MSI Z690 Pro-a anakartta i5-12400F overclock nasıl yapılır?

Techno.Patates

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba,

Bir süredir güncel OEM parçalarından uzak kaldım. Önceki sistemim 11700k ve 3070 Ti idi. Ancak bu yeni 12.nesil işlemcileri de denemek istedim. Malum çok övülüyorlar. MSI marka anakart üzerinden detaylı olarak O.C yapan video tarzı bir paylaşım bulamadım. ASUS markasına ait O.C ile ilgili videolar var ancak MSI'da bambaşka seçenekler var. Açıkçası işin içinden çıkamadım. Deneyimli olan yönlendirebilecek olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba,

Bir süredir güncel OEM parçalarından uzak kaldım. Önceki sistemim 11700k ve 3070 Ti idi. Ancak bu yeni 12.nesil işlemcileri de denemek istedim. Malum çok övülüyorlar. MSI marka anakart üzerinden detaylı olarak O.C yapan video tarzı bir paylaşım bulamadım. ASUS markasına ait O.C ile ilgili videolar var ancak MSI'da bambaşka seçenekler var. Açıkçası işin içinden çıkamadım. Deneyimli olan yönlendirebilecek olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
BCLK frekansini arttirarak oc yapiyorsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BCLK frekansini arttirarak OC yapiyorsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O kadarını ben de izledim ancak BLCK seçeneği gözükmüyor Advanced O.C seçeneğinde. Dolayısıyla MSI Z690 kullanan biri yardımcı olsa daha iyi sonuç alacağız.

O kadarını ben de izledim ancak BLCK seçeneği gözükmüyor Advanced O.C seçeneğinde. Dolayısıyla MSI Z690 kullanan biri yardımcı olsa daha iyi sonuç alacağız.
Bu ayarlar yok mu? Altta atigim ayni anakart olmasi lazim sen goremiyorsun buyuk ihtimal.

1655648490467.png

1655648893362.png

Son düzenleme:
Bu ayarlar yok mu? Altta atigim ayni anakart olmasi lazim sen goremiyorsun buyuk ihtimal.

Eki Görüntüle 1424802

Eki Görüntüle 1424805
Buldum ancak deaktive gözüküyor. Tüm ayarları kontrol ettim. Enabled/Disabled yapınca da açılmadı. Bios güncellemesi yapmak istedim ama onu da yapmadı. Pek anlayamadım doğrusu. 11400f ve z590 tomahawk wifi kullanıyordum. Anakart ve CPU değiştirdim. P95 testinde bile 75W tüketimi geçmiyor. Sıcaklıklar 60 dereceyi geçmiyor Hyper 212 ile :) 11400f ile 170W'lara dayanıyor, sıcaklıklar 90derecelere ulaşıyordu.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Araştırmalarım neticesinde gördüm ki her z690 anakart K ibaresi bulunmayan işlemciyle (12400F) O.C olmuyormuş. MSI marka anakartlarda ise ciddi oranda Bios sıkıntısı var. Şu an 10'dan fazla Bios kurmama rağmen hiçbirinde 12400F O.C kilidi açılmadı. Konu hakkında deneyimli ve fikir önerisi olanlardan yardım rica ediyorum. Sırf Z690 anakartlar ile O.C olabiliyor diye 12400f ve MSI Pro z690 Ve İntel İ5 12400F satın aldım. @Recep Baltaş eğer uygun görürseniz anakartı ve işlemciyi size yollayabilirim. Şu an bu durumu sadece yabancı forumlarda görebiliyoruz. Hiçbir Türkçe inceleme veya açıklama bulunmamakta. Benim gibi sistemini olmayacak bir şey için upgrade etmeyi düşünenler için faydalı olabilir.

Which Motherboards Support Non-K Alder Lake CPU BCLK Overclocking​

• Asus Maximus Z690 Formula, Extreme, Hero, Apex, Strix B660 G and F Gaming Wifi
  • MSI Z690I Unify, Z690 Unify X, and Z690 Ace
  • Gigabyte Aorus Tachyon
  • ASRock Z690 Aqua OC. (tomshardware'den alıntıdır.)
Kendimce bulduğum bir bilgilendirmeyi de iliştireyim belki yararı olur.

Son düzenleme:
Buldum ancak deaktive gözüküyor. Tüm ayarları kontrol ettim. Enabled/Disabled yapınca da açılmadı. BIOS güncellemesi yapmak istedim ama onu da yapmadı. Pek anlayamadım doğrusu. 11400F ve Z590 Tomahawk Wi-Fi kullanıyordum. Anakart ve CPU değiştirdim. P95 testinde bile 75W tüketimi geçmiyor. Sıcaklıklar 60 dereceyi geçmiyor Hyper 212 ile :) 11400F ile 170W'lara dayanıyor, sıcaklıklar 90derecelere ulaşıyordu.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Araştırmalarım neticesinde gördüm ki her Z690 anakart k ibaresi bulunmayan işlemciyle (12400F) O.C olmuyormuş. MSI marka anakartlarda ise ciddi oranda BIOS sıkıntısı var. Şu an 10'dan fazla BIOS kurmama rağmen hiçbirinde 12400F O.C kilidi açılmadı. Konu hakkında deneyimli ve fikir önerisi olanlardan yardım rica ediyorum. Sırf Z690 anakartlar ile O.C olabiliyor diye 12400F ve MSI Pro Z690 ve Intel i5 12400F satın aldım. @Recep Baltaş eğer uygun görürseniz anakartı ve işlemciyi size yollayabilirim. Şu an bu durumu sadece yabancı forumlarda görebiliyoruz. Hiçbir Türkçe inceleme veya açıklama bulunmamakta. Benim gibi sistemini olmayacak bir şey için upgrade etmeyi düşünenler için faydalı olabilir.

which motherboards Support non-k Alder Lake CPU BCLK overclocking​

• ASUS Maximus Z690 Formula, Extreme, Hero, Apex, STRIX B660 g and F Gaming Wi-Fi
  • MSI Z690I unify, Z690 unify X, and Z690 ace.
  • Gigabyte Aorus tachyon.
  • ASRock Z690 Aqua OC. (tomshardware'den alıntıdır.)
Kendimce bulduğum bir bilgilendirmeyi de iliştireyim belki yararı olur.

Hocam yapmanın bir yolunu bulabildiniz mi veya ne yaptınız.

Merhaba konu biraz eski fakat o zamandan bu zamana kadar BIOS güncellemesi gelmiş olabilir mi bakma şansınız var mı acaba bende de Z690-A ve i7 12700F işlemcisi var mümkünse 5GHz yapmak istiyorum.

Geri
Yukarı