i5 10400F vs R5 2600 vs R3 3100

Bütçe
1500-1800
Ben kendisinin "kesinlikle alınmaz" demek istediğini sanmıyorum, bence demek istediği: "az bir para daha vererek daha iyisi alınabilecekken bunu almak pek doğru olmaz". Zaten alınmaz bir RAM değil sizinki de kronik sorunlu vs olduğunu görmedim ben. Ama bence de az bir para daha verilecek Crucial alınması daha iyi olur.

Siz beni tam anlayan insansınız. :)

Beni bu kadar düşünmeniz yardımcı olmaya çalışmanız çok mutlu etti, kendimi sayenizde çok iyi hissediyorum öncelikle belki yazdığım bu alakasızdır ama gerçekten çok mutlu olduğumu söylemek zorundayım, teşekkür ederim ♥♥♥. Vengeance ve Ballistix hakkında ki iyi kötü eleştirilerinizi dinledim okudum hepsini tek tek, lütfen beni taraf tutuyormuş gibi görmeyin. 60-100 TL benim için o kadar önemli değil yani şöyle ki bu fiyat farkını koyarak başka bir ürün almak için günlerce para biriktirmeme gerek de kalmıyor. Aynı anda bu fiyat farkını vererek Ballistix almak istiyorum, çünkü çok bir fark yok fiyat olarak bende bunu sağlayabiliyorum.

Ama benim asıl sorun yaşadığım kısım anakart çünkü önerdiğiniz H410 ya da H510 ileriye dönük değilmiş fiyatı benim için makul ama söylediğiniz gibi ileride yükseltme yapmak istesem 400 lira koyup daha farklı anakart almam gerekiyor imiş. Kafamı bu anakartlar çok kurcalıyor, çünkü 2016 da bir anakart işlemci ve RAM'ler (şu an kullandıklarım halihazırda) DDR3 destekli oldukları için ve alacağım yeni işlemcinin dahi uyumlu olmadığı için yükseltme yapmam gerekiyor, aynı şey atıyorum 2024 de de başıma gelebilir, uzun süre yükseltme yapmam ama bu da bir gerçek yani. Sizce hangisini almalıyım H410 işimi en azından önümüzde ki 2-3 yıl garanti olarak görüyor. Ama yükseltme de mutlaka gerekeceği için emin olamadım sizin tavsiyeniz hangisi acaba bu konuda bana?

B560 gerçekten çok pahalı onu almam çok zor görünüyor, H510 eğer beni yıllarca idare ediyorsa ileriye dönük oluyorsa 1100 TL civarlarında, bunu alabilirim. H410 ile H510 farkları nelerdir acaba? bunu da belirtebilirseniz çok sevinirim, Biri daha ileriye dönüktür vb. bilmediğim için soruyorum efendiler :) teşekkür ederim şimdiden. H510 yetiyorsa yada H410 bile yetiyorsa aralarında 400 TL fark var dediğiniz gibi.

Not: Akif bey @Akif Okaner, Mansion bey @Mansion sizlerin de anakart olarak yorumlarınızı bekliyorum mutlaka ve diğer tüm arkadaşlarımızın da, sizlerin yorumları değerli benim için.

Son düzenleme:
Beni bu kadar düşünmeniz yardımcı olmaya çalışmanız çok mutlu etti, kendimi sayenizde çok iyi hissediyorum öncelikle belki yazdığım bu alakasızdır ama gerçekten çok mutlu olduğumu söylemek zorundayım, teşekkür ederim ♥♥♥. Vengeance ve Ballistix hakkında ki iyi kötü eleştirilerinizi dinledim okudum hepsini tek tek, lütfen beni taraf tutuyormuş gibi görmeyin. 60-100 TL benim için o kadar önemli değil yani şöyle ki bu fiyat farkını koyarak başka bir ürün almak için günlerce para biriktirmeme gerek de kalmıyor. Aynı anda bu fiyat farkını vererek Ballistix almak istiyorum, çünkü çok bir fark yok fiyat olarak bende bunu sağlayabiliyorum.

Ama benim asıl sorun yaşadığım kısım anakart çünkü önerdiğiniz H410 ya da H510 ileriye dönük değilmiş fiyatı benim için makul ama söylediğiniz gibi ileride yükseltme yapmak istesem 400 lira koyup daha farklı anakart almam gerekiyor imiş. Kafamı bu anakartlar çok kurcalıyor, çünkü 2016 da bir anakart işlemci ve RAM'ler (şu an kullandıklarım halihazırda) DDR3 destekli oldukları için ve alacağım yeni işlemcinin dahi uyumlu olmadığı için yükseltme yapmam gerekiyor, aynı şey atıyorum 2024 de de başıma gelebilir, uzun süre yükseltme yapmam ama bu da bir gerçek yani. Sizce hangisini almalıyım H410 işimi en azından önümüzde ki 2-3 yıl garanti olarak görüyor. Ama yükseltme de mutlaka gerekeceği için emin olamadım sizin tavsiyeniz hangisi acaba bu konuda bana?

B560 gerçekten çok pahalı onu almam çok zor görünüyor, H510 eğer beni yıllarca idare ediyorsa ileriye dönük oluyorsa 1100 TL civarlarında, bunu alabilirim. H410 ile H510 farkları nelerdir acaba? Bunu da belirtebilirseniz çok sevinirim, Biri daha ileriye dönüktür vb. bilmediğim için soruyorum efendiler :) teşekkür ederim şimdiden. H510 yetiyorsa ya da H410 bile yetiyorsa aralarında 400 TL fark var dediğiniz gibi.

Not: Akif bey @Akif Okaner, Mansion bey @Mansion sizlerin de anakart olarak yorumlarınızı bekliyorum mutlaka ve diğer tüm arkadaşlarımızın da, sizlerin yorumları değerli benim için.

Anakart olarak;

H410 ile H510 arasındaki fark H510 10 ve 11.nesil desteklerken, H410 sadece 10.nesil desteklemektedir fakat 11.nesil genel anlamda kötü bir nesil olduğu için ve Intel 12.nesilde LGA1700 sokete geçeceği için H410 daha çok tavsiye ederim olurda yine 100TL'den daha az fark varsa H510 almak biraz daha mantıklı.

H410 650TL civarı
H510 700-800TL imkan varsa H510 alınabilir veya B460.

Rica ederim teknolojide her zaman en doğru yolu önermeye çalışıyorum. 😃

Anakart olarak;

H410 ile H510 arasındaki fark H510 10 ve 11.nesil desteklerken, H410 sadece 10.nesil desteklemektedir fakat 11.nesil genel anlamda kötü bir nesil olduğu için ve Intel 12.nesilde LGA1700 sokete geçeceği için H419 daha çok tavsiye ederim olurda yine 100TL'den daha az fark varsa H510 almak biraz daha mantıklı.

H410 650TL civarı
H510 700-800TL imkan varsa H510 alınabilir veya b460.

Rica ederim teknolojide her zaman en doğru yolu önermeye çalışıyorum. 😃
Çok sağ olun evet, işlemci hızları artık o ne deniyorsa MHz sanırım, H410'da da H510'da da aynı galiba, bir de ram ile sınırlamaktan bahsedilmiş o nedir? RAM'ler sanırım 3000 MHz ama bu anakartlar'da desteklenen RAM hızı 2133-2400 MHz arasında diyor. Sanırım tam verim almak için daha üst düzey anakart gerekiyor değil mi? Ama bu MHzler çok aman aman fark etmiyorsa hiç önemli değil H410 bile alabilirim mademki 11. nesil de kötü. Eğer RAM'lerden tam verim 3000 MHz almak yerine kısıtlama olarak 2400 MHz almak dediğim gibi çok fark ediyor mu sizce görüşünüz nedir?

Çok sağ olun evet, işlemci hızları artık o ne deniyorsa MHz sanırım, H410'da da H510'da da aynı galiba, bir de RAM ile sınırlamaktan bahsedilmiş o nedir? RAM'ler sanırım 3000 MHz ama bu Anakartlar'da desteklenen RAM hızı 2133-2400 MHz arasında diyor. Sanırım tam verim almak için daha üst düzey anakart gerekiyor değil mi? Ama bu MHz'ler çok aman aman fark etmiyorsa hiç önemli değil H410 bile alabilirim mademki 11. nesil de kötü. Eğer RAM'lerden tam verim 3000 MHz almak yerine kısıtlama olarak 2400 MHz almak dediğim gibi çok fark ediyor mu sizce görüşünüz nedir?

Şöyle izah edeyim.

H410 3000MHz desteği var. H510'unda 3200MHz. RAM ise yine 3000MHz destekliyor her şey tamamdır, fakat işlemci gelene kadar 10.nesil bir 10400&10400F yani 10.nesil i5 işlemci maksimum maalesef ki 2666MHz desteklediği için 2666MHz kullanmak zorundasınız. Fakat 11400&11400F yani 11.nesil i5 o 3200MHz desteklediği için anakart da destekler zaten RAM de Crucial ballistiz olduğundan ufak bir OC ile 3200MHz kullanılır.

İnternete 3200MHz Vs 2666MHz RAM oyun testi yazarsanız farkı anlayabilirsiniz.

Şöyle izah edeyim.

H410 3000MHz desteği var. H510'unda 3200MHz. RAM ise yine 3000MHz destekliyor her şey tamamdır, fakat işlemci gelene kadar 10.nesil bir 10400&10400F yani 10.nesil i5 işlemci maksimum maalesef ki 2666MHz desteklediği için 2666MHz kullanmak zorundasınız. Fakat 11400&11400F yani 11.nesil i5 o 3200MHz desteklediği için anakart da destekler zaten RAM de Crucial ballistiz olduğundan ufak bir OC ile 3200MHz kullanılır.

İnternete 3200MHz Vs 2666MHz RAM oyun testi yazarsanız farkı anlayabilirsiniz.
Anladım o farklara baktım da pek benlik değil ben bu kadar detaya ayara girmekte istemiyorum zaten takmayı bile bilmeyen biriyim RAM dışında, O.C falanda yapmıyorum başka bir şeyde yapmıyorum. İşlemci gereğince maksimum 2666 MHz kullanmam gerekiyor oda tamam sorun yok üç aşağı beş yukarı farklar o kadar benim için önemli değil. H510 veya B460 daha pahalı oldukları için, ve tek farkları 11. nesil destekledikleri için, H410 almam şahsen daha mantıklı olur. Çünkü 11. nesil alma durumuna geleceğim kadar rahat 2-4 yıl geçmiş olur çok rahat, 11. nesil içinde pek iyi olmadığını ve üzerine 12. nesil için farklı soket gerekeceğini söylediniz. Bu yüzden bu durumda H410 seçmem benim için daha iyi avantajlı olur, ilerde tekrar yükseltmek istersem gerçekten farkı vermeye değecek bir işlemci almaya karar verdiğim zaman (tıpkı şuan gibi) 12. nesil almak isterim oda zaten farklı soket diyorsunuz. H410 alırım üzerine zaten RAM'ler, sonrasında işlemci, ve daha sonra yine bitmiyor, GTX 1650Super modelini almaya çalışacağım ekran kartı olarak veya GTX 1070, onun için para biriktiriyor olacağım (zaten 10400F işlemci ile bu kartlar uyumlu, şuan kullandığım işlemcim bu ekran kartları ile darboğaz yaptığı için önce değiştiriyorum) daha sonra yeni SSD'ler alırım, belki yüksek görüntü kalitesine sahip monitör (oda biraz zayıf 2k-4k desteklemiyor) vb. bu şekilde gidişatım olur. H410 alıp çok sonra tekrar yükseltme yapmam gerekeceğinde (oyunları artık düşük grafik ayarlarında dahi 60 FPS oynayamayacak duruma geldiğim zamandan bahsediyorum, sadece bu durumlarda yükseltme yapıyorum, zaten yüksek-düşük takıntım yok maksat 50-60 FPS oynayayım ve minimum 1080P yeter) tekrar yükseltmek için 12. nesil destekleyen başka anakart ve işlemcilere o zaman yönelirim ama çok uzun bir zaman H410 bana yetecek :D.

Anladım o farklara baktım da pek benlik değil ben bu kadar detaya ayara girmekte istemiyorum zaten takmayı bile bilmeyen biriyim RAM dışında, O.C falanda yapmıyorum başka bir şeyde yapmıyorum. İşlemci gereğince maksimum 2666 MHz kullanmam gerekiyor oda tamam sorun yok üç aşağı beş yukarı farklar o kadar benim için önemli değil. H510 veya B460 daha pahalı oldukları için, ve tek farkları 11. nesil destekledikleri için, H410 almam şahsen daha mantıklı olur. Çünkü 11. nesil alma durumuna geleceğim kadar rahat 2-4 yıl geçmiş olur çok rahat, 11. nesil içinde pek iyi olmadığını ve üzerine 12. nesil için farklı soket gerekeceğini söylediniz. Bu yüzden bu durumda H410 seçmem benim için daha iyi avantajlı olur, ileride tekrar yükseltmek istersem gerçekten farkı vermeye değecek bir işlemci almaya karar verdiğim zaman (tıpkı şu an gibi) 12. nesil almak isterim oda zaten farklı soket diyorsunuz. H410 alırım üzerine zaten RAM'ler, sonrasında işlemci, ve daha sonra yine bitmiyor, GTX 1650 Super modelini almaya çalışacağım ekran kartı olarak veya GTX 1070, onun için para biriktiriyor olacağım (zaten 10400F işlemci ile bu kartlar uyumlu, şu an kullandığım işlemcim bu ekran kartları ile darboğaz yaptığı için önce değiştiriyorum) daha sonra yeni SSD'ler alırım, belki yüksek görüntü kalitesine sahip monitör (oda biraz zayıf 2K-4K desteklemiyor) vb. bu şekilde gidişatım olur. H410 alıp çok sonra tekrar yükseltme yapmam gerekeceğinde (oyunları artık düşük grafik ayarlarında dahi 60 FPS oynayamayacak duruma geldiğim zamandan bahsediyorum, sadece bu durumlarda yükseltme yapıyorum, zaten yüksek-düşük takıntım yok maksat 50-60 FPS oynayayım ve minimum 1080P yeter) tekrar yükseltmek için 12. nesil destekleyen başka anakart ve işlemcilere o zaman yönelirim ama çok uzun bir zaman H410 bana yetecek :D.

Size bu sistem bence rahat 5-6 yetecektir. Bence de sizin için H410 yetecektir. 🙂

Rica etsem H410 için bana link verebilir misiniz? Benim internette şu an gördüklerim hepsi 750-850 lira arası :D.

Bulmaya çalışayım. 🙂

Bulmaya çalışayım. 🙂

Buyurun @loneytunes ikisi de gayet iyidir M.2 SSD soketli tercih ettim ileriye dönük olsun diye. 😀

Normalde yer yer 550TL-600TL'lere kadar düşüyor ama belki beklerseniz düşebilir. Tercih sizin

Son düzenleme:
Bulmaya çalışayım. 🙂

Buyurun @loneytunes ikisi de gayet iyidir M.2 SSD soketli tercih ettim ileriye dönük olsun diye. 😀

Normalde yer yer 550TL-600TL'lere kadar düşüyor ama belki beklerseniz düşebilir. Tercih sizin
Anladım çok teşekkür ederim, zaten hemen şuan alamıyorum ay sonunu veya ay başını beklemem gerekiyor, belki ekim ayının 5-10'u bile olabilir en geç o zamana kadar inşallah. İtopya sitesinde olanı almam lazım değil mi? İki tane SSD takılabilen sanırım İtopya'da olan :).

Geri
Yukarı