i5 10400F GTX 1650 sistem kapatıp fişini çektikten sonra uzun bir süre açılmıyor

icasilverballers

Hectopat
Yer
İstanbul
Bilgisayarın fişini her gece anakart fazla elektrik yemesin diye çekiyorum. Ertesi sabah takıp çalıştırdığımda 15 hatta bazen 20 dakika kadar açılmasını bekliyorum. Bu sabah da aynı şey oldu tam açılacakken tekrardan kapandı ve aynı ekran geri geldi alarm kurup yattım kalkınca açılmış olsun diye. Eski de değil alalı 1 sene oldu neden böyle oluyor anlamadım. Ekran kartımda bilgisayarı aldığımdan beri bir sorun var. Çeşitli oyunları açınca 10 dakika sonra falan sistem kendini kapatıyor ve ekran kartı fanları son hızda dönmeye başlıyor. Güç tuşuna basılı tutup kapatmadığım sürece de durmuyor. Açıldığında da açılması yine 20-30 dakikamı alıyor. Ekran kartını garantiye vermeyi düşünüyorum ama yine de başka çözüm ve önerilere açığım. Aşağıya sistemimi bırakıyorum.
  • Intel i5 10400F.
  • ASUS TUF GTX 1650.
  • G.Skill 16 GB (2x8) 3200MHz RAM.
  • Samsung 870EVO 500GB SSD.
  • X-Power 650W 80Plus Power Supply.
  • ASUS TUF Z490 Plus anakart.
  • ASUS TUF VG249Q 144Hz 1ms monitör.

Hocam fişi durmadan çekip takmak bilgisayarı allak bullak eder. Gücü kapatmanız yeterli bir ara bende de sırf fişi çekiyorum diye böyle sorunlar olmuştu. Asıl sebebi nedir bilmem fakat bilgisayarcıya veya anlayan tanıdık birine göstermenizde fayda var.

Hocam anakartın kenarlarında RGB LED gibi bir şey var onu armoryden kapatamadım elektrik yemez mi boşuna 7 24 açık.

Yemez. Alt tarafı led, gece oda lambasını 5 dakika daha erken kapatsan daha çok tasarruf edersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı