i5 11400F tam frekansta çalışmıyor

Ceyhuncan

Hectopat
Arkadaşlar oyunlarda yük altında gördüğüm kadarıyla 3480 küsur MHz değerinde sabit kalıyor. Ne aşağı ne de yukarı çıkıyor. E böyle olunca da RTX 3060 ekran kartı tam performans veremiyor. Bu işlemci Turbo Boost olarak 4.3 GHz'e kadar çıkabilmesi gerek. Recep Bey'in RTX 3050 sisteminde 4.3 GHz'e çıktığını gördüm ama ısınma sorunu da stok fan olduğundan dolayı vardı. Bunu nasıl ayarlayabilirim?

Güç palnınızı kontrol edin hocam. Güç tasarrufunda olabilir. Eğer değilse güç planının gelişmiş ayarlarına girin ve işlemci güç yönetimi seçeneğini kontrol edin. %99 veya %98 ise işlemci maksimum performansını vermez.

Ayrıca başka bir program varsa bilgisayar güç profilini yönetebilecek onu kontrol edin. Mesela anakartınızın yardımcı programı olabilir kurduğunuz veya işlemcinin. Program üzerinden bi kontrol edin
BIOS ayarlarını varsayılan ayarlara döndürerek de deneyebilirsiniz. Belki BIOS üzerinden müdahele de olmuş olabilir

Güç palnınızı kontrol edin hocam. Güç tasarrufunda olabilir. Eğer değilse güç planının gelişmiş ayarlarına girin ve işlemci güç yönetimi seçeneğini kontrol edin. %99 veya %98 ise işlemci maksimum performansını vermez.

Ayrıca başka bir program varsa bilgisayar güç profilini yönetebilecek onu kontrol edin. Mesela anakartınızın yardımcı programı olabilir kurduğunuz veya işlemcinin. Program üzerinden bi kontrol edin
BIOS ayarlarını varsayılan ayarlara döndürerek de deneyebilirsiniz. Belki BIOS üzerinden müdahele de olmuş olabilir
Hocam bu programlardan hangisi olabilir acaba ?
1644758834723549711628842176266.jpg

Hocam bu programlardan hangisi olabilir acaba ?Eki Görüntüle 1304215
Bunlar değil hocam
Hocam bu programlardan hangisi olabilir acaba ?Eki Görüntüle 1304215
Hocam tavsiyem öncelikle BIOS ayarlarınızı varsayılana döndürelim. Daha sonra windows tarafına bakarız. Başlangıç sırasında F2, Del, ESC veya anakartın BIOS tuşuna basarak BIOS menüsüne girin ve varsayılana yani Default ayarlara döndürün. Korkmanıza gerek yok. Varsayılan ayarlarda herhangi bir sorun olmaz

Son düzenleme:
Bunlar değil hocam.

Hocam tavsiyem öncelikle BIOS ayarlarınızı varsayılana döndürelim. Daha sonra Windows tarafına bakarız. Başlangıç sırasında F2, del, ESC veya anakartın BIOS tuşuna basarak BIOS menüsüne girin ve varsayılana yani default ayarlara döndürün. Korkmanıza gerek yok. Varsayılan ayarlarda herhangi bir sorun olmaz.

Hocam dediğiniz gibi yaptim daha sonra BIOS üzerinde tweaker sekmesine girip CPU ratio oranını Auto ayardan çıkarıp all cores olarak seçtim. Yük altında 4.3 GHz'i gördüm. Ama sonra CPU sıcaklığının işlemci yüklü oyunlarda 75 derecelere çıktığını gördüğümde tekrar Auto moda çektim. Galiba stok soğutucu ile kullanmamak gerekliymiş. O yüzden frekansı düşük gelmiş. Tekrardan teşekkürler.

Hocam dediğiniz gibi yaptim daha sonra BIOS üzerinde tweaker sekmesine girip CPU ratio oranını Auto ayardan çıkarıp all cores olarak seçtim. Yük altında 4.3 GHz'i gördüm. Ama sonra CPU sıcaklığının işlemci yüklü oyunlarda 75 derecelere çıktığını gördüğümde tekrar Auto moda çektim. Galiba stok soğutucu ile kullanmamak gerekliymiş. O yüzden frekansı düşük gelmiş. Tekrardan teşekkürler.
Hocam aslında auto modda da çıkabilmesi gerekiyor ama bilmiyorum. Ben bir ara cpu ratio'yu 43'e almışım farketmeden. İşlemci sürekli 4300 MHzde çalışıyordu. Sonra auto'ya alınca düzeldi. 3.80 ile 4.65 arasında otomatik gidip geilyor.

Stok fan yetersiz olsa bile hafif işlemlerde anlık 4.3 GHz'leri görmesi gerek. Yük altında olursa stok fan yetersiz kalır ve işlemci frekans kısıtlamasına gider. Fanı tam oturtmamışsanız işlemci sıcak çalışıp frekans düşürüyor olabilir onu da bi kontol edin bence.

Hocam aslında Auto modda da çıkabilmesi gerekiyor ama bilmiyorum. Ben bir ara CPU Ratio'yu 43'e almışım fark etmeden. İşlemci sürekli 4300 MHz'de çalışıyordu. Sonra Auto'ya alınca düzeldi. 3.80 ile 4.65 arasında otomatik gidip geilyor.

Stok fan yetersiz olsa bile hafif işlemlerde anlık 4.3 GHz'leri görmesi gerek. Yük altında olursa stok fan yetersiz kalır ve işlemci frekans kısıtlamasına gider. Fanı tam oturtmamışsanız işlemci sıcak çalışıp frekans düşürüyor olabilir onu da bir kontol edin bence.

Hocam ratio oranını Auto'dan çıkarıp 43'e alınca düzeldi. Lakin dediğim gibi stok fan olduğundan dolayı işlemciyi çok kullanan oyunlarda ya da render işlemlerinde 75 dereceyi gördüm. Sıvı soğutucu ya da kule tipi soğutucu gerekli.

11400f için stok soğutucu laf olsun diye konulmuş, 11.nesil işlemciler için kule tipi soğutucu şart bu mevsimde full yükte 75'leri görüyorsa yazın 85-90'ları görürse şaşırmayın 11.nesil malesef çok güç çeken ve bu nedenden ısınan bir seri

Geri
Yukarı