Çözüldü i5-10210U sistemde CPU kullanımı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gravax06

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba arkadaşlar, ben 2 gün önce yeni laptop aldım. Sabah yine konu açmıştım ama sebebini buldum.

Özellikleri:
10. nesil Intel Core i5 10210U
8 GB RAM
64 Bit
256 GB SSD
NVIDIA GeForce MX250 2 GB VRAM
1920X1080 Full HD

Sorunum ise şu: Mesela herhangi bir oyuna giriyorum, örnek: Rainbow, CS:GO, Valorant gibi; ilk 5-10 dakika FPS 100-110'larda ama sonrasında birden bire 30 40'lara düşüyor ve sanırım sebebini buldum.
Rainbow oynarken MSI Afterburner açtım, ilk 5-10 dakika islemcim yüzde 90'ını kullanıyor ve FPS'im yüksek oluyor (Diğer oyunlarda da geçerli.), sonrasında birden işlemci kullanımı yüzde 40'lara, 50'lere düşüyor ve aniden FPS'im çakılıyor. Bunun sebebi nedir? En hafif oyunda bile kasma oluyor 5-10 dakika sonra.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl önleyebilirim bu durumu hocam
İşlemcinize yazılımsal olarak yapabileceğiniz şey undervolt. Siz turbo boost yok dediniz ama var. Temel frekansı 1.6 ghz, turbo boost ile 4.2 ghz ye çıkıyor işlemciniz. Undervolt yaparsanız işlemciniz yüksek frekanslara çıkamayacak. Bu seferde ekran kartının yine darboğaza gireceğini düşünüyorum. Siz yine de deneyin ama değişen pek bir şey olmayacaktır.

İşlemcinize yazılımsal olarak yapabileceğiniz şey undervolt. Siz turbo boost yok dediniz ama var. Temel frekansı 1.6 ghz, turbo boost ile 4.2 ghz ye çıkıyor işlemciniz. Undervolt yaparsanız işlemciniz yüksek frekanslara çıkamayacak. Bu seferde ekran kartının yine darboğaza gireceğini düşünüyorum. Siz yine de deneyin ama değişen pek bir şey olmayacaktır.
Merhaba hocam biosumu güncelledim çözüldü

Merhabalar. Bilgisayarlarımızın bütün özellikleri aynı. Ben de aynı sorunları yaşıyorum. BIOS güncelleyeceğim. Nasıl yaptığınızı anlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Throttlestop programı ile undervolt yap ve turbo power limitleri artır. Technopatta undervolt rehberi var.
ThrottleStop'ta "FRIV Control" olması gereken bölümde "locked" yazıyor. İşlem yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı