i5 10400F vs R5 3500X

Bütçe
1250
Yükselteceğim için Z anakart alacağım k alacağımı belietmemiş olabilirim ama yükselteceğim dedim.

Ayrıca ben Intel işlemciler için K işlemci+Z serisi bir anakartın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Örnek vereyim 10600K alacağınıza 10700 alın, hem anakart masrafı olmaz. Hem daha güçlüsünü alırsınız.

@Teknolog44 bir de overclock yapmanın önemi biraz eski zamanlarda kaldı. Böyle 10-20 sene önce fabrika çıkış halleri sınırlı olurdu işlemcilerin. OC ile iki katı performans verenler bile olurdu. Şimdi %5 performans için işlemci fiyatında soğutucular takıyorsun. Fabrikadan bayağı güçlü çıkıyorlar. 3000Mhz RAM destekleyen bir anakartla kullanırsan 10400F akar her türlü.

@Teknolog44 bir de overclock yapmanın önemi biraz eski zamanlarda kaldı. Böyle 10-20 sene önce fabrika çıkış halleri sınırlı olurdu işlemcilerin. OC ile iki katı performans verenler bile olurdu. Şimdi %5 performans için işlemci fiyatında soğutucular takıyorsun. Fabrikadan bayağı güçlü çıkıyorlar. 3000MHz RAM destekleyen bir anakartla kullanırsan 10400F akar her türlü.

O zaman Z almasam da olur B460 gibi bir anakart alırım en kötü peki anakart önerirmisimiz? Maksimum bütçem 800-1000TL
B460 al geç. Z'ye edeceğin masrafla 10600k alırsın.

Haklısın rota yeniden oluşturuluyor…

@Teknolog44 bir de overclock yapmanın önemi biraz eski zamanlarda kaldı. Böyle 10-20 sene önce fabrika çıkış halleri sınırlı olurdu işlemcilerin. OC ile iki katı performans verenler bile olurdu. Şimdi %5 performans için işlemci fiyatında soğutucular takıyorsun. Fabrikadan bayağı güçlü çıkıyorlar. 3000MHz RAM destekleyen bir anakartla kullanırsan 10400F akar her türlü.

Bu konuda çok katılıyorum size. Açıkçası OC olsa ne yapabileceksin?

Sanki işlemciye arşa çıkaracak. Böyle şans olur güzel silikonlu bir işlemci çıkar bir de işlemcin çok OC yapmaya müsaittir o zaman yap ama açıkçası ben karşıyım hem ömür yiyor hem de çok gereksiz masraf oluyor.

Sanki işlemciye arşa çıkaracak. Böyle şans olur güzel silikonlu bir işlemci çıkar bir de işlemcin çok OC yapmaya müsaittir o zaman yap ama açıkçası ben karşıyım hem ömür yiyor hem de çok gereksiz masraf oluyor.

Evet her silikon birbirini tutmuyor. Al benim 3300X teneke sample çıktı 4.3Ghz'de stabil çalışmak için 1.35v istiyor el ile verince. Bugün Youtube kanalıma yazmış birisi adam 4.5Ghz'e 1.275v ile çıkıyormuş. Ben bunu 4.5Ghz yapmaya çalışsam sistem havaya uçar.

Haklısınız dediğiniz gibi sanki arşa çıkartıyor çok güldüm :D

Yeni konular

Geri
Yukarı