i5 11400F tam yükte kaç watt çekmeli?

Barisdkmn

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 11400f
Rx 6600
Meslek
Öğrenci
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3000MHz ram
Anakart
Asus TUF B560
Herkese selam, birkaç gün öncesine kadar anakartımdaki MOSFET'lerin çok ısınmasından dolayı performans kaybı yaşıyordum ve anakart değiştirdim. Şu an ASUS TUF B560 ile i5 11400F kullanıyorum. Prime 95 testinde işlemci ortalama 175W çekiyor ve bu değer 188'lere çıkıyor. Bu sebeple de işlemci bayağı ısınıyor. Tabii ki oyun oynarken veya günlük kullanımda bu değerler olmuyor fakat işlemcinin bu kadar güç çekmesi beni şaşırttı açıkçası. Sizce bu bir sorun teşkil eder mi? Bir de işlemcinin çektiği güç değerlerini vb görebileceğim bir yer var mı? İnternette sadece ısı yayma kapasitesi var.

Bu arada internette PL2 diye bir değer buldum ve 154W diyor. Sanırım işlemcinin Turbo modda çekeceği maksimum gücü belirtiyor. Yine de size danışmak istedim.

Son düzenleme:
Sıcaklık belirtmemişsin. Güç kaynağı yetiyorsa işlemcinin kaç W çektiği değil, kaç dereceye çıktığı önemli.

Sıcaklık belirtmemişsin. Güç kaynağı yetiyorsa işlemcinin kaç W çektiği değil, kaç dereceye çıktığı önemli.

OCCT üzerinden baktığımda paket sıcaklığı 100'lere çıkıyor ve ortalama 95'lerde geziyor, ASUS'un yazılımında ise 85 yazıyor. Normalde günlük kullanımda ve oyunda bu sıcaklık değerlerini hiç görmedim.

OCCT üzerinden baktığımda paket sıcaklığı 100'lere çıkıyor ve ortalama 95'lerde geziyor, ASUS'un yazılımında ise 85 yazıyor. Normalde günlük kullanımda ve oyunda bu sıcaklık değerlerini hiç görmedim.
Anladığım kadarıyla işlemci performans modunda. Stok soğutucuyla kullanıyorsan normal o sıcaklıklar bir de yaz ayındayız. O modda kullanmaya devam edeceksen ya soğutucu alman lazım ya da performans modunu kapatman lazım. Sadece oyun oynuyorsan sorun olmaz ancak render falan alıyorsan sorun olabilir. 100 derece zaten sınır bir değer.

Anladığım kadarıyla işlemci performans modunda. Stok soğutucuyla kullanıyorsan normal o sıcaklıklar bir de yaz ayındayız. O modda kullanmaya devam edeceksen ya soğutucu alman lazım ya da performans modunu kapatman lazım. Sadece oyun oynuyorsan sorun olmaz ancak render falan alıyorsan sorun olabilir. 100 derece zaten sınır bir değer.

Soğutucu olarak SE 214 XT kullanıyorum. Dediğiniz gibi render filan almıyorum oyunlarda da Max 65'lere çıkıyor. Ben sadece bu güç değerinin mantığının anlamadığım için sormuştum.

Yeni konular

Geri
Yukarı