i5 10300H ve RTX 2060 Warzone'da darboğaz yapar mı?

battuballuk

Hectopat
Daha fazla  
HP Omen 15 2020, i5 10300H 4c/8t (2.50ghz/4.50ghz), RTX 2060 Mobile, 2x8 RAM, Kioxia kXG60ZNV512g SSD.

Bu özelliklere sahip laptop ile, Call of Duty Warzone oyununda FPS düşmesi ve düşük kullanım yaşıyorum. Ekran kartı kullanımı %50-70 arasında geziyor. İlginç olan ise işlemcinin 3.2 ve 3.8 GHz ile %60-80 kullanım arasında olması. Düşük kullanım nedeniyle işlemci 65-75 derece civarında ısınıyor. Ekran kartım 70'i görmüyor.
Warzone'da ekran kartı kullanımım hep düşüktü ancak işlemcinin frekans hızına hiç dikkat etmemiştim. Son güncellemelerde drop yiyince dikkat ettim. Merak ettiğim konu ise, işlemcimin darboğaz yapıp yapmadığı. Normalde 4.2GHz sabit çalışması gerekirken ortalama 3.5GHz görüyorum ve işlemci kullanımı ortalama %70. maximum frekans hızına bile çıkamadan yoğun işlemci kullanımı ve düşük ekran kartı kullanımının sorunu ne olabilir? Apex Legends'da 4.2GHz sabit ve %99 ekran kartı kullanımıyla hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Termal macun yeni değiştirildi (Thermal Grizzly Kryonaut).

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz geç olacak ama olsun. Aynı bileşenlere sahibim, şunu söylemeliyim ki 10300H bu tarz oyunlar için rezalet bir işlemci. Sizin sorununuz başka bana kalırsa. Keza ben aynı işlemci ile Warzone'da sürekli %90 ve üstü kullanım değerlerini alıyorum. Bu servise gitse de aynı, format atılsa da aynı, macun değişse de aynı, UV yapılsa da aynı. Yani 4/8 bu işlemci bu tarz oyunlarda RTX 2060'ında gücü altında eziliyor.

Evet normalde 4.2 sabit çalışması lazım ama özellikle bu 10. nesil işlemciler soba gibi ısındıkları için hızlarını otomatik olarak düşürüyorlar. Aktif olarak Warzone ya da Battlefield tarzı oyunları oynuyorsanız son durumu da yazabilir misiniz?

Geri
Yukarı