i5 10600K sistem açılmıyor

ihtiyar.gamer

Hectopat
Daha fazla  
Bu hafta PC'yi yeniledim. Tam olarak yazayım:

i5 10600K.

MSI MPG Z490 GAMING egde Wi-Fi anakart.

3200'lük RGB RAM.

Samsung Evo 970 500 GB M.2 SSD.

Soğutucu kasa vb.

Eskiden kalma ekran kartı ve 600W 80 Plus Bronze olarak da Power var.

PC'yi Vatan şubede kurdular BIOS'tan RAM ayarı yaptılar.

Eve getirdim. M.2'ye Windows kurdum. Çalıştı gayet güzel. Oyun da oynadım. Islemci sıcaklığı 45'ı geçmedi hiç ekran kartı da bayağı güzel serin çalıştı. Dediğim gibi o akşam çalıştı güzelce. Bir gün sonra akşam acayim dedim. Açılmadı.

BIOS'tan baktım M.2 görüyor. Hatta BIOS'ta M-Flash özelliği ile (bir nevi dOS) M.2'deki bütün dosyaları görebiliyordum. Sıkıntı yok yani. Ama ne yaptıysam açılmadı.

CMOS yaptım. Jbat1 pinleri ile. Yine düzelmedi.

En son baktım çözüm bulamadım, yeniden format attim. BIOS'ta yine sadece RAM'leri 3200 ayarladım, o kadar. Neyse dün kurdum Windows'u. Oyun da yükledim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Sabah 5 gibi kapattım PC'yi. Demin acayim dedim.

Ne göreyim. Yine aynı sorun. Hemen CMOS yaptım. BIOS açtığımda saat 00:01'di. Demek ki CMOS yapılmış. Ama yine açılmadı. Tekrar yaptım. Yine aynı sorun.

Şimdi bir sorun olduğu açık. Anakarta mi M.2 SSD'de mi nerede bilmiyorum. Lutfen bu konuda fikri olan yazar ise minnettar olurum. Şu an ne yapacağım konusunda tamamen hiçbir fikrim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bozuk Windows yüklüyor olabilirsin. Bu yüzden PC çöküyordur.
Kullandigim windows belki de 10 tane pc de yüklüdür. Hiç birinde sorun olmadı.
Bir de 2 defa yükledim ne yükleme esnasında ne de sonrasında sorun çökme v.s yaşamadım. Oyun felan da yükledim. Oynadım saatlerce. Bir sürü program yükledim. Kaç defa açıp kapattım pc yi. Yine sorun olmadı. Ama gece kapatıp 10 12 saat pc kapalı kalınca bir şeyler oluyor onu çözemedim.
Bozuk Windows yüklüyor olabilirsin. Bu yüzden PC çöküyordur.
Kullandigim windows belki de 10 tane pc de yüklüdür. Hiç birinde sorun olmadı.
Bir de 2 defa yükledim ne yükleme esnasında ne de sonrasında sorun çökme v.s yaşamadım. Oyun felan da yükledim. Oynadım saatlerce. Bir sürü program yükledim. Kaç defa açıp kapattım pc yi. Yine sorun olmadı. Ama gece kapatıp 10 12 saat pc kapalı kalınca bir şeyler oluyor
Eger birinden denemek için PSU alabilirseniz baska bir PSU ile deneyin eger calisirsa PSU'da sorun oldugunu anlarsiniz.
Maalesef öyle idareten alabileceğim kimse yok. Gerçi emin olsam gider direk yenisini alırım. Zaten öyle yada böyle alacağım. Ama durum şu. Pc açılıyor. Açılmıyor değil. Bios a girebiliyorum. Istesem format ta atabilirim. Ilk defa bu sorunu yaşadığımda öyle yaptım zaten. Çözüm bulamadım. Format attim. Öğle sonu format attim gece 5 e kadar da sorunsuz kullandım pc yi. 4 saat kadar wow oynadım mesela. Sorun olsa o ara bir hata vermez mıydı? Sabah 5 te kapadım akşam 7 de acayim dedim.

(Resim yükledim inş görünür)

Bir ekranda takılıp kalıyor. Ilerlemiyor.
Beta BIOS yüklediysen eski sürüme dön.
Herhangi bir bios yüklemesi yapmadım. Sadece bios ta ramler 3200 olarak ayarlandı.

Bugün sabah msi servisini aradım. Internetten bir numara buldum.
Ram marka model istedi
Corsair vengeance pro rgb ram
Samsung 970 evo 500 gb m2 ssd
Bana diyorlar ki bu parçaları anakart desteklemiyor. Fotoğrafları da koyuyorum. Ama şu an tabi sorun devam ediyor ve nereye sorsam maalesef cozumsuz kalıyor.
Hiç bir çözüm bulmadım maalesef
Ben de son bir kez daha format attım.

Windows 10 u kendi sitesinden indirdim. Son sürüm orjinal
Bios ta sadece ram ayarlarını 3200 yaptım başka hiç bir şeye dokunmadım

Sabah kapattım pc yi hatta fişini de çektim. Bakalım akşam eğer aynı sorunu yapar ise büyük ihtimal anakart sorunlu. Inşallah yapmaz.

Dosya Ekleri

• 20201130_010443.jpg
    20201130_010443.jpg
    185,6 KB · Görüntüleme: 19
  • 20201130_123727.jpg
    20201130_123727.jpg
    84,7 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı