i5 11400H OC ayarları nasıl olmalı?

oguzaltindag

Hectopat
RAM
8GB 3200 MHz
Ekran kartı
RTX 3050
İşlemci
İ5 11400H
Arkadaşlar merhabalar, sistemim şu şekilde:

-RTX 3050.
-i5 11400h.
-8 GB RAM.
-180W adaptör(ASUS)

Bilgisayarımda işlemcime overclock yapmak istiyorum. Ama bunu nasıl yapacağımı ve hangi ayarları kullanacağımı bilmiyorum.

Konu hakkında @erengore adlı arkadaşım dahil olmak üzere birkaç kişiden yardım istiyorum. Yardım eder misiniz?

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-29_224737.png
    resim_2022-01-29_224737.png
    126,2 KB · Görüntüleme: 168
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhabalar, sistemim şu şekilde:

-RTX 3050.
-i5 11400h.
-8 GB RAM.
-180W adaptör(ASUS)

Bilgisayarımda işlemcime overclock yapmak istiyorum. Ama bunu nasıl yapacağımı ve hangi ayarları kullanacağımı bilmiyorum.

Konu hakkında @erengore adlı arkadaşım dahil olmak üzere birkaç kişiden yardım istiyorum. Yardım eder misiniz?
Öncelikle yapamazsınız bu işlemciye Overclock. Çünkü çarpan kilidi var. Yine de FIVR sekmesini at nadiren yapılabiliyor OC.

FSB çarpanıyla OC yapabilirsin ama bu pek önerilmez hem de Advanced sekmesine erişebilmen lazım BIOS üzerinde. Yani tüm ayarları açık bir BIOS'a ihtiyacın var.

Öncelikle yapamazsınız bu işlemciye Overclock. Çünkü çarpan kilidi var. Yine de FIVR sekmesini at nadiren yapılabiliyor OC.

FSB çarpanıyla OC yapabilirsin ama bu pek önerilmez hem de Advanced sekmesine erişebilmen lazım BIOS üzerinde. Yani tüm ayarları açık bir BIOS'a ihtiyacın var.

Buna benzer bir konuda yardımcı olmuştunuz arkadaşa sanırsam, Monster Abra model bilgisayarı vardı. Tek farkı ekran kartı Tİ sürümü idi. BIOS üzerinde sadece voltaj ayarlayabiliyorum (-30 / +50). Yani overclock'dan kastım performansı arttırmak için neler yapabilirim? Belki overclock kelimesini yanlış kullanmış da olabilirim.

Buna benzer bir konuda yardımcı olmuştunuz arkadaşa sanırsam, Monster Abra model bilgisayarı vardı. Tek farkı ekran kartı Tİ sürümü idi. BIOS üzerinde sadece voltaj ayarlayabiliyorum (-30 / +50). Yani overclock'dan kastım performansı arttırmak için neler yapabilirim? Belki overclock kelimesini yanlış kullanmış da olabilirim.
Hocam senin istediğin Undervolt. ThrottleStop FIVR sekmenizi atın.
İndirin. Klasöre çıkartın. Programı çalıştırın ve FIVR sekmenizi atın.
Bir de 9.4 sürümünü kullanın.

Hocam senin istediğin Undervolt. ThrottleStop FIVR sekmenizi atın.
İndirin. Klasöre çıkartın. Programı çalıştırın ve FIVR sekmenizi atın.
Bir de 9.4 sürümünü kullanın.

Hocam genellikle R6S oynuyorum. Ama 1920x1080 çözünürlükte genelde 80-90 arasında alıyorum ve bu beklediğimden çok düşük. Arttırmak istiyorum. Bu şekilde artabilir mi?

FIVR değerleri bu şekilde.

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-30_091625.png
    resim_2022-01-30_091625.png
    249,5 KB · Görüntüleme: 139
Hocam genellikle R6S oynuyorum. Ama 1920x1080 çözünürlükte genelde 80-90 arasında alıyorum ve bu beklediğimden çok düşük. Arttırmak istiyorum. Bu şekilde artabilir mi?

FIVR değerleri bu şekilde.
FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından Unlock Adjustable Voltage'i seçin. Sonrasında aşağıda Offset Voltage bölümü açılacak. Onu -60 ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın. Aynı işlemi CPU Core'a da uygulayın.

Disable and Lock Turbo Power Limits kutusunu tikleyin.
Thermal Velocity Boost'u tikleyin.
Non-Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın. Lock'layın. Apply'a basın.

Bunlar biraz iyiye gitmesini sağlayacaktır.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından Unlock Adjustable Voltage'i seçin. Sonrasında aşağıda Offset Voltage bölümü açılacak. Onu -60 ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın. Aynı işlemi CPU Core'a da uygulayın.

Disable and Lock Turbo Power Limits kutusunu tikleyin.
Thermal Velocity Boost'u tikleyin.
Non-Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın. Lock'layın. Apply'a basın.

Bunlar biraz iyiye gitmesini sağlayacaktır.
1643565120416.png

1643565135094.png

Yaptım sanırsam, ısı 10 derece falan düştü. Yapmam gereken başka bir şey var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı