i5-10400F ve Z390 mı, R5 3600 mü?

Intel işlemcilerde RAM frekansı AMD tarafında olduğu gibi önemli değil. i5 10400F oyun tarafında her türlü daha iyi R5 3600'den. Lakin anakartın 9.nesil işlemcileri destekliyor maksimum yani 10.nesil bir işlemci takamazsın. B460 veya minimum H410M yonga setli bir anakart alman lazım kullanman için.

2666MHz vs 3200MHz RAM farklarını izlemeni öneririm internetten eğer Z serisi anakart alıp 3200 RAM takarsa Ryzen'i geçiyor yoksa arkasında kalıyor.

2666MHz vs 3200MHz RAM farklarını izlemeni öneririm internetten eğer Z serisi anakart alıp 3200 RAM takarsa Ryzen'i geçiyor yoksa arkasında kalıyor.
Buyur şu videoyu izle 3-4 oyun haricinde R5 3600, 3700Mhz hıza sahip RAM'ler ile bile i5 10400F'i geçememiş üstelik Intel testlerinde 2666Mhz hıza sahip ramler ile bile i5-10400F fark atmış. Bazı oyunlarda R5 3600 daha iyi perfonmans vermiş 2666Mhz olan sisteme göre ancak en düşük hızda ram kullanan i5-10400F her türlü geçmiş burada. Genel olarak fark atan i5 10400F. Video :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Intel i5 10400F +B460 anakart şeklinde alırsanız sizin açınızdan daha iyi olur. Hem yeni bir nesil hem de Ryzen 5 3600'den fiyat olarak çok daha ucuz.

Buyur şu videoyu izle 3-4 oyun haricinde R5 3600, 3700MHz hıza sahip RAM'ler ile bile i5 10400F'i geçememiş üstelik Intel testlerinde 2666MHz hıza sahip RAM'ler ile bile i5-10400F fark atmış. Bazı oyunlarda R5 3600 daha iyi performans vermiş 2666MHz olan sisteme göre ancak en düşük hızda RAM kullanan i5-10400F her türlü geçmiş burada. Genel olarak fark atan i5 10400F. Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Boşuna fan boyluk yapmanın manası yok milletin çöpe atıcak parası olduğunu sanmıyorum OC yapılamayan her şeyi sınırlı olan 2000MHz RAM'lerin tarihe gömüldüğü bir dönemde gidipte parayı buna vermek manasız Ryzen zaten her açıdan teknoloji olsun önde performans olarak da önde bundan dolayı da fiyatları yükseldi. Bu platform daki insanların Intel aşkı beni bitiriyor aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önünüze koyuyor senelerdir.

Boşuna fan boyluk yapmanın manası yok milletin çöpe atıcak parası olduğunu sanmıyorum OC yapılamayan her şeyi sınırlı olan 2000MHz RAM'lerin tarihe gömüldüğü bir dönemde gidipte parayı buna vermek manasız Ryzen zaten her açıdan teknoloji olsun önde performans olarak da önde bundan dolayı da fiyatları yükseldi. Bu platform daki insanların Intel aşkı beni bitiriyor aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önünüze koyuyor senelerdir.
Adam 2666 MHZ ile bile geçiyor diyor üstelik daha ucuz olmasına rağmen. Kim fanboyluk yapıyor şu an?

Ben fanboy falan değilim. Intel'de babamın şirketi değil. i5 10400F'in oyun tarafında ki perfonmansı açık ara R5 3600'den daha iyi üstelik 2666Mhz RAM'ler ile. Ben AMD veya Intel ayrımı yapmam hangisi daha ucuzsa ve daha çok perfonmans veriyorsa gider onu alırım. R5 3600'in fiyatı aşırı talepten dolayı arttı bunun savunulacak hiçbir yanı yok. Intel tarafında dediğim gibi RAM frekansının fazla bir önemi yok. Elbette Z serisi bir anakart ile daha iyi perfonmans elde edilebilir lakin burda i5 10400F'in koyduğu perfonmans açık açık belli. Silikon sorunu olan ve Türkiye'de gereğinden pahalı satılan bir işlemci yerine daha ucuz ve tekli çekirdek perfonmansı açık ara daha iyi olan işlemciyi alırım. Hatta sana kısa bir örnek vereyim. i5 10400F + B460M-A PRO anakart 1871 lira toplam. En ucuz R5 3600 ise 1720 lira. Konu sahibi arkadaş render yapmayacağını ve gündelik işlerde kullanacağını, oyun oynayacağını söylemiş. Çoklu çekirdekte R5 3600 daha iyidir lakin oyun tarafında i5 10400F ezmiş geçmiş. Intel tarafında RAM frekansı çok önemli değil.

Boşuna fan boyluk yapmanın manası yok milletin çöpe atacak parası olduğunu sanmıyorum. OC yapılamayan her şeyi sınırlı olan 2000 MHz RAM'lerin tarihe gömüldüğü bir dönemde gidip de parayı buna vermek manasız. Ryzen zaten her açıdan teknoloji olsun önde performans olarak da önde bundan dolayı da fiyatları yükseldi. Bu platformdaki insanların Intel aşkı beni bitiriyor aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önünüze koyuyor senelerdir.
Fanboyluk yapıyorsun deyip fanboyluk yapmanız peki? Sizin Ryzen aşkınızda beni bitiriyor. Isıtıp ısıtıp mı? Anlıyorum AMD fanboyu.

Geri
Yukarı