i5 11400F sisteme G.Skill Ripjaws V vs Corsair RAM

red.dawn

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhabalar, anakartımın uyumlu olduğu RAM'leri araştırdıktan sonra bu iki modeli buldum ama aşırı kararsızım. Hangisi daha iyidir sizce dostlar, yardımcı olursanız sevinirim.

Anakartım:

İşlemci:
i5-11400F

İşlemcinin desteklediği frekans 3200 MHz olduğu için bunları seçtim.

Şimdiden teşekkürler.

(Bütçem: 1700 TL)

Son düzenleme:
3200MHz'lik LPX'ler kalite kontrol eksikliği nedeniyle X.M.P sorunları yaşayabiliyor, Ripjaws V ise çok iyi bir bellek sayılmaz. Bunların yerine Ballistix tercih edebilirsiniz. 150-200 lira daha ucuza geliyor.

İşlemci desteği 3200 MHz değil, daha üstünü de destekliyor. Bütçe belirtirseniz daha iyi öneri yapabiliriz.
Öyle mi gerçekten hocam?

Intel'in kendi sitesinde dahi 3200 MHz yazmasından dolayı ben üstüne bakmamıştım.
Bütçem maksimum 1700 TL
3200MHz'lik LPX'ler kalite kontrol eksikliği nedeniyle X.M.P sorunları yaşayabiliyor, Ripjaws V ise çok iyi bir bellek sayılmaz. Bunların yerine Ballistix tercih edebilirsiniz. 150-200 lira daha ucuza geliyor.
Hocam teşekkürler ama ram uyumluluk listesinden bakarak almaya çalışıyorum, orada da göremedim. Gerçi orada olmasa dahi sıkıntı yok diyenler var ama işte birazcık da olsa kuşku oluyor ister istemez.

Öyle mi gerçekten hocam?

Intel'in kendi sitesinde dahi 3200 MHz yazmasından dolayı ben üstüne bakmamıştım.
Bütçem maksimum 1700 TL
Evet, öyle. Daha üstü takılabiliyor.

O bütçeye şunu önerebilirim;

QVL listesinde de yer alan bir model. ASUS ROG anakartlarda QVL listesine bakarak öneri yapıyorum çünkü haricindekiler, hatta QVL'de yazanlar bile bazen takınca çalışmıyor, ASUS ROG serisini RAM konusunda anlamak mümkün değil.

1646742090068.png

@red.dawn Uyumluluk listesinin pek bir manası yok aslında. Ben bırak listede bulunmayı, farklı çiplere sahip farklı marka bellekler kullanıyorum.
Tabii bu bellekler kit olduğu için herhangi bir sorun yaşatmayacaktır.

Evet, öyle. Daha üstü takılabiliyor.

O bütçeye şunu önerebilirim;

QVL listesinde de yer alan bir model. ASUS ROG anakartlarda QVL listesine bakarak öneri yapıyorum çünkü haricindekiler, hatta QVL'de yazanlar bile bazen takınca çalışmıyor, ASUS ROG serisini RAM konusunda anlamak mümkün değil.

Eki Görüntüle 1325823
Evet gerçekten bende ona çok dikkat eder oldum artık. Peki hocam, 4000 MHz'lik RAM taktığımız zaman BIOS'tan ayarlayarak tam o frekansta sorunsuz kullanabiliyor muyuz? Yoksa işlemcinin desteklediği kadarını mı yansıtıyor?

Birde attığınız ürün güzel fakat o tarz sitelerden alışveriş yapmaktan çekiniyorum açıkçası. Amazon veya Hepsiburada gibi yerlerden bir öneride daha bulunursanız çok sevinirim.

Geri
Yukarı