i3 sistem için Linux önerisi

Arch Linux'ta, Gnome-software gibi uygulamalari kaldirirsan bosta RAM kullanimi 500MB'a kadar dusebiliyor.

Linux Mint Cinnamon 20.2'yi boşta 430 MB. ile kullanıyorum; Evolution, Colord, Modemmanager, Fwupd gibi gerek görmediğim paketleri sildim ve Cinnamon csd daemonlarından kullanmadıklarımı açılışta pasifleştirecek bir betik hazırladım, şu an Void Cinnamon ile başabaş oldu. Gvfs'nin backend ögelerini silsem ve Nemo masaüstü yönetimini pasifleştirip, bir kaç ufak işlem daha yapsam; kullanımı daha da düşürebilirim, bence şu an yeterli. Ayrıca Mintinstall gibi, Gnome Software'den daha başarılı bulduğum bir uygulamayı da silmedim. :)

Merhabalar! Windows 10 kullanıyorum ve çeşitli nedenlerden dolayı Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Bilgisayarım için hangi sürümü önerirsiniz?
Intel(r) Core(tm) i3 CPU M370 @ 2.40GHz 2.40 GHz.
4,00 GB (kullanılabilir: 3,79 GB)
64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.

Eki Görüntüle 1118715

Linux Mint Xfce bence de uygun bir sistem. LM Xfce'nin nasıl daha hafif hale getirileceği ile ilgili bir konu hazırlamayı düşünüyorum. Fakat şu sisteminizle, varsayılan olarak da oldukça performans elde edersiniz.

Linux Mint Cinnamon 20.2'yi boşta 430 MB. ile kullanıyorum; Evolution, Colord, Modemmanager, Fwupd gibi gerek görmediğim paketleri sildim ve Cinnamon csd daemonlarından kullanmadıklarımı açılışta pasifleştirecek bir betik hazırladım, şu an Void Cinnamon ile başabaş oldu. Gvfs'nin backend ögelerini silsem ve Nemo masaüstü yönetimini pasifleştirip, bir kaç ufak işlem daha yapsam; kullanımı daha da düşürebilirim, bence şu an yeterli. Ayrıca Mintinstall gibi, Gnome Software'den daha başarılı bulduğum bir uygulamayı da silmedim. :)

Bende 8 GB ram var Mint Cinnamon kullanırken boşta 1GB'ta yakın kullanıyordu. O kadar farkediyor demekki o paketleri silmek.

Bende 8 GB ram var Mint Cinnamon kullanırken boşta 1GB'tı geçiyordu. O kadar farkediyor demekki o paketleri silmek.

Varsayılan haliyle bile 1 GB. kullanmıyor Linux Mint Cinnamon, en fazla kullanacağı 850 MB. O da sistem gözlemcisinde görünen kullanım miktarı, free komutu ya da htop ile baksanız, 650-700 MB. civarı kullandığını görürsünüz. Bir de bazı temalar etkiliyor RAM kullanımını, ben varsayılan Mint-Y temasını ya da Vimix temasını kullanıyorum, bunlar ile aldığım sonuçlardır.

Yukarıda yazdıklarımdan farklı şeyler de yaptım tabii, daha önce farklı bir konuya Void Cinnamon ve Linux Mint Cinnamon RAM kullanımı farkını yazmıştım. Yukarıda yazdıklarımla Void Cinnamon kullanımına ulaştı sistem. Bunlar Void'de varsayılan olarak gelmiyor tabii. Intel B950 sistem cinnamon sürümünü kaldırır mı?

Yapılanlan diğer işlemlerden bazıları da şunlar, Bluetooth (kullanmıyorum), Caribou, Yazdırma sıralaması desteği, Sistem raporları vb. pasifleştirildi. Bunun gibi kullanmadığım bazı özellikleri pasifleştirdim. Düzenlemeler uzun zaman içinde olduğu için, tam olarak neler yaptığımı hatılamıyorum.

Son düzenleme:
Varsayılan haliyle bile 1 GB. kullanmıyor Linux Mint Cinnamon, en fazla kullanacağı 850 MB. O da sistem gözlemcisinde görünen kullanım miktarı, free komutu ya da htop ile baksanız, 650-700 MB. civarı kullandığını görürsünüz. Bir de bazı temalar etkiliyor RAM kullanımını, ben varsayılan Mint-Y temasını ya da Vimix temasını kullanıyorum, bunlar ile aldığım sonuçlardır.

Yukarıda yazdıklarımdan farklı şeyler de yaptım tabii, daha önce farklı bir konuya Void Cinnamon ve Linux Mint Cinnamon RAM kullanımı farkını yazmıştım. Yukarıda yazdıklarımla Void Cinnamon kullanımına ulaştı sistem. Bunlar Void'de varsayılan olarak gelmiyor tabii. Intel B950 sistem cinnamon sürümünü kaldırır mı?

Yapılanlarda diğer işlemlerden bazıları da şunlar, Bluetooth (kullanmıyorum), Caribou, Yazdırma sıralaması desteği, Sistem raporları vb. pasifleştirildi. Bunun gibi kullanmadığım bazı özellikleri pasifleştirdim. Düzenlemeler uzun zaman içinde olduğu için, tam olarak neler yaptığımı hatılamıyorum.
Forum da Mint Cinnamon kullanan çok. Bence bir rehber hazırlamalısınız. 🙂 Düşük sistemler vs. için bu özelleştirmeniz daha da işe yarayabilir. Kimisi Cinnamon'u XFCE'den daha çok seviyor çünkü. Siz neredeyse XFCE'den hafif hale getirmişsiniz.

Ben maalesef Cinnamon'u çok sevemedim. Benim bilgisayarda biraz buglı çalıştı nedense. Mağazada falan donuyordu arayüzde takılmalar vs. oluyordu ama insanlar çok memnun o yüzden öneriyorum buna rağmen forumda vs. çünkü bu konularda biraz subjektif olmamız gerektiğini düşünüyorum. 🙂

Son düzenleme:
1-MX Linux
2-Mint XFCE
3-Ubuntu 20.04 lts
4-Elementary OS
Sırasıyla önerilerim bunlar. 4'ünü de sisteminiz rahat rahat çalıştıracaktır.

Not:Bu arada Ubuntu'nun fazla kaynak kullandığı falan yok aşağı yukarı Mint Cinnamon, Pop OS, Manjaro Gnome ile aynı kullanıyor. Fedora'dan falan az kullanıyor. Bende boşta 1 GB rami geçmiyor.
Eki Görüntüle 1118934
Buda kanıtı.
peki beni en zorlamayacak olanı hangisi? Çünkü ben 7. sınıfım ve daha kod vs. bilmiyorum.

peki beni en zorlamayacak olanı hangisi? Çünkü ben 7. sınıfım ve daha kod vs. bilmiyorum.
Bence zorlamaz Mint ve Ubuntu oldukça kolay (Hatta kurup kullanması Windows 10'dan da kolay) kod, terminal falan bilmenize gerek yok uygulamaları mağazadan indirip güncellemeleri de mağazadan ya da güncelleme merkezinden yapabiliyorsunuz ama seneye uzaktan eğitim yine olur ise EBA'daki canlı dersle alaklalı uyumsuzluklar yaşayabilirsiniz.Böyle bir durum olur ise 8.1 ya da Kaspersky ile birlikte Windows 7 Professional denemenizi tavsiye ederim o zaman.

Çok yeni kullanıcı olduğunuz için MX'i listeden çıkarıyorum direk Mint'i 1. önerim olarak sayın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı