i5 10300H tek çekirdek çalışıyor

Srkngn

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16gb CL15 2999MHZ
Anakart
878a hp
Son birkaç gündür oyunlarda FPS düşmesi yiyordum ve işlemci kullanımım düşüktü(Max %20 falan normalde %60'larda olurdu bu değer oyununa göre) tüm çekirdekleri gözlemlediğimde sistemin oyunlarda Single Core olarak çalıştığını anladım. Bir çekirdek %80 falan çalışıyorsa kalan hepsi %0-5 aralığında falan. Aynı oyunlar (r6s, Apex Legends) testlerde işlemcinin her çekirdeğini belli oranlarda kullanıyor. Ama bende sadece birisine yükleniyor ve ekran kartını tam besleyemiyor. Birkaç gün öncesine kadar böyle bir sorunum hiç olmamıştı gayet stabil çalışıyordu laptop. Sıcaklıkla ilgili bir sorun yok 80 dereceyi pek geçmiyor thermal throttling vs yok yani, saat hızları da olması gerektiği gibi yüksek seviyede sorun nedir acaba tahminimiz çözüm öneriniz var mı? (işlemci i5 10300H Cinebench ile multicore test yaptığımda diğer çekirdekler de normal şekilde yük altına giriyor kullanılıyor ama boşta ve oyunda bunu yapmıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Msconfig menüsü üzerinden kısıtlama var mı kontrol edin. Varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Yoksa PC'nin güç seçenekleri ne durumda? Prizde mi kullanıyorsunuz?

Msconfig menüsü üzerinden kısıtlama var mı kontrol edin. Varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Yoksa PC'nin güç seçenekleri ne durumda? Prizde mi kullanıyorsunuz?
Screenshot_1.png

Arkadaşın söylediği kısım burası, bütün çekirdekleri kullanması için en yüksek sayıyı seçin.

@Orion Nebula burası sınırlamak içindir. Tiki kaldırmak gerekir. Ben zaten tiki kaldırın dedim.

@Orion Nebula hocam, oradan 8 ile sabitlenmez. Burası sınırlar. Burada tik olmaması gerekir.

Onu denemiştim, ilk baktığımda kutucukta tik yoktu ben de tikleyip 8I seçip uyguladım bir şey değişmedi sonra tekrar tiki kaldırıp ilk haline döndürdüm hâlâ bir değişiklik yok durumda.

Görev Yöneticisi üzerinden de bakabilirsiniz. Burada da gözüküyor.

Geri
Yukarı