i5-11400F 4.20 GHz sabit çalışıyor

Yigit Efe Sirin

Hectopat
Daha fazla  
Şu an aktif olarak kullandığım program Intel Extreme Tuning Utility ve yaşadığım sorun tekli çekirdekten çoklu çekirdeğe geçtiği zaman 4.20 GHz sabit çalışıyor, sistemimi aşağıya zaten bıraktım anakart ve soğutucu ile ilgili problemim yok. Güç planını değiştirin gibi şeyler ile rica ediyorum gelmeyin zaten yapılı, BIOS'a girip tüm çekirdekleri 4400 GHz yaptım fakat işe yaramadı. Tek çekirdek çalışırken 4.47 GHz oldu.

CPU:11400F Anakart: B560M-Plus Wi-Fi GPU: RTX 3060 TUF Gaming 12g RAM:Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB 3600 MHz 4000 MHz OC M.2 SSD: 256 GB 3200/1200 Samsung 980 Pro 500GB kasa: MSI 111r PSU: FSP GSM Lite Pro 650W +80 Gold monitör: CRG5 240Hz mouse: ASUS Gladius II Origin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunu tam anlayamadım.

Boşta iken mi 4.2 GHz'de çalışıyor öyleyse BIOS'da bazı ayarlar var onla ilgili olabilir

Ama sen Full yükte tüm çekirdekler 4.4 GHz çıkmıyor diyorsan o öyle değil Intel sana Max Turbo Boost hızında sadece tek bir çekirdeğin 4.4 GHz çıkacağının garantisini verir diğer çekirdekler yüke girdiğinde olabildiğince yüksek hıza çıkar ama hepsi birden 4.4 olmaz arka planda nasıl bir işleyiş var onu bilemiyorum. Daha detaylı bilgisi olan paylaşabilir.

Sorunu tam anlayamadım.

Boşta iken mi 4.2 GHz'de çalışıyor öyleyse BIOS'da bazı ayarlar var onla ilgili olabilir

Ama sen Full yükte tüm çekirdekler 4.4 GHz çıkmıyor diyorsan o öyle değil Intel sana Max Turbo Boost hızında sadece tek bir çekirdeğin 4.4 GHz çıkacağının garantisini verir diğer çekirdekler yüke girdiğinde olabildiğince yüksek hıza çıkar ama hepsi birden 4.4 olmaz arka planda nasıl bir işleyiş var onu bilemiyorum. Daha detaylı bilgisi olan paylaşabilir.
Boşta tek çekirdekli olduğu için 4.37 4.40 zaten görüyor o sorun değil, yüke bindiğinde çoklu çekirdek olduğu için 4.20 GHz geçmiyor sorunum o.

Yeni konular

Geri
Yukarı