i5 10600 + B460M PRO vs R5 3600X + B450-A PRO

Intel işlemcilerde işlemcinin önerdiği RAM frekansını kullansan kafi. Ryzen sistemlerde ise yüksek RAM frekansı lazım. 9600K işlemci 2666 MHZ RAM ile ideal performans verirken Ryzen 3600X 3200 MHZ RAM frekansı istiyor.
Ezbere karşılaştırma yapmayalım. Her nesil ve mimaride ideal çalışmak için istenilen RAM frekansı farklıdır. Tek bir noktaya odaklanıp bütünü kaçırıyorsunuz.

@tirabzonun_kaymagi hocam siz de bir öneride bulunabilir misiniz?
Fikrinizi almak isterim.
Sizce hangi sistem alınmalı?

Hobi olarak yayın açılacak, bunun dışında yazılım için kullanılacak.

Intel kendisi de farkında AMD'ye yenildiğinin. Eğer farkında olmasaydı 10. nesilde çekirdekleri arttırmazdı. (Benim fikrim)
İ5 9400F'ten değil 10400f'ten bahsediyoruz. 10400f ile oyun performansı olarak fp sistemlerde ciddi olarak r5 3600 ün önünde şuan. Ayrıca i5 10400f aşırı serin çalışıyor ryzen5 3600'e göre. Geçen sene olsa kesinlikle ryzen5 3600 önerirdim ancak fp olarak şuan i5 10400f çok daha iyi bir konumda. Hem performansı 3600x'ten bile daha iyi.

i5 9400F'ten değil 10400F'ten bahsediyoruz. 10400F ile oyun performansı olarak FP sistemlerde ciddi olarak R5 3600'ün önünde şu an. Ayrıca i5 10400F aşırı serin çalışıyor Ryzen5 3600'e göre. Geçen sene olsa kesinlikle Ryzen5 3600 önerirdim ancak FP olarak şu an i5 10400F çok daha iyi bir konumda. Hem performansı 3600X'ten bile daha iyi.

Kesinlikle ikisi de iyi bir işlemci (10600 ve 3600X). Ben bir fanboy değilim. Ancak i5 9400F'ün bana Ryzen 3600'den daha iyi olduğunu kanıtlayamazsınız. Ben de Intel'i çok severim. Ancak AMD bazı konularda Intel'den daha iyi. Bazı konularda ise Intel daha iyi. Fanboy olanlar gibi AMD'nin her şeyini savunmuyorum. Sadece AMD'nin bazı konularda daha iyi olduğunu söylüyorum. Intel zaten çok iyi bir marka. Ancak AMD daha iyi işler yapıyor son zamanlarda. Intel paragöz olmaya başlamıştı. Ancak iki markayı da çok seviyorum. Ve iki markanın iyi ve kötü özellikleri olduğunu belirtiyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki hayır, sadece "3600X sistemdeki anakartın 4 RAM slotu olduğu için onun tercih edilmesi daha doğru olur mu?" Demek istedim.
Yayın için de 3600X daha iyi galiba.
RAM seçerken dikkat edin. Anakartın sitesinde uyumlu RAM listeleri bulunur. Bu listelerde bulunan RAM'lerden almak en garanti yol. Ayrıca bu listelerde bazı RAM'lerin tek, bazılarının çift slot, bazılarının da 4 slot desteklendiğini görürsünüz. Eğer 4 slot RAM kullanılacaksa bu listelere bakılmasını şiddetle öneririm.
Amacım yaşadığım tecrübeler ile sizlere biraz rehberlik yapmak.

Geri
Yukarı