i5 11400F H510 ile düşük performans verir mi?

B560 ile RAM frekanslarında XMP veya O.C açabiliyorsunuz. H510 anakartlarda bu RAM frekansları desteklenmiyor. Bildiğim kadarıyla 2666MHz'de sabit kalıyor. O yüzden az bir miktar oyunlarda FPS düşüşü yaşayabilirsiniz. Z490 anakartlar halen daha çok pahalı. B560 anakartlar ile 5000MHz RAM'ler bile destekleniyor. MSI B560M Bazooka anakart var elimde 11400 ile optimum performansta kullandım. Özellikle BIOS Update ile CPU güç limiti açıldığında 255Watt'a kadar güç sağlayıp, standart ayarlara nazaran çok daha performanslı kullanılabiliyor. O yüzden kullanmayan arkadaşlar fark olmadığını söyleyebilir, keşke kullanmış olsalardı.

Intel i5 11400F işlemci ve ASUS B560 TUF Gaming Plus anakartım mevcut bu limiti açma olayı benim kombinasyon içinde geçerli mi? Eğer öyle bir durum var ise bu limiti açma ya da artırmanın nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi verebilir misiniz hocam.

Intel i5 11400F işlemci ve ASUS B560 TUF Gaming Plus anakartım mevcut bu limiti açma olayı benim kombinasyon içinde geçerli mi? Eğer öyle bir durum var ise bu limiti açma ya da artırmanın nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi verebilir misiniz hocam.

Her anakartın BIOS arabirimi farklı oluyor. Yaşadığım servis problemlerinden ötürü ASUS markalı ürünleri uzun zamandır kullanmıyorum ancak MSI anakartımdan örnek vereyim; BIOS ekranından Advanced modu seçip, O.C seçenekleri altında CPU yazılı alana giriuyoruz. Burada Power Limit yazan kısımda Auto yerine desteklenen maksimum (188, 255,4080W..) Gibi değerleri yazıp kaydererek çıkış yapıyoruz. HWiNFO gibi yazılımlardan kontrol ederseniz bu güç limitinin açılmasıyla beraber Blender, Cinebench ve 3DMark gibi benchmark programlarında işlemci güç tüketimi eğer soğutucunuz yeterli ise 180 Watt'lara kadar çıkıyor.

Orta seviye bir B560 anakartla 11700K işlemcim 12K puanlara ulaşırken fiyatı göz önünde bulundurulduğunda 11400, 11700K'ya kesinlikle tercih edilir. Herhangi bir ayar yapmadan bu testte 8030 puan civarları görülüyor. Elimde işlemci olarak 11700K ve 11400, anakart olarak MSI B560M Bazooka ve Z590-A Pro var. 11400 ile en iyi B560M eşleşiyor. Son görsel ise Z590-A Pro ile tüm çekirdekler 5.0GHz 11700K. 11400 için en iyi seçim B560M Bazooka olur. Wi-Fi veya Bluetooth istenmiyorsa tabii.

Dosya Ekleri

• 20210712_020845.jpg
    20210712_020845.jpg
    191,1 KB · Görüntüleme: 100
  • 20210729_013836.jpg
    20210729_013836.jpg
    248,2 KB · Görüntüleme: 98
Son düzenleme:
İşlemciyi iyi soğutun o yeter. Onun dışında güç limitini açma noktasında herhangi bir sorun yaşanacağını da sanmıyorum.
Güç limiti ramle alakalı olmayan birşey mş bilmediğimden soruyorum
Şahsen ben bios anakartın gücünü yükseltme vs tarzı şeylerden anlamıyorum h510’u da galiba bir güç limitini mi ne açınca 10 fps yükseldiğini görmüştüm güç limiti değilde güç tüketimi tarzı birşeydi galiba…

İşlemcinin sınırlarını zorlamak için anakart içerisine gömülü ismi OC olmayan ama bir nevi işlemciye hız aşırtma yaptırmışcasına performansının artırıldığı bir seçenek. Bu ayar üzerindeki en yüksek güç limitiyle işlemcinin gerçek gücü ortaya çıkabiliyor, mesela i5-11400 ve i5-11500 modelleriyle bu kısım aktif hale getirildiğinde neredeyse stok i5-11600K performansı yakalanabiliyor, tabii bunun için temel şartlardan en önemlisi işlemciyi çok iyi soğutabilmek, keza stok fanla bu pek mümkün değil.

İşlemcinin sınırlarını zorlamak için anakart içerisine gömülü ismi OC olmayan ama bir nevi işlemciye hız aşırtma yaptırmışcasına performansının artırıldığı bir seçenek. Bu ayar üzerindeki en yüksek güç limitiyle işlemcinin gerçek gücü ortaya çıkabiliyor, mesela i5-11400 ve i5-11500 modelleriyle bu kısım aktif hale getirildiğinde neredeyse stok i5-11600K performansı yakalanabiliyor, tabii bunun için temel şartlardan en önemlisi işlemciyi çok iyi soğutabilmek, keza stok fanla bu pek mümkün değil.

Cooler Master ML240l V2 RGB kullanıyorum soğutucu olarak.

Anladım peki Z590 alınca veya B560 örneğin güç limitini arttırmadan H510’un güç limitini arttırmış performansı mı veriyor?

ASUS B560 da BİOS a girince ilk ekranda solda ortada XMP diye bir menu var. DİSABLED seçili varsayılan olarak. Onu XMP I olarak seçmeniz yeterli. Başka bir şey yapmanıza gerek yok, zaten Asus B560 Plus güç limitleri açık olarak geliyor.

İntel yıllardan beri O.C seçeneğini hep üst seviye z serisi anakartlarında mümkün kıldı. Rekabette AMD tarafından ciddi darbe yediği için, İntel'den beklenmeyecek bir hareket olan B560 serilerinde kısmen sınırlı O.C seçeneğini ekledi. İntel uyumlu anakartlar bu şekilde pahalı satılmaya devam ederse AMD alt, orta ve üst seviyeyi kapmış olacak. 11400 serisi işlemciler şu anda gaming için indirim yakalandığında muazzam işlemciler. Ancak anakart masrafıyla beraber B450+5600X konfigürasyonu ile başa baş fiyata geliyor. O yüzden acilen anakart fiyaylarını revize etmezlerse, daha çok İntel indirimi göreceğiz. B560m bazooka anakart 1219 liraya, 11400 ise 1549 liraya satıldı. Umarım indirimler tekrar devam eder.

İntel yıllardan beri O.C seçeneğini hep üst seviye z serisi anakartlarında mümkün kıldı. Rekabette AMD tarafından ciddi darbe yediği için, İntel'den beklenmeyecek bir hareket olan B560 serilerinde kısmen sınırlı O.C seçeneğini ekledi. İntel uyumlu anakartlar bu şekilde pahalı satılmaya devam ederse AMD alt, orta ve üst seviyeyi kapmış olacak. 11400 serisi işlemciler şu anda gaming için indirim yakalandığında muazzam işlemciler. Ancak anakart masrafıyla beraber B450+5600X konfigürasyonu ile başa baş fiyata geliyor. O yüzden acilen anakart fiyaylarını revize etmezlerse, daha çok İntel indirimi göreceğiz. B560m bazooka anakart 1219 liraya, 11400 ise 1549 liraya satıldı. Umarım indirimler tekrar devam eder.
Hocam şimdi ben OC vs pek bilmiyorum fakat H510’da mesela güç limiti arttırılmayınca 10 fps kadar düşük verdiğini bir yerde görmüştüm doğru mudur bu acaba? Ben pek güç limitiyle falan ilgilenmem ama 10 fps de olucaksa arada benim aslında söylemek istediğim H510 ile ram dışında Z490 ve B560’dan fps farkı olur mu güç limitleriyle ilgilenmezsem ram konusunda 3200 destekliyor H510, 3200 gayet yeterli zaten.

Geri
Yukarı