i3 4005U ve R5 M330 darboğaz

isikeren06

Hectopat
Yer
Ankara
GTA 5'de bu gördüğünüz ikili yer yer fena derecede darboğaz yapıyor fakat sadece GTA 5'de oluyor bu durum. ETS 2'de mesela işlemci aşırı rahat %10-15'de çalışıyor utanmasa hiç çalışmayacak o kadar rahat ekran kartı ise %99 hiçbir problem yok. Fakat GTA 5'de ise işlemci kullanımı aşırı yükseliyor özellikle şehir içinde artık ekran kartını besleyemez hale geliyor ve aşağıda eklediğim ekran görüntülerindeki gibi bir durum oluyor. Zaten öyle ahım şahım bir FPS aldığım yok 25-30, maksimum 35 görüyorum. Online'da darboğaz girince ise iyice rezalet hale geliyor. Şu an grafikler normal yani düşük ayarlarda. Grafikleri yükselip ekran kartına yük bindirmeyi denedim darboğaz yer yer azaldı fakat bu kez de FPS düşüşü oldu. Bu durumdan kurtulmanın yolu yok mu?
Darboğaz girdiği anda aldığım ekran görüntüsü ve değerler;

20201220021852_1.jpg

Hocam çözünürlüğü bir tık arttırıp grafikleri düşürmeyi deneyin. Olmazsa artık sistemin düşüklüğünden kaynaklı olmayacak herhalde.
Vallahi ekran 1366x768 tipik laptop ekranı oyunda çözünürlük zaten 1366x768 de grafikler zaten düşük artık neden çözemedim vallahi.

Veya dediğim tam tersi çözünürlüğü düşürmeyi deneyin. Olmazsa da dediğim gibi yapacak pek bir şey kalmıyor :(.
Dostum az önce oyunu high ayarlara aldım ve sorunun kaynağını buldum diyebilirim. Aşırı garip ki sadece texture kalitesini yüksek yaptığım zaman fps daha çok düşüyordu fakat şuan hem texture hem shader kalitesini hem çimen hem su kalitesini yükselttim, darboğaz iyice azaldı denebilir ve fps daha az düştü yaklaşık 5fps kaybım oldu. Bunun yanında bir şey farkettim ki ayarları ne kadar yükseltirsem yükselteyim işlemcinin çektiği w değeri hiçbir zaman 9w ın üstüne çıkmıyor. max 9.2 gördüm, ve gördüğüm anda geri 9w a düşüyor. İşlemcinin çektiği w değeri resmen sınırlandırılmış gibi normalde bu işlemcinin 15w a kadar çıkması gerekli güç yöneticisinde de hatta tdp ayarlama yeri var orada da yazıyor 17w 1.7GHz diye normal değerinden bile fazla yazıyor. Aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar 15w ı görebiliyor rahatlıkla. Bu tdp yi ilk defa duyuyorum fakat msi afterburner da W cinsinde bir değer yazıyordu sanırım bu işlemcinin çektiği güç miktarıdır diyerek böyle bir şeye vardım yanlış ise affola. Bunu nasıl çözebilirim var mı bir fikrin? @Recep Baltaş hocam nasıl çözebilirim bu güç sorununu bir fikrin var mıdır acaba?

Son düzenleme:
Dostum az önce oyunu High ayarlara aldım ve sorunun kaynağını buldum diyebilirim. Aşırı garip ki sadece texture kalitesini yüksek yaptığım zaman FPS daha çok düşüyordu fakat şu an hem texture hem shader kalitesini hem çimen hem su kalitesini yükselttim, darboğaz iyice azaldı denebilir ve FPS daha az düştü yaklaşık 5FPS kaybım oldu. Bunun yanında bir şey fark ettim ki ayarları ne kadar yükseltirsem yükselteyim işlemcinin çektiği W değeri hiçbir zaman 9W'ın üstüne çıkmıyor. Max 9.2 gördüm, ve gördüğüm anda geri 9W'a düşüyor. İşlemcinin çektiği W değeri resmen sınırlandırılmış gibi normalde bu işlemcinin 15W'a kadar çıkması gerekli güç yöneticisinde de hatta TDP ayarlama yeri var orada da yazıyor 17W 1.7GHz diye normal değerinden bile fazla yazıyor. Aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar 15W'ı görebiliyor rahatlıkla. Bu TDP'yi ilk defa duyuyorum fakat MSI Afterburner'da W cinsinde bir değer yazıyordu sanırım bu işlemcinin çektiği güç miktarıdır diyerek böyle bir şeye vardım yanlış ise affola. Bunu nasıl çözebilirim var mı bir fikrin? @Recep Baltaş hocam nasıl çözebilirim bu güç sorununu bir fikrin var mıdır acaba?

Hocam güç seçenekleriyle oynaman gerek. Laptop olduğundan güç tüketimini kısıtlıyordur. Ve şarjda mı oynuyorsun? Şarjda oynamıyorsan laptopların performansı normalde göre daha düşük olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı