i5 12400F overclock nasıl yapılır?

Hocam bilmeden konuşmayın overclock amacım oyunlarda daha yüksek FPS alma temelli değil,
RTX 3080 ile 1080p de oynayacağım bu da 12400F'nin stok versiyonunun yetersiz kalabilip darboğaz yapabileceği anlamına geliyor. Overclock oyun içi FPS arttırma amaçlı yapılmaz sadece, daboğazı önlemek için de yapılır.

Sentetik testlerde gram etki ediyor darboğaz zaten o işlemcide ortalama %10 civarı çok yüksek FPS fantazin yoksa seni memnun eder R3 1200 AF RTX 3060 kullanıyorum o kadar darboğaz olmasına rağmen memnunum 🙂

3080 alıyorsun bence 2k dan aşağısı güzel olmaz 1080p oynayacaksan 3070 yeterli değil mi?
Hocam fiyatları aynı olduğu için aynı fiyata daha iyi performans almak sizce de mantıklı değil mi?
Ayrıca bende 2k ya yükseltmeyi düşünüyorum monitörü. Eskisini satıp bir 2k alabilirim ayrıca benim monitörüm piyasada hiçbir yerde bulunamaz belki satarım :

Hocam bilmeden konuşmayın overclock amacım oyunlarda daha yüksek FPS alma temelli değil,
RTX 3080 ile 1080p de oynayacağım bu da 12400F'nin stok versiyonunun yetersiz kalabilip darboğaz yapabileceği anlamına geliyor. Overclock oyun içi FPS arttırma amaçlı yapılmaz sadece, daboğazı önlemek için de yapılır.

Durmadan drop yemek ya da elde edebileceğim performansı alamamak istemiyorum.
Umarım amacımı anlamışsınızdır bunu yapmamdaki.

Bu yüzden nasıl overclock yapacağımı soruyorum.

Durmadan drop yemezsiniz merak etmeyin YouTube'da testleri var OC yapılmış hâli ile yapılmamış arasında %3, %5 fark var yani hâlâ darboğaz yaşıyor lakin sizin OC yeteneğinize kalmış bir şey 🙂

Durmadan drop yemezsiniz merak etmeyin YouTube'da testleri var OC yapılmış hâli ile yapılmamış arasında %3, %5 fark var yani hâlâ darboğaz yaşıyor lakin sizin OC yeteneğinize kalmış bir şey 🙂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu testte 3080 kullanılmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu testte 3080 kullanılmış.

Ekran kartı kullanım yüzdesi %15 civarı artıyor ki bu da ekran kartının kendi gücünü sergilemesine yer hazırlıyor. Overclock yapmamak pişmanlık olur.

Attığım karşılaştırma videosu oldukça açık.

Konu "Overclock yapmalı mıyım?" değil "Nasıl overclock yaparım?" dikkatinize hocam.
Kardeşim overclok yaparsan drop yeme ihtimalin artar.İşlemci ne kadar rahat çalışırsa o kadar akıcı bir oyun deneyimi sunar.Overclokun tek amacı fps arttırmakdır zaten oyun tarafında.

Geri
Yukarı