i5-12400F oyunda 95 derece oluyor

Amaterosu

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. İşlemcimin fanı stok fan. 5 dakika GTA 5 oynayınca işlemci 95 dereceyi görüyor diğer oyunlarda (Crusader Kings 3, Valheim, War Thunder) 68-75 derece arası oluyor.

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-20_002019338.png
    resim_2022-08-20_002019338.png
    3,9 MB · Görüntüleme: 72
Son düzenleyen: Moderatör:
Grafikleri yükseltirseniz yük GPU ağırlıklı olur. Veya mümkünse çözünürlüğü yükseltin. Sorunun nedeni GPU oyunda kullanılmadığı için FPS maksimuma çıkarılırken işlemci kullanımı artıyor.

FPS sabitlemeyi deneyin. Eğer yeterli gelmez ise Ayarları biraz düşürüp tekrar FPS'i sabitleyin. (60 Fps'e sabitlemeniz sistemin yararına olacaktır sıcaklık bakımından.) Eğer bunlar işe yaramıyor ise soğutucu değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

durum sadece gta 5'e özelse, arkadaşın dediği gibi fps'yi 60'a sabitlemek sıcaklığı biraz olsun düşürecektir.

gta 5 oyununda yapay zeka ve çevre etkileşimleri çok fazla ki bunların hepsi işlemci tarafından gerçekleştirilir. Bu da diğer oyunlara göre daha fazla işlemci sıcaklığı demektir.

multiplayer oyunlarda bu kadar yüksek sıcaklık elde etmezsiniz genelde.

FPS'i 60'a sabitledim ayarlar bu şekilde araba sürerken 94 dereceyi gördüm yine. Şimdi ayarları düşürüp tekrar deneyeceğim.

Kasa modeli nedir? Hangi termal macun kullanıldı? Ne kadar kullanıldı?
Kasa modeli Aerocool Graphite. Termal macun stok fana sürülmüştü ben de ekstra termal macun kullanmadım.

Dosya Ekleri

• dsadsa.png
    dsadsa.png
    848,8 KB · Görüntüleme: 46
  • fdgsf.png
    fdgsf.png
    869,7 KB · Görüntüleme: 46
neden işlemciye bu kadar yük binmiş anlamadım doğrusu. ekran kartınızın sıcaklığı ne durumda peki?
pardon gördüm 51 derece civarında. gerçekten ilginç. işlemci kullanımınız %80'in üzerinde bile değil.

A
FPS sabitlemeyi deneyin. Eğer yeterli gelmez ise Ayarları biraz düşürüp tekrar FPS'i sabitleyin. (60 Fps'e sabitlemeniz sistemin yararına olacaktır sıcaklık bakımından.) Eğer bunlar işe yaramıyor ise soğutucu değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

yarları biraz kısarak yine denedim ama araba sürerken 95 dereceye vuruyor yine pek bir şey değişmedi.

Kasa modeli nedir? Hangi termal macun kullanıldı? Ne kadar kullanıldı?
Kasa Aerocool Graphite. Termal macun stok soğutucuya sürülü şekilde gelmişti kutudan açtığımda ben de ekstra olarak sürmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı