i5 10600K sistem açılmıyor

ihtiyar.gamer

Hectopat
Daha fazla  
Bu hafta PC'yi yeniledim. Tam olarak yazayım:

i5 10600K.

MSI MPG Z490 GAMING egde Wi-Fi anakart.

3200'lük RGB RAM.

Samsung Evo 970 500 GB M.2 SSD.

Soğutucu kasa vb.

Eskiden kalma ekran kartı ve 600W 80 Plus Bronze olarak da Power var.

PC'yi Vatan şubede kurdular BIOS'tan RAM ayarı yaptılar.

Eve getirdim. M.2'ye Windows kurdum. Çalıştı gayet güzel. Oyun da oynadım. Islemci sıcaklığı 45'ı geçmedi hiç ekran kartı da bayağı güzel serin çalıştı. Dediğim gibi o akşam çalıştı güzelce. Bir gün sonra akşam acayim dedim. Açılmadı.

BIOS'tan baktım M.2 görüyor. Hatta BIOS'ta M-Flash özelliği ile (bir nevi dOS) M.2'deki bütün dosyaları görebiliyordum. Sıkıntı yok yani. Ama ne yaptıysam açılmadı.

CMOS yaptım. Jbat1 pinleri ile. Yine düzelmedi.

En son baktım çözüm bulamadım, yeniden format attim. BIOS'ta yine sadece RAM'leri 3200 ayarladım, o kadar. Neyse dün kurdum Windows'u. Oyun da yükledim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Sabah 5 gibi kapattım PC'yi. Demin acayim dedim.

Ne göreyim. Yine aynı sorun. Hemen CMOS yaptım. BIOS açtığımda saat 00:01'di. Demek ki CMOS yapılmış. Ama yine açılmadı. Tekrar yaptım. Yine aynı sorun.

Şimdi bir sorun olduğu açık. Anakarta mi M.2 SSD'de mi nerede bilmiyorum. Lutfen bu konuda fikri olan yazar ise minnettar olurum. Şu an ne yapacağım konusunda tamamen hiçbir fikrim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

i5 10600K.

3200'lük RGB RAM.

Soğutucu kasa vb.

Eve getirdim. M.2'ye Windows kurdum. Çalıştı gayet güzel. Oyun da oynadım. Islemci sıcaklığı 45'ı geçmedi hiç ekran kartı da bayağı güzel serin çalıştı. Dediğim gibi o akşam çalıştı güzelce. Bir gün sonra akşam acayim dedim. Açılmadı.

BIOS'tan baktım M.2 görüyor. Hatta BIOS'ta M-Flash özelliği ile (bir nevi dOS) M.2'deki bütün dosyaları görebiliyordum. Sıkıntı yok yani. Ama ne yaptıysam açılmadı.

En son baktım çözüm bulamadım, yeniden format attim. BIOS'ta yine sadece RAM'leri 3200 ayarladım, o kadar. Neyse dün kurdum Windows'u. Oyun da yükledim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Sabah 5 gibi kapattım PC'yi. Demin acayim dedim.

Ne göreyim. Yine aynı sorun. Hemen CMOS yaptım. BIOS açtığımda saat 00:01'di. Demek ki CMOS yapılmış. Ama yine açılmadı. Tekrar yaptım. Yine aynı sorun.

Şimdi bir sorun olduğu açık. Anakarta mi M.2 SSD'de mi nerede bilmiyorum. Lutfen bu konuda fikri olan yazar ise minnettar olurum. Şu an ne yapacağım konusunda tamamen hiçbir fikrim yok.

Bozuk Windows yüklüyor olabilirsin. Bu yüzden PC çöküyordur.

Konuyu yanlış açtığımdan mod arkadaş düzeltme yapmış. Tabi benim de düzeltme şansım kalmadı. Onun için tamamen tekrardan yazayım dedim.

Sistemi bu hafta topladım.

i5 10600k
Msi mpg z490 gaming egde wi-fi anakart
Corsair vengeance (yanlış yazmış olma ihtimalim yüksek) rgb 2x8 ram
Samsung evo 970 500 gb m2 ssd

Bir de eski pc den kalma
Bu linkteki galiba benim psu. Eski baya. 4 5 yıllık belki de dahaa fazla
Bir de asus 1050ti ekran kartı.

Pc nin birleştirme işi vatan şubede tamamlandı. Eve getirdim windows kurdum m2 ye.

Ilk gün çok güzel sorunsuz çalıştı. Perşembe günü. Hatta wow yükleyip oynama fırsatım dahi oldu. Cuma günü akşam pc yi acayim dedim. Ama resimdeki gibi ilk açılışta bir anakartın logosu gibi bir resim olan ekranda takılıp kaldı. Acılıyor esasen de ilk açılışta takılıp kalıyor. Bios girebiliyorum , format atabiliyorum ama windows gelmiyor hiç.

Cmos felan yaptım düzelmedi. Ben de cumartesi tekrardan windows kurdum. Yine sorunsuz çalıştı. Hatta sabah 5 e kadar wow da oynadım. Sorunsuz mükemmel çalıştı. Sabah 5 te kapattım pc yi. Akşam 8 gibi acayim dedim yine aynı sorun.

Yine cmos yaptım. Ama maalesef fayda etmedi. Sorunum bu.

i5 10600K.

3200'lük RGB RAM.

Soğutucu kasa vb.

BIOS'tan baktım M.2 görüyor. Hatta BIOS'ta M-Flash özelliği ile (bir nevi dos) M.2'deki bütün dosyaları görebiliyordum. Sıkıntı yok yani. Ama ne yaptıysam açılmadı.

Clear CMOS reseti tam olarak doğru yaptığından emin misin?
Saatin ve tarihin doğru olması gerekir.

BIOS'ta yaptığın ayarların RAM frekansı vb diğer ayarların değişmediğinden emin misin?

Psu ile ilgili bir sorun olabilir mi?
Psu galiba bu

Eski baya. 4 5 yıllık vardır. Ama sorun psu dan olsa ilk başta yapardı. Ekran kartım öyle ahım şahım bir şey değil zaten. Asus 1050 ti. Hayli hayli idare eder diye düşünüyorum. Zaten onun için değiştirmedim. Ekran kartı alınca değiştiririm dedim
Clear CMOS reseti tam olarak doğru yaptığından emin misin?
Saatin ve tarihin doğru olması gerekir.

Pc ye bağlı tüm kabloları çıkardım
Psu nun açma kapama düğmesini kapalı duruma getirdim
7 8 defa kasadaki açma kapama düğmesine bastım
Jbat1 pinlerinin ikisine birden temas edecek şekilde tornavidayı tuttum tahmini 10 saniye felan

Aynen böyle yaptım.
PSU modelini yazar misin?

Galiba bu veya buna yakın bir şey. 600 w 80 plus bronze 4 5 yıldır kullanıyorum.
Wi-Fi 6'nın bu tür hatalara sebep olduğunu çok gördüm. BIOS üzerinden kapatabiliyorsan kapat, öyle dene.
Wi Fi ayarı var mı bilmiyorum. Bakacam ona ama ben tam bios ozurlusuyum. Hatta şu sorunu yaşadım yaşayalı bios üzerinde kendime cağ atlatırdım resmen

Son düzenleme:
PSU galiba bu

Eski bayağı. 4 5 yıllık vardır. Ama sorun PSU'dan olsa ilk başta yapardı. Ekran kartım öyle ahım şahım bir şey değil zaten. ASUS 1050 Ti. Hayli hayli idare eder diye düşünüyorum. Zaten onun için değiştirmedim. Ekran kartı alınca değiştiririm dedim

PC'ye bağlı tüm kabloları çıkardım
PSU'nun açma kapama düğmesini kapalı duruma getirdim
7 8 defa kasadaki açma kapama düğmesine bastım
Jbat1 pinlerinin ikisine birden temas edecek şekilde tornavidayı tuttum tahmini 10 saniye falan

Aynen böyle yaptım.

Galiba bu veya buna yakın bir şey. 600W 80 Plus Bronze 4 5 yıldır kullanıyorum.

Wi-Fi ayarı var mı bilmiyorum. Bakacağım ona ama ben tam BIOS ozurlusuyum. Hatta şu sorunu yaşadım yaşayalı BIOS üzerinde kendime cağ atlatırdım resmen

Eger birinden denemek için PSU alabilirseniz baska bir PSU ile deneyin eger calisirsa PSU'da sorun oldugunu anlarsiniz.

Geri
Yukarı