) BIOS'u default'a aldım. Güç planımı SS aldım. Zaten hiçbir ayarla oynamadım sadece Windows'u güncelledikten sonra oldu bu olay. Yani güç planıyla alakalı olduğunu sanmıyorum. Bu arada herhangi bir işlem yaptığımda 4 GHz'ye kadar çıkıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

8676991e-6009-4a13-9be8-a8d95d612cb3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Default olarak kapalı olan ayarın Windows güncellemesi sonrasında nasıl açıldığını anlamadım. İşlemcinin temel frekanstan düşük çalışması ve ani frekans peakleri iyi görünmüyor. Ayarı kapatmayı deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Default olarak kapalı olan ayarın Windows güncellemesi sonrasında nasıl açıldığını anlamadım. İşlemcinin temel frekanstan düşük çalışması ve ani frekans peakleri iyi görünmüyor. Ayarı kapatmayı deneyeceğim.

Windows güncellemesinde güç ayarınız değişmiştir, C state BIOS'u varsayılan ayarlara aldığınızda açılmış olabilir.

@Marix Oyunlarda işlemci hızım yüksek değerlerde çalışıyor ama bazı programlarda düşük frekansta çalışıyor. Yüksek frekansta çalışmasını istediğim uygulamaları seçebilir miyim? Yoksa otomatik olarak mı belirleniyor?

Geri
Yukarı