i3 8100 + GTX 1060 3GB sistem toplama

UğurKarabelli

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Malatya
Daha fazla  
Ufak ufak parçalarımı almaya başladım. Elimde işlemci ve belleğim mevcut. Aylık 1000 lira parçalarıma ayırabiliyorum.
  • İşlemci: i3 8100
  • Bellek: Corsair 8 GB 2400 Mhz CL 14
Şimdi sizinle tartışmak istediğim noktalar anakart ve ekran kartı. En başta Asus Prime H310M-A anakart +Galax GTX 1050 Ti düşünüyordum. Sonra dedim kendi kendime PUBG için 1050 Ti yetmeyebilir, VRAM tamam ama orta-high ayarlarda 60 FPS'in altına düşerse üzülürüm diye. Sonra ekran kartını Galax 1060 6GB'a çevirdim. Sonra baktım ki işlemci sanki ekran kartını böyle Pitbull köpeği gitmek ister de böyle sahibi iple hafiften yapma etme cinsinden çeker de yerinde tutmaya çalışır gibi yapıyor, dedim işlemci sıfır takmadım daha. Onu da ya iade eder i5 8400'a yükseltiriz ya da burada al sat yaparız. Tamam dedik 1 ay daha çalışırız sıkıntı yok. Baktım bu sefer de piyasaya Asus ROG Strix B360-G anakart geliyor. İşin içinden çıkamadım devre yandı, kafamda deli sorular. Şimdi isteklerim beklentilerim şunlar;
  • Oynadığım ve oynamayı düşündüklerim: PUBG, CS GO, F1 2017, Project Cars 2.
  • 144Hz takıntım yok. 60 FPs ideal.
  • Ultra olmasa da olur ama medium-high altına inemem.
  • Belirli bir bütçem yok ama parçalarda lükse pek kaçamam.
  • Düşündüğüm kasa ve power Dark N10 Advanved + FSP 500 Watt +80 APFC. Soğutmadan yana sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum.
  • Elde monitörüm yok 60 Hz DP çıkış öncelikli 500 600 TL arası monitör tavsiye de alırım.
Sorularım da şunlar;
  1. Düşük bütçe ile i3 8100'ı elimde tutup H310M-A ile Galax 1060 6GB'ye mi yönelsem istediğimi alabilir miyim?
  2. İşlemciyi takaslayıp i5 8400+ H310M-A + Galax 1060 6GB?
  3. i3 8100+ Asus ROG Strix B360-G+ GTX 1060 3GB?(İstediğimi güzel veriyor ama 1-2 sene içinde elimde kalmasın 3 GB diye)
  4. Yoksa da 1 ay daha çalış i5 8400 + Asus ROG Strix B360-G + Galax 1060 6 GB.
  5. Ekran kartını en son parça olarak da bekletebilirim yeni nesil Nvidia gelebilir.

Son düzenleme:
Çözüm
O zaman Asım hocamın önerisiyle kafama da yatan sistem;
Güzel sistem. Özellikle intel olması, çıkabilecek sorunları en aza indiriyor. Tercihini güzel yapmışsın. Hayırlı olsun.
Ben işlemci ve anakartı i5 8400 ile B360 ı alıp ekran kartı için bir ay beklemenizi önerirdim. Ama madem aldınız i3 8100 hayırlısı olsun günümüz şartlarında kısa vadede üzmez o işlemcide sizi ama ileriye dönük 8400 alsan kafan rahat olurdu.
Bu arada anakart 1 aydan önce gelir inşallah nanokataloktan :)
Teşekkürler :) Anakart için acelem yok 1 ay içinde gelir zaten 1 ay sürem var gelmezse iade alırız stokta olan yerden direk çekerim. İşlemci içinse yeteceğini düşünüyorum yetmezse eğer bi süre testini yaptıktan sonra üst modele şutlarız ki şutlayacağım gibi duruyor bakalım sistem toplansın gerisi gelir :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı