i5-12450H sistemde Minecraft BSL Shader düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

berke1485

Centipat
Daha fazla  
RAM
8gb DDR4 - 1330MHz
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU
Anakart
Casper NLAK 001 - Type2Version
İşlemci
12th Gen Intel(R) Core(TM) i5-12450H 2.50 GHz
Arkadaşlar Minecraft'ın 1.19 sürümünü indirdim, FPS normal şartlarda 150 civarındaydı fakat bsl shader kurduktan sonra 20 - 30 aralığına düştü. Ayrıca oyuna 3 GB ram veriliydi ve 1.5gb civarı kullanılıyordu. Ayrıca sadece minecraft için değil genellikle çoğu oyunda fps düşüşü yaşıyorum sebebi nedir? Bilgisayardan beklediğim performansı alamıyorum.

Diğer oyunları bilmiyorum fakat minecraft'ın ciddi optimizasyon sorunları var,hele de shader indirince inanılmaz artıyor bu sorunlar. Optifine kur ve oyuna 6 gb ram ver bir de öyle dene eğer hala fps değerleri çok kötüyse shader silip oyna.

RAM 4 ya da 5 yapmayı deneyin, yüksek performans alamazsınız shader ile. 130W RTX 3060 R7 5800H laptop ile 60-100FPS alıyor. Senin ekran kartın 45-70W sanırım. Eğer yeni aldıysanız çok kötü bir tercih olmuş, hele ki o RAM'ler... İçim cız etti 1330MHz görünce. Dual channel bile değil muhtemelen 2x8 16 GB yapın az da olsa performans artacaktır.

RAM 4 ya da 5 yapmayı deneyin, yüksek performans alamazsınız shader ile. 130W RTX 3060 R7 5800H laptop ile 60-100FPS alıyor. Senin ekran kartın 45-70W sanırım. Eğer yeni aldıysanız çok kötü bir tercih olmuş, hele ki o RAM'ler... İçim cız etti 1330MHz görünce. Dual channel bile değil muhtemelen 2x8 16 GB yapın az da olsa performans artacaktır.
Bir hatamı düzeltmek isterim, RAM MHz 1330 değil 3200 şimdi kontrol ettim tekrar. İnternetten bazı videolar izleyerek Nvidia Denetim Masası'nda 3D Ayarlarının Yönetilmesi bölümüne girip tercih edilen grafik işlemciyi yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi olarak ayarladım. Şu an harici ekran kartım sürekli olarak çalışır durumda, bunun eksta bir faydası veya zararı olur mu?

Bir hatamı düzeltmek isterim, RAM MHz 1330 değil 3200 şimdi kontrol ettim tekrar. İnternetten bazı videolar izleyerek Nvidia Denetim Masası'nda 3D Ayarlarının Yönetilmesi bölümüne girip tercih edilen grafik işlemciyi yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi olarak ayarladım. Şu an harici ekran kartım sürekli olarak çalışır durumda, bunun eksta bir faydası veya zararı olur mu?
Ayrıca şu an oyunun Minecraft'ın 1.20 sürümüne geçtim ve 5 gb ram verdim. FPS sınırlayıcı kapalı bir şekilde sabit 144 fps alıyorum. 1.19 sürümünde de aynı fpsyi 3gb ram verilmiş halde alıyordum. Görülür bir artış var gibi geldi bana.

Ayrıca şu an oyunun Minecraft'ın 1.20 sürümüne geçtim ve 5 gb ram verdim. FPS sınırlayıcı kapalı bir şekilde sabit 144 fps alıyorum. 1.19 sürümünde de aynı fpsyi 3gb ram verilmiş halde alıyordum. Görülür bir artış var gibi geldi bana.
Son kez tekrardan dönüyorum, gerekli bazı ayarları yaptım ve şu an 400 - 500 fps civarında alıyorum. İlginizden ve desteğinizden ötürü çok teşekkür ederim. Bazı ayarları aktif etmem gerekiyormuş bunu anlamış oldum.

Son düzenleme:
Bir hatamı düzeltmek isterim, RAM MHz 1330 değil 3200 şimdi kontrol ettim tekrar. İnternetten bazı videolar izleyerek NVIDIA Denetim Masası'nda 3D ayarlarının yönetilmesi bölümüne girip tercih edilen grafik işlemciyi yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi olarak ayarladım. Şu an harici ekran kartım sürekli olarak çalışır durumda, bunun ekstra bir faydası veya zararı olur mu?

Ayrıca şu an oyunun Minecraft'ın 1.20 sürümüne geçtim ve 5 GB RAM verdim. FPS sınırlayıcı kapalı bir şekilde sabit 144 FPS alıyorum. 1.19 sürümünde de aynı FPS'yi 3GB RAM verilmiş halde alıyordum. Görülür bir artış var gibi geldi bana.

Son kez tekrardan dönüyorum, gerekli bazı ayarları yaptım ve şu an 400 - 500 FPS civarında alıyorum. İlginizden ve desteğinizden ötürü çok teşekkür ederim. Bazı ayarları aktif etmem gerekiyormuş bunu anlamış oldum.

Bir zararı olmaz, önceliği ekran kartına verir uygulamalarda. Muhtemelen sorununuzun çözülme nedeni de Java'nın önceden dahili grafik kartını kullanması ve önceliği değiştirdikten sonra RTX 3050 kullanmaya başlaması.

Yeni konular

Geri
Yukarı