i5 10300H undervolt değeri

Fuat genç

Centipat
İyi günler. Geçenlerde cihazıma xtu ile -0, 075V undervolt yaptım (belki yanlış yazmışımdır diye "-" ile başlayan en ufak değerlerden birisiydi, şu an tam hatırlamıyorum).Cihaz sorunsuz çalıştı fakat Laptop'ı prizden çekince cihaz çalışmayı durduruyor, kapanmıyor veya açılmıyordu fakat prizde sorunsuz çalışıyordu. BIOS ile 0'ladım ve sonrasında düzeldi. i5-10300H işlemci için yapılması gereken undervolt değerleri nedir? Ayrıca Intel yapılandırılabilir TDP Down'ı 35 Watt olarak sunmuş 45 Watt olan işlemcimi 35'e çeksem bir sorun olur mu?(Zaten Boost olarak 90 Watt çekebiliyor işlemci)
Cihazım Monster Abra A5 v15.7.3.
Not: Cihaz daha 1 aylık fakat bazı oyunlarda 85 90'a çıkabiliyor. Turbo fan bazen soğutmuyor ve bunun çok kaliteli bir termal macun ile 85-90'ın 75'e kadar düşeceğini düşünüyorum. Çoğu firma cihaz yeni bile olsa dandik termal macun kullanıyor. Kargoyla gönderip 2 hafta beklemek istemediğim için bunu yapmak istiyorum.

İyi günler. Geçenlerde cihazıma xtu ile -0, 075V undervolt yaptım (belki yanlış yazmışımdır diye "-" ile başlayan en ufak değerlerden birisiydi, şu an tam hatırlamıyorum).Cihaz sorunsuz çalıştı fakat Laptop'ı prizden çekince cihaz çalışmayı durduruyor, kapanmıyor veya açılmıyordu fakat prizde sorunsuz çalışıyordu. BIOS ile 0'ladım ve sonrasında düzeldi. i5-10300H işlemci için yapılması gereken undervolt değerleri nedir? Ayrıca Intel yapılandırılabilir TDP Down'ı 35 Watt olarak sunmuş 45 Watt olan işlemcimi 35'e çeksem bir sorun olur mu?(Zaten Boost olarak 90 Watt çekebiliyor işlemci)
Cihazım Monster Abra A5 v15.7.3.
Not: Cihaz daha 1 aylık fakat bazı oyunlarda 85 90'a çıkabiliyor. Turbo fan bazen soğutmuyor ve bunun çok kaliteli bir termal macun ile 85-90'ın 75'e kadar düşeceğini düşünüyorum. Çoğu firma cihaz yeni bile olsa dandik termal macun kullanıyor. Kargoyla gönderip 2 hafta beklemek istemediğim için bunu yapmak istiyorum.

85-90C güzel değerler bir sorun yok. Her işlemci aynı düzeyde undervolt edilemez. Intel 10. nesil işlemciler undervolt edilemiyor diye bir efsane dolaşıyor forumda, bir tanesine sahip olmadığım için teyit edemiyorum. Ancak -100mv civarı veya daha fazlası yapılabilmeli. Konfigürasyonda bir hata yapmış olman muhtemel.

85-90C güzel değerler bir sorun yok. Her işlemci aynı düzeyde undervolt edilemez. Intel 10. nesil işlemciler undervolt edilemiyor diye bir efsane dolaşıyor forumda, bir tanesine sahip olmadığım için teyit edemiyorum. Ancak -100MV civarı veya daha fazlası yapılabilmeli. Konfigürasyonda bir hata yapmış olman muhtemel.

Cevabın için teşekkürler. Aynı işlemciye sahip Excalibur laptopum vardı onda xtu da bu özellikler kapalıydı fakat Monster'da hepsi açık. BIOS ile ilgili olsa gerek. Bazı oyunlarda bu sıcaklıklarda mesela AC Origins'te işlemci 4 GHz'de çalışırken Turbo fanla 80 85'e çıkabılıyor fakat eco modda 3.5'te çalışınca 72 derecede çalışıyor. Gerçekten kaliteli termal macunlar var satın alıp serviste uygulatsam Turbo'da da 70 dereceyi görebilir miyim?( Bu oyun için konuşuyorum mesela Just Cause 4 4.25 GHz'de çalışıp Turbo'da 69 72 derecede çalışıyor)

Cevabın için teşekkürler. Aynı işlemciye sahip Excalibur laptopum vardı onda xtu da bu özellikler kapalıydı fakat Monster'da hepsi açık. BIOS ile ilgili olsa gerek. Bazı oyunlarda bu sıcaklıklarda mesela AC Origins'te işlemci 4 GHz'de çalışırken Turbo fanla 80 85'e çıkabılıyor fakat eco modda 3.5'te çalışınca 72 derecede çalışıyor. Gerçekten kaliteli termal macunlar var satın alıp serviste uygulatsam Turbo'da da 70 dereceyi görebilir miyim?( Bu oyun için konuşuyorum mesela Just Cause 4 4.25 GHz'de çalışıp Turbo'da 69 72 derecede çalışıyor)

Rica ederim. İşlemcinin çalışma frekansında tek etken sıcaklık değildir. TDP limitleme işlemci yükü yüksek oyunlarda işlemci frekansını düşürüyor olabilir. Şu anda elimde makinendan bir örnek olmadığı için kesin bir yargıya varamamakla, undervolt yapmanın işlemci frekansını yükseltme ihtimali olabileceğini belirtmek isterim. Eğer öyle bir ihtimal varsa uygula işlemci frekansın yükselecek ve nispeten daha düşük sıcaklıklarda çalışacaktır. Ancak undervoltun ilk kuralı işlemci ve cache voltajlarını eşlemektir. -100mv ile başlayıp stabilite testi uygulayarak sınırı bulman gerekiyor. Termal macunun çok fazla etki edeceğini sanmıyorum, yanılıyor da olabilirim.

10. nesil için kesin bilgi olsa keşke. Ben de i7 10750H ile Throttlestop'da denedim ancak voltaj sekmesi etkin olduğu halde uygulanmadı.

bazı markalar bıos tan kitliyor sanırım benim laptobumda kitli değildi ayarlayabildim fakat dediğim problemi yaşadım
Bakayım. Ancak 90 dereceler sorun teşkil etmiyorsa uğraşmak da istemiyorum açıkçası.

Geri
Yukarı