I5 10400 RTX 3060 Ti oyunlarda FPS düşüşü

519506

Centipat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarım da donma ve kasma sorunu yaşıyorum. Oyun oynarken oyun içinde çok kasıyor FPS çok düşüyor normalde aldığım FPS'lerin 60-70 altında almaya başladım ama oyunun ana menülerinde FPS normal oyuna girince kasmaya başlıyor. Bazı oyunlarda 10-40 FPS'leri geçemiyorum normalde 120-150 alıyordum ve çok ağır oyunlar da değil. Dün bu sorun yoktu bugün oldu ve bütün sürücülerim güncel yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Sistem bilgilerim, (size hangi bilgileri-değerleri paylaşayım)
Windows: 10 Pro.
İşlemci: i5 10400.
Anakart: MSI Z590.
Ekran kartı: ASUS 3060 Ti.
RAM: 2x8 3200MHz.
M.2 SSD: MSI Spatium 1TB.
SATA SSD: Kioxia 240GB.
HDD: 1TB.
PSU MSI 750W +Gold

Dosya Ekleri

• blg.png
    blg.png
    51,5 KB · Görüntüleme: 23
  • Hdd.png
    Hdd.png
    71,2 KB · Görüntüleme: 25
  • m2ssd.png
    m2ssd.png
    66,7 KB · Görüntüleme: 23
  • sataSsd.png
    sataSsd.png
    52,6 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı kullanımı olması gerekenden çok daha düşük. Sıcaklıklarda bir problem gözükmüyor.(zaten düzgün kullanılmıyorlar.) İşlemci hızında da bir problem yok gibi.

Sürücüyü kaldırıp tekrardan yüklemeyi denemediyseniz kesinlikle deneyin.
Belleklerinizin 2.ve 4. slotta olduğundan emin olup XMP açmayı da unutmayın.

Mümkünse bir sistem testi yapabilir misiniz? Sıkıntı parçalarda mı yoksa oyunda mı onu kontrol edelim.
Test programı olarak ekran kartı için Superposition Benchmark; işlemci için Cinebench kullanabilirsiniz. Testler yapılırken yine değerleri kontrol edin.

DDU ile ekran kartı driverı kaldırdım tekrar yükledim NVIDIA Denetim Masası indi ve NVIDIA GeForce Experience indi. NVIDIA GeForce Experience de güncelleme vardı GeForce Game Ready driver diye bir güncelleme vardı. Bu güncelleme indirilemedi diye bir hata verdi ve inmedi.
2 testi de yaptım sonuçları aşağıda.

Dosya Ekleri

• Superposition.png
    Superposition.png
    605,2 KB · Görüntüleme: 16
  • Ekran Görüntüsü .png
    Ekran Görüntüsü .png
    1,7 MB · Görüntüleme: 15
  • Ekran Görüntüsü (20).png
    Ekran Görüntüsü (20).png
    157,5 KB · Görüntüleme: 24
DDU ile ekran kartı driverı kaldırdım tekrar yükledim NVIDIA Denetim Masası indi ve NVIDIA GeForce Experience indi. NVIDIA GeForce Experience de güncelleme vardı GeForce Game Ready driver diye bir güncelleme vardı. Bu güncelleme indirilemedi diye bir hata verdi ve inmedi.
2 testi de yaptım sonuçları aşağıda.
Skorlar normal. Sürücünüzün düzgünce indirilemiyor olması yazılımsal bir hata olduğuna işaret ediyor.

DDU programını güvenli modda kullanmadıysanız bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerinizi öyle silin.
Şu konudaki işlemleri de yapmayı deneyin;

Bu arada işlemciniz 10100F, 10400 değil.

Evet yanlış olmuş.
Dediğiniz gibi sfc/scannow yaptım ve hatalı dosyaların onarıldığını söyledi.

Oyun için dosya doğrulamayı denediniz mi? Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Oyun dosyalarını Steam'den doğruladım. Başka bir doğrulama şekli var mı bilmiyorum.

Oyun için dosya doğrulamayı denediniz mi? Aklıma başka bir şey gelmiyor.

NVIDIA GeForce Experience kaldırdım tekrar yükledim ve güncellemeyi sorunsuz yaptım.
Oyunu da Steam üzerinden dosyalarını doğruladım. Başka yerden doğrulama var mı bilmiyorum.

Oyun hala donuyor ve kasıyor çözemedim bir türlü.
Sadece o oyun değil bazı oyunlarda aldığımdan 70-80 FPS aşağı alıyorum bazılarından da kasma donma var bazıları normal şekilde her zaman aldığım FPS'lerde ama açılışlarda ve kapanışlarda donmalar yaşanıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (22).png
    Ekran Görüntüsü (22).png
    16,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Evet yanlış olmuş.
Dediğiniz gibi sfc/scannow yaptım ve hatalı dosyaların onarıldığını söyledi.

Oyun dosyalarını Steam'den doğruladım. Başka bir doğrulama şekli var mı bilmiyorum.

NVIDIA GeForce Experience kaldırdım tekrar yükledim ve güncellemeyi sorunsuz yaptım.
Oyunu da Steam üzerinden dosyalarını doğruladım. Başka yerden doğrulama var mı bilmiyorum.

Oyun hala donuyor ve kasıyor çözemedim bir türlü.
Sadece o oyun değil bazı oyunlarda aldığımdan 70-80 FPS aşağı alıyorum bazılarından da kasma donma var bazıları normal şekilde her zaman aldığım FPS'lerde ama açılışlarda ve kapanışlarda donmalar yaşanıyor.
Dediğim gibi aklıma başka bir şey gelmiyor. Donanımlarda problem yok ise en son olarak format atmayı deneyebilirsiniz. Bellekleri nasıl kontrol etmiştiniz?

Geri
Yukarı