Elektronik I5 12400F+RX 6750XT 21999 TL

Yok büyük ihtimal yine açık kaynak kodlu olacak olursa da 6000 serisine gelir FSR 2 zaten ölü kartlara bile geldi.

3.0'ın asıl olayı Frame Generation olacak biliyorsun, bu çözünürlükten kare işleme olayından çok farklı bir durum. DLSS'in de %90'ı yazılım üzerineydi Tensör çekirdekleri yalnızca son cilalama işini yapmak için vardı.

Frame Generation ise biraz sıkıntı, optical flow gücü olmazsa olmaz. Kareleri kartın kendisinden çıkarıyorsun, DLSS ve FSR gibi "al bunu işle" diye sistemin tabanından vermiyorsun. Bir de sürücü üzerinden çalışacağını söylüyorlar bu durumda RTX 3000 bile yararlanamaz FSR 2.0'dan yararlandığı gibi.

Kısaca o işler bayağı karmaşık, AMD de ölü taklidi yapıyor biraz. Ama zannetmiyorum AMD'nin en büyük derdi RX 7000 serisini satmak iken eski nesillere bunu adapte etmeyle uğraşsın. En fazla FSR 2.0'ın cilalanmış halini FSR 3.0 diye sunup geçecekler.

4060 Ti'dan da üstün bir kart. 4060 Ti'da 6700 XT seviyesinde hatta bir tık daha kötü.

Hayal aleminde yaşamanın alemi yok. Sıfır teknoloji bir kart yeni nesil ile kıyaslanamaz ve saf kas gücü devri çoktan kapandı. Uzun vadede RTX 4000 ile RX 7000'in sözü geçecek.

3.0'ın asıl olayı Frame Generation olacak biliyorsun, bu çözünürlükten kare işleme olayından çok farklı bir durum. DLSS'in de %90'ı yazılım üzerineydi Tensör çekirdekleri yalnızca son cilalama işini yapmak için vardı.

Frame Generation ise biraz sıkıntı, optical Flow gücü olmazsa olmaz. Kareleri kartın kendisinden çıkarıyorsun, DLSS ve FSR gibi "al bunu işle" diye sistemin tabanından vermiyorsun. Bir de sürücü üzerinden çalışacağını söylüyorlar bu durumda RTX 3000 bile yararlanamaz FSR 2.0'dan yararlandığı gibi.

Kısaca o işler bayağı karmaşık, AMD de ölü taklidi yapıyor biraz. Ama zannetmiyorum AMD'nin en büyük derdi RX 7000 serisini satmak iken eski nesillere bunu adapte etmeyle uğraşsın. En fazla FSR 2.0'ın cilalanmış halini FSR 3.0 diye sunup geçecekler.

Hayal aleminde yaşamanın alemi yok. Sıfır teknoloji bir kart yeni nesil ile kıyaslanamaz ve saf kas gücü devri çoktan kapandı. Uzun vadede RTX 4000 ile RX 7000'in sözü geçecek.

4060'ı direkt geçiyorum zaten 6750 XT geçme ihtimali hiç yok. 4060 Ti 8 GB bile bundan daha pahalı. Sonuçta bu karta çok yüksek ihtimalle 5000 serisi geldiğinde yeni DLSS sürümü gelmeyecek performansı belli. 8 GB'ın şimdiden tıkanmaya başladığını düşününce 2 yıl için de hemen hemen her oyun 10+ kullanacaktır. Bundan 7-8 sene sonra da 6750 XT 4060 Ti 8 GB'dan iyi olacaktır. 4060 Ti 16 GB olsa katılabilirim ama zaten onun da fiyatı hazır sistemlerle 25k+ oluyor.

4060'ı direkt geçiyorum zaten 6750 XT geçme ihtimali hiç yok. 4060 Ti 8 GB bile bundan daha pahalı. Sonuçta bu karta çok yüksek ihtimalle 5000 serisi geldiğinde yeni DLSS sürümü gelmeyecek performansı belli. 8 GB'ın şimdiden tıkanmaya başladığını düşününce 2 yıl için de hemen hemen her oyun 10+ kullanacaktır. Bundan 7-8 sene sonra da 6750 XT 4060 Ti 8 GB'dan iyi olacaktır. 4060 Ti 16 GB olsa katılabilirim ama zaten onun da fiyatı hazır sistemlerle 25k+ oluyor.

7-8 seneye saf kas gücü mü gidecek, 6750 XT'nin ismi mi kalacak? Sana olacağı söyleyeyim haydi diyelim 8 GB'ın yetmediği bir oyun oldu (RE4'de kaplamaları en dibe köklemek, TLOU1 referans almak bunları geçiyorum) o gidecek yüksek ayarlarda Frame Generation açıp, DLSS'i bile aktif etmeden native çözünürlükte 100+ FPS alacak sen de ultra ayarlarda 50-60 FPS'de tutunmak için çabalayacaksın.

Bu kadar basit bu iş. Gidip 5 senelik RDR2'yi değil çıkacak GTA VI'yı referans alacağız ve ona bakacağız. 2 yıl içerisinde hiçbir oyunun öyle bir VRAM tüketimine ulaşması mümkün değil ekstrem bir durum olmadıkça, çoğu kişi AMD'nin VRAM optimizasyonu vasatlığından kaynaklı yüksek tüketimi optimal tüketim zannetti bu da yanlış.

Zaten öyle bir ortamda 4K çözünürlükte 5 adet kart dışında kullanılabilecek kart kalmıyor. Daha bir tane oyun yok RX 590 ya da 5500 XT 8 GB gitsin 1660 Ti'ı geçsin yalnızca VRAM'den ötürü. Doğru mudur?

Dls ne ya gerek yok daha 1 kere bile açmadım onu açacagın zaman geldiğinde 8070 Ti'lar çıkar bence.

Bunu bulabildim Arc 770 lisi varmıdır bilmem ama Arc alınmaz.

Mart ayından beri a770 kullanıyorum. Açıkçası güçlü bir kart ve alınabilir. Bazı oyunlarda sıkıntı varmış şahsen ben denk gelmedim. Popüler oyunların hepsini denedim. Sıkıntı veren oyunlar hangisi araştırmadım ve bizzat denemedim ama robot değilseniz bütün oyunları oynama şansınız yok diye tahmin ediyorum.

Artıları;
F/p oranı yüksek
Fiyatına göre 16 GB vram gayet iyi
Yine fiyatına göre 256 bit veriyolu çok iyi
Güncel kod çözme yazılımları mevcut. Yayıncı değilim ama yayıncılar ve editörler içinde iyi yazılım desteği varmış.

Eksileri
Kart muadillerine göre ısınıyor. Yalnız ısınma varken performans kaybı yok. Bilirmisiniz bilmem ama benim 2009 da aldığım TT Armor kasa vardı. Yanda 14cm fan direk anakart işlemci ve ekran kartına üflüyordu. Böyle bir kasası olanlarda fazla ısınacağını bile düşünmüyorum.

Diğer bir eksisi hala intel için kafada soru işaretleri var ama intel ekran kartı pazarında yeni firma değil harici ekran kartı pazarında yeni. Başarılı olur veya olmaz onu zamanla hepimiz göreceğiz.

Son olarak 225w TDP değeri yine muadillerine göre yüksek.

Sonuç:
Her üründe olduğu gibi eksiler ve artılar var. Kimine eksileri ağır basar kimine göre artıları. Eksilerini göz önünde bulunduran direk alınmaz diye kestirip atmamalı. Birine uymayan bir ürün başka birine uyabilir sonuçta.

Geri
Yukarı