İ3-6100 ve MSİ RX 470 sistem FPS düşüş sorunu

WitchKing07

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı,Teknik Servis
Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar.
Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde;

• İ3-6100 3.7 GHz İşlemci
  • Msi H110M PRO-VD 2133 Mhz Anakart
  • 8 GB G-Skill 2133 Mhz CL15 RAM
  • Msi Rx 470 4GB 256 Bit Ekran Kartı 1242 Mhz GPU Çekirdek Hızı 1650 MHZ Bellek Hızı
  • 500 Watt PowerBoost Kasa+Güç Kaynağı

Hangi oyuna girersem gireyim, FPS düşüş olayını yaşıyorum. Şimdiye kadar denediğim oyunlar; Gta 5, Battlefield 1 Open Beta, Tomb Raider 2013, Rust Experimental, Far Cry 4, Euro Truck Simulator 2, Farming Simulator 2015, Payday 2, Project Cars, Dirt 3. Sorun tam olarak şöyle, örneğin GTA 5'de ultra ayarlarda 1920x1080 çözünülürkte oyuna 70-80 FPS ile başlarken öyle yerler geliyor ki 30 FPS'yi görüyorum. İşlemci kullanımı ortalama %70-%80 civarında dolaşıyor. Ayarları düşürüp denediğimde ise durum daha vahim bu sefer genel FPS değerleri de 45-50 FPS civarına düşüyor. Yani acayip bir sorun FPS kazanmak için ayarları kısmama rağmen daha çok FPS düşüyor. Sorun tavan FPS değerleri de değil hani tavan 50-60 FPS alır darboğaz olsa bile orada kalır. Fakat acayip bir dalgalanma söz konusu. Şunu da belirteyim aynı sisteme, GTX 970 taktığımızda GTA 5'te ultra ayarlarda FXAA açık ve MXAA4x iken 70 ila 90 FPS arası değişiyordu, darboğaz söz konusu olsa bu değerleri görmemiz zor olurdu diye düşünüyorum. Bu tarz sorunlar yaşayan arkadaşlar varsa tartışalım, büyük ihtimal AMD'nin sürücülerinde bir problem var diye düşünüyorum. Çünkü normal bir durum değil bu bana göre. Şunu da son olarak belirteyim işlemci sıcaklığı 60 civarında GPU sıcaklığı ise yine 65-70 civarında. Yani herhangi bir ısınma söz konusu değil..

Son düzenleyen: Moderatör:
An itibariyle size benzer sorunlar yaşamaktayım. Söyle ki World of tanks oynuyorum max. ayarlarda bir süre sonra atıyor. Wattman sürücünüz geri yüklendi uyarısı alıyorum. Bu uyarıdan önce aşırı kasan BF1 düzeliyor ne yapsam düzeltemedim. Bende sürücüler ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmekteyim artık işim allaha kaldı gibi birşey kendi kendine düzelmesini bekleyeceğim yapmadığım şey kalmadı.

Son düzenleme:
Aynı sorunu bende yaşamaktayım. FPS gayet normal şekilde yüksek iken oyunun bazı yerlerinde aşırı bir düşüş oluyor. O arada da kart kullanimi düşüyor. Yeni bir radeon sürümüyle düzelir umarım.

An itibariyle size benzer sorunlar yaşamaktayım. Söyle ki World of tanks oynuyorum max. ayarlarda bir süre sonra atıyor. Wattman sürücünüz geri yüklendi uyarısı alıyorum. Bu uyarıdan önce aşırı kasan BF1 düzeliyor ne yapsam düzeltemedim. Bende sürücüler ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmekteyim artık işim allaha kaldı gibi birşey kendi kendine düzelmesini bekleyeceğim yapmadığım şey kalmadı.
Sorunlarınız cevabı şu :
Wattman sorunu AMD sürücülerinden kaynaklı. Bu hatayı alanlar eski sürücüleri kurup düzeltmişler. Sürücüleri deneyin hangisinde sorun olmazsa o sürücüyü kullanın. İleride güncelleme ile duzeltirler umarım. Şahsen ben de öyle bir ekran kartı yok ve ben yaşamadım o hatayı ancak bir arkadaş sorduğunda araştırdım burada konu açılmış açan arkadaş eski sürücüleri yükleyip sorunu halletmişti. Siz de deneyin.
FPS düşüşleri de gayet normal. İşlemciye yüklenen oyunlarda yani bahsettiğiniz oyunlarda az da olsa darboğaz yasmaktasiniz. Bu da FPS düşüşleri yaşatır. O ekran kartına en az i5 6400 öneriyorum.

Peki eski sürücüleri nerden indirebilirim link verir misiniz ?
AMD'nin sitesinden :
Download Drivers
Yalnız önce surucunuzu güncelleyin. Sorun surucunuzu güncel olmamasından da kaynaklı olabilir. Eğer olmazsa eski sürücüleri deneyin. Sonucu da paylasirsaniz sevinirim. Bizzat yaşamadım bu sorunu bizzat yaşamadım internetten öğrenme sonucum. Doğruysa diğerlerine de öneririz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı