i5 11300h vs R5 5600h laptop

@Artoria Pendragon daha önceki mesajımda da söyledim, darboğaz yaşayabilir gelecek durumlarda, çekirdek farkı etkili olur. Sırf tek çekirdek güçlü diye 4 çekirdek olmasının dezavantajını kapatmıyor bu durum. 9600k örneği var mesela 6 çekirdekli 6 izlekli olmasına rağmen Battlefield 5 gibi işlemci odaklı oyunlarda arada darboğaz yapıyor. Mesele yüksek FPS alması değil, işlemci kaynaklı takılma olmaması, 15 watt hayat memat meselesi değil.

Nasıl 15 watt hayat memat meselesi değil? Eskiden Max-Q'lar varken normali ile Max-Q arasında 20 watt fark vardı, performans olarak da Max-Q olanlar bir alt seviye ekran kartı modelinin performansını veriyordu. 11300H 90 wattlık GPU için kolay kolay darboğaza girmez.

Nasıl 15 watt hayat memat meselesi değil? Eskiden Max-Q'lar varken normali ile Max-Q arasında 20 watt fark vardı, performans olarak da Max-Q olanlar bir alt seviye ekran kartı modelinin performansını veriyordu. 11300H 90 wattlık GPU için kolay kolay darboğaza girmez.
10-15 FPS'yi bu kadar dert ediyorsan o senin problemin, aynı fiyatta daha fazla çekirdek varken neden ilerleyen süreçlerde çıkacak ağır oyunlarda 4 çekirdek olmasından dolayı darboğaz yapabilecek bir işlemci alayım? Ekran kartı açısından demiyorum işlemcinin kendisinden dolayı. Ayrıca örnek verin alt seviye ekran kartının performansını gösteren neymiş?

Dediğiniz ilerleyen zamanlarda o GPU'nun vereceği düşük performansı niye hesaba katmiyorsunuz hocam.

Demek istediğim ilerdeki oyunlarda daha az FPS vereceği için o dediğiniz 5 10 FPS'in yerini ariyacaktir.

Dediğiniz ilerleyen zamanlarda o GPU'nun vereceği düşük performansı niye hesaba katmiyorsunuz hocam.
E her iki durumda da düşük performans gösterecek buna bakacak olursak. 11300H olursa darboğaz yapabilme ihtimali olabilir bu yüzden düşük performans gösterme ihtimali olabilir (olur demiyorum olabilir), daha düşük güçteki (R5 5600H olan dizüstü) ekran kartı da düşük performans gösterebilir, benim demek istediğim drop olmadan sıfır bir oyun deneyimi. Çünkü işlemci yetmediği zaman ani takılmalar olur.

10-15 FPS'yi bu kadar dert ediyorsan o senin problemin, aynı fiyatta daha fazla çekirdek varken neden ilerleyen süreçlerde çıkacak ağır oyunlarda 4 çekirdek olmasından dolayı darboğaz yapabilecek bir işlemci alayım? Ekran kartı açısından demiyorum işlemcinin kendisinden dolayı.
Eskiden üreticiler saçma sapan kombinasyonlar yapıp darboğaz olma ihtimalini artırıyorlardı, artık böyle bir durum neredeyse kalmadı. İleride darboğaza girecek olsa bile bunun çok çok ileriki zamanlarda olacağını düşünüyorum. Sırf darboğaz olacak diye 4-5 yıl boyunca neden %20 daha az performanslı bir kartı kullanayım ki?

Eskiden üreticiler saçma sapan kombinasyonlar yapıp darboğaz olma ihtimalini artırıyorlardı, artık böyle bir durum neredeyse kalmadı. İleride darboğaza girecek olsa bile bunun çok çok ileriki zamanlarda olacağını düşünüyorum. Sırf darboğaz olacak diye 4-5 yıl boyunca neden %20 daha az performanslı bir kartı kullanayım ki?
Ama sonuç olarak olma ihtimali olacak, önceki mesajımda da dediğim gibi kesintisiz oyun oynamak daha mantıklı, her neyse, hangisini istiyorsa onu alır dediğim gibi.

Geri
Yukarı