GTX 1650 Ti - i5 10200H sistem GTA 5'de anlık FPS düşüşü yaşanıyor

İşletim sistemi
Windows 11
Evet hocam kurulu

Önce GTA 5'i açın sonra MSI Afterburner'i çalıştırın. Core Clock'u -300 MEM Clock'u +500 yapıp alt kısımdaki tik işaretine basarak uygulayın. Sonra CTRL+F kombinasyonu ile Curve Editor'ü açın. Alt kısımdan 775mV ye denk olan noktayı 1650 MHz'ye kadar çıkartın. Sonra da Curve Editor'ü kapatıp MSI Afterburner'da tekrardan tik işaretine basıp ayarları uygulayın. Yine aynı yerde kaç FPS alıyorsunuz diye bir kontrol edin.

1650Mhz@775mV
Ekran görüntüsü 2023-07-29 015857.png

Önce GTA 5'i açın sonra MSI Afterburner'i çalıştırın. Core Clock'u -300 mem Clock'u +500 yapıp alt kısımdaki tik işaretine basarak uygulayın. Sonra CTRL+F kombinasyonu ile curve Editor'ü açın. Alt kısımdan 775mv ye denk olan noktayı 1650 MHz'ye kadar çıkartın. Sonra da curve Editor'ü kapatıp MSI Afterburner'da tekrardan tik işaretine basıp ayarları uygulayın. Yine aynı yerde kaç FPS alıyorsunuz diye bir kontrol edin.

Hocam ben yarın yapayım atarım buraya. Sabah erken kalkmam gerek. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Hocam ben yarın yapayım atarım buraya. Sabah erken kalkmam gerek. Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Hocam aynı noktada hemen hemen aynı fpsleri aldım ama genel olarak fps arttı. Ama cpu sıcaklığı 90a kadar çıkıyor

Hocam aynı noktada hemen hemen aynı fpsleri aldım ama genel olarak fps arttı. Ama cpu sıcaklığı 90a kadar çıkıyor
ek olarak bende mhz ile voltage sizinkinden farklı

Son düzenleme:
Hocam aynı noktada hemen hemen aynı FPS'leri aldım ama genel olarak FPS arttı. Ama CPU sıcaklığı 90a kadar çıkıyor

2 yıldır temizlik ve termal macun değişimi yapılmadığını söylemiştiniz, artık vaktı gelmiş sanırsam. Monster'a bakım için götürüceksiniz sanırım bakım sonrası dereceler 70-80 arası olmaz ise termal macunu değişip Hydronaut alabilirsiniz. Çünkü monster'ın kullandığı macun çok kötü.

Ek olarak bende MHz ile voltage sizinkinden farklı

Her ne kadar işlemcimiz ve ekran kartımız aynı gibi gözüksede genelde hiçbiri bire bir performans vermiyor.

Eki Görüntüle 1877944 Sizce performans nasıl iyi midir? Anlık 45 FPS'e düşüyor, bazen çok yoğun ortamlarda. 2 yıl oldu alalı hiç macun değiştirmedim.
Anlık fps düşmelerinin nedeni genellikle psu gücü yetmezliği psu değişebilirsiniz. Ama bundan önce sorunun bu olduğunu anlamak için ramlerinizi 400 MHz düşürüp, grafik kartınızın max frekansını ve voltajını düşürün eğer düzelirse yeni psu almalısınız

10. Nesil Intel işlemciler ısınan işlemcilerdi. Bu işlemci yerine R5 4600H alıp hem daha iyi puan alan işlemciydi ve turbo hızından da düşmüyordu. İşlemcin anlık frenliyor bundan dolayı ısınmıyor görünüyor. Isıdan şüphe duydum darboğaz var çok fena. Sene de en az bir kere fan ve termal bakımlar yapılmalı. Çift kanal daha çok AMD işlemcilerde fark yaratıyor. Tek kanal RAM Intel yüksek FPS'i zaten alırken CS:GO FIFA gibi oyunda AMD işlemciler de yarı yarıya veya daha fazla FPS düşük alıyordu.

Anlık fps düşmelerinin nedeni genellikle psu gücü yetmezliği psu değişebilirsiniz. Ama bundan önce sorunun bu olduğunu anlamak için ramlerinizi 400 MHz düşürüp, grafik kartınızın max frekansını ve voltajını düşürün eğer düzelirse yeni psu almalısınız
Laptop? PSU? Nasıl bir bağlantı kurduğunuzu merak ettim.

Nasıl görmedin? Koskoca başlığı mı görmedin? GTX 1650 Ti ekran kartı masaüstüne çıkmadı yalnız laptoplar da bulunmaktadır. H işlemciler de laptop işlemciler de bulunmakta.
Ben direkt olarak soruna odaklanmıştım

Ayrıca olabilecek bir şey? Başlıkta laptop yazmadığından dolayı o işlemcinin veya ekran kartının laptop için olduğunu bildiğim halde düşünmedim.

Geri
Yukarı