i5 10200H 1650 Ti sistem ETS 2'de FPS düşüşü

Etoprak1921

Decapat
Daha fazla  
RAM
8gb
Ekran kartı
1650Ti
İşlemci
i5 10200H
Öncelikle herkese merhabalar. Çok garip bir sorunum var benim. Oyunlarda ekran kartım başta çok güzel %100 çalışıyorken 5 10 dakika sonra kullanımı düşürüyor bu da FPS kaybı ve droplara sebep oluyor. Gördüğüm kadarıyla darboğaz sorunu yok ayrıyeten ise ekran kartım bozuk olsa başta hiç düzgün çalışmaz diye düşünüyorum. Aşağı koyacağım resimlerde sistem performansı baştaki hali ve 10 dakika sonra ki hali olarak paylaşacağım. Oyun ETS 2 Full ayarlarda çözünürlük 200. sorun driverda değil çünkü driver güncel. Sorun Windows 11'de değil çünkü Windows 10daykende aynı sorundan muzdariptim. Daha 6aylık Monster laptop bakıma 15 gün sonra göndereceğim. Eğer servise niye göndermiyorsun dicekseniz eğer çözebiliceğim bir şeyyse günlerce laptopsuz kalmak istemediğim için göndermedim çünkü mesleğimden kaynaklı laptop devamlı lazım oluyor.

Sistemim.

Intel Core i5 10200H CPU @2.40GHz 8cpus.
RAM 8 GB.
NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti (toplam bellek 7952MB) (VRAM 3962MB) (paylaşılan 3990 MB)
Windows 11 Home Single Language 64 Bit (lisanslı) (sürüm 21h2.
BIOS 1.07.13tfb5
DirectX12.

Dosya Ekleri

• Euro Truck Simulator 2 Multiplayer 2022-01-28 03-08-56_Moment.jpg
    Euro Truck Simulator 2 Multiplayer 2022-01-28 03-08-56_Moment.jpg
    286 KB · Görüntüleme: 80
  • Euro Truck Simulator 2 Multiplayer 28.01.2022 03_18_39.png
    Euro Truck Simulator 2 Multiplayer 28.01.2022 03_18_39.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 83
  • Görev Yöneticisi 28.01.2022 03_49_07.png
    Görev Yöneticisi 28.01.2022 03_49_07.png
    51,1 KB · Görüntüleme: 61
  • Görev Yöneticisi 28.01.2022 03_49_36.png
    Görev Yöneticisi 28.01.2022 03_49_36.png
    48,8 KB · Görüntüleme: 48
  • Görev Yöneticisi 28.01.2022 03_49_31.png
    Görev Yöneticisi 28.01.2022 03_49_31.png
    41,5 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Tahminimce ısıdan dolayı işlemcin frekans düşürüyor, FPS'in düştüğü görselde GPU frekansı artmış CPU frekansı azalırken ama bunlar GPU'nun %60 kullanılmasına bir sebep mi bilmiyorum. @erengore hocamın bilgisi olabilir eğer sorun throttle ise, yanlış da olabilirim sadece tahmin.

Resimlere tekrar baktım termal throttle sorunu var senin PC'de laptoplarda hep olur 4GHz'den 3.5'e çekmiş gpu kullanımı düşmüş bu yüzden , çözümü program ile olabilir.

Resimlere tekrar baktım termal throttle sorunu var senin PC'de laptoplarda hep olur 4GHz'den 3.5'e çekmiş gpu kullanımı düşmüş bu yüzden , çözümü program ile olabilir.
hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. sorun çözümü için hangi programdan faydalanabilirim acaba?

hocam termal throttle ne oluyor aydınlatabilir misin rica etsem?

Sıcaklıklar aşırı yüksek.
laptop olduğu için normal hocam

Çift kanallı RAM alırsan FPS artar ondan dolayı 8x2 yap.
ramden kaynaklı olduğunu sanmıyorum hocam 8gb tek kanallı olan çevremde çok kişi var ama gpu kullanımı düşmüyor vede ramda boşluk var doldurmuyor

hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. sorun çözümü için hangi programdan faydalanabilirim acaba?

hocam termal throttle ne oluyor aydınlatabilir misin rica etsem?

laptop olduğu için normal hocam

ramden kaynaklı olduğunu sanmıyorum hocam 8gb tek kanallı olan çevremde çok kişi var ama gpu kullanımı düşmüyor vede ramda boşluk var doldurmuyor
Sıcaklık artınca belirli bir limitten sonra işlemci frekansını düşürüyor sistem daha fazla ısınmaması için. Frekansı düşürünce de ekran kartını besleyemiyor olabilir.

Tahminimce ısıdan dolayı işlemcin frekans düşürüyor, FPS'in düştüğü görselde GPU frekansı artmış CPU frekansı azalırken ama bunlar GPU'nun %60 kullanılmasına bir sebep mi bilmiyorum. @erengore hocamın bilgisi olabilir eğer sorun throttle ise, yanlış da olabilirim sadece tahmin.
umarım @erengore hocamızın bilgisi vardır çünkü artık kafayı sıyırmak üzereyim doğrusu
Sıcaklık artınca belirli bir limitten sonra işlemci frekansını düşürüyor sistem daha fazla ısınmaması için. Frekansı düşürünce de ekran kartını besleyemiyor olabilir.
peki bunun çözümü var mıdır hocam yoksa kaderine mi terkedeyim garantilik bir durum değil sanırsam

umarım @erengore hocamızın bilgisi vardır çünkü artık kafayı sıyırmak üzereyim doğrusu

peki bunun çözümü var mıdır hocam yoksa kaderine mi terkedeyim garantilik bir durum değil sanırsam
Eğer sorun dediğim gibi throttle ise çeşitli programlarla UV yapılarak voltaj düşürülüyor. O konuda çok bilgim olmadığı için hocamı etiketledim.

Geri
Yukarı