i5 12400F sistem 90 derece oluyor

viator

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba dostlarım, çok ilginç bir durum yaşıyorum belki bu sorunu çözmem için bana yardımcı olabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum işlemcim Intel i5 12400F ve ekran kartım RTX 3080. bilgisayarımı yeni açtığımda veya uyku modundan uyandırdığımda herhangi bir mouse hareketinde bulunmadığımda bilgisayarımın fanları inanılmaz şekilde artmakta ve harici programdan kontrol etmeme göre 80 90 derecelere kadar CPU ısınmakta. Fakat çok ilginçtir ki ben mouse hareketine başladığımda veya en kötü bilgisayarı kapatıp açtığımda program CPU sıcaklığını tekrardan 30-40 derece dolaylarında gösteriyor ve herhangi bir sorun yaşamıyorum.

Sistemimde ek olarak Performax Gaming perfan-240-K likit CPU soğutucu da bulunuyor.
Genel olarak sistemim;
  • Intel Alder Lake Core i5 12400F 2.5GHz 1700p 18MB box (65W) novga X1.
  • ASUS TUF Gaming B660M-E D4 Intel B660 soket 1700 DDR4 5333(OC)MHz mATX Gaming anakart X1.
  • Kingston Fury Beast 8 GB DDR4 3200MHz CL16 PC RAM KF432C16BB/8 X2.
  • ASUS TUF-RTX3080-O10G-10GB V2 Gaming NVIDIA ekran kartı X1.
  • Kingston 1TB KC2500 NVMe SKC2500M8/1000G 3500/2900 MB/S X1.
  • ASUS TUF Gaming GT301 ARGB USB 3.2 temperli cam ATX mid-Tower Gaming kasa X1.
  • ASUS TUF Gaming 750b 750W 80+ Bronze 135mm fanlı PSU X1.
  • Performax Gaming perfan-240-K likit CPU soğutucu X1.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bilgisayarınız anladığım kadarıyla boştayken ısınıyor gibi gözükmesine rağmen ısınmıyor ya da ısınıyor (?) Bunun en sağlıklı yöntemi bilgisayarı açar açmaz biosa girip kontrol edin, harici program olarak ne kullanıyorsunuz?

Kaspersky ile sistemi taramanızı tavsiye ederim. Ayrıca sistemin çok değişik. RTX3080 ve 8GB RAM değişik olmuş.

Hocam bilgisayarınız anladığım kadarıyla boştayken ısınıyor gibi gözükmesine rağmen ısınmıyor ya da ısınıyor (?) Bunun en sağlıklı yöntemi bilgisayarı açar açmaz biosa girip kontrol edin, harici program olarak ne kullanıyorsunuz?
NZXT CAM kullanıyorum sadece. Bazen bilgisayar kullanımdayken donuyor ve kapatıp açtığımda otomatik olarak BIOS'a yönlendiriyor. BIOS da CPU OVERHeat gibi bir hata alıyorum. BIOS'dan kontrol ettiğimde de sanırım ısındığını görüyorum.

NZXT CAM kullanıyorum sadece. Bazen bilgisayar kullanımdayken donuyor ve kapatıp açtığımda otomatik olarak BIOS'a yönlendiriyor. BIOS da CPU OVERHeat gibi bir hata alıyorum. BIOS'dan kontrol ettiğimde de sanırım ısındığını görüyorum.
İlginç hocam, kullanımdayken donup kapanıp vs bir şey olması için intel işlemciler için sınır 100derece gibi bir sınır olması lazım. Ondan sonra da kapanmaması için kendini korumaya alıp thermal throttling dediğimiz kendini aşamalı olarak hızını düşürmesi lazım. Bu kadar cpu yu ne kullanıyor olabilir ve nasıl bu kadar ısınıyor? Soğutucunuzun termal macunu vb. değiştirdiniz mi yakında? Ayrıca kaspersky ile virüs taraması da yapmanızı tavsiye ederim.

İlginç hocam, kullanımdayken donup kapanıp vs bir şey olması için intel işlemciler için sınır 100derece gibi bir sınır olması lazım. Bu kadar cpu yu ne kullanıyor olabilir ve nasıl bu kadar ısınıyor? Soğutucunuzun termal macunu vb. değiştirdiniz mi yakında? Ayrıca kaspersky ile virüs taraması da yapmanızı tavsiye ederim.
Hocam sistemi alalı daha 1 ay oldu. Hatta forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine aldım ve hazır sistem olarak geldi. Virüs taraması yaptıracağım ama korsan vb hiç birşey de kurmadım açıkçası. Montaj hatası vs olabilir mi acaba diye düşünüyorum.

Hocam sistemi alalı daha 1 ay oldu. Hatta forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine aldım ve hazır sistem olarak geldi. Virüs taraması yaptıracağım ama korsan vb hiç birşey de kurmadım açıkçası. Montaj hatası vs olabilir mi acaba diye düşünüyorum.
Hocam montaj hatası olabilir ya da yerinden oynamıştır belki çook düşük ihtimal taşıma sırasında. Bi montajını kontrol etmekte fayda var, termal macun sürmemişlerdir belki kim bilir :D Bir kontrol edin isterseniz tarama yaptıktan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı