Çözüldü i5-12500H Metro Exodus'da 95 dereceyi aştı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Baran0141

Hectopat
Yer
Nordland
1686573140332.png
DLSS ultra modunda oyuna girdim. işlemci 90-100 derece arası gidip geliyor, 98 dereceyi gördüğü bile oldu. Ekran kartı 75W fakat max 63 watt görüyor bu normal mi? Laptop 2022 Kasım ayında alınma.
GPU: 3050 Tİ
CPU: İ5-12500H

Çözüm
Laptop marka model nedir ? Yukarıda arkadaşın dediği idarelik bir soğutucu da alınabilir. Maksat laptobu yerden yüksekte tutsun ve serin hava sağlasın. Ancak çok fayda da etmez 1-3 derece anca oynar.

İkinci bir husus laptobun anlık 90 95 veya 98 dereceleri görmesinde sorun yok. Çoğunlukla 80 ile 93 derece arasında çalışıyor ise bu ısı, laptoplar için normaldir. Ancak uzun kullanımda dirket 95 e veya 98 dereceye fırlıyor ve o seviyede sabit kalıyorsa uzun kullanımda sorun olabilir.
Tavsiyem turbo boost kapatmak olacaktır. Metro tarzı oyunlarda FPS düşüşü az olur ancak sıcaklık 5 15 derece arası hissedilir düşer.
Zaten yaz ayında sıcaklıklar kaçınılmaz ve hiçbir türlü önüne geçilmezse işlemci turbosunu kapatmak en iyi seçenek olacaktır.
Hocam bilgisayar yükseltici kullanmıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim, bayağı fark ettiriyor. 95 dereceler her ne kadar sınırda olsa da uzun dönemde çok da iyi sayılmaz.

Laptop marka model nedir ? Yukarıda arkadaşın dediği idarelik bir soğutucu da alınabilir. Maksat laptobu yerden yüksekte tutsun ve serin hava sağlasın. Ancak çok fayda da etmez 1-3 derece anca oynar.

İkinci bir husus laptobun anlık 90 95 veya 98 dereceleri görmesinde sorun yok. Çoğunlukla 80 ile 93 derece arasında çalışıyor ise bu ısı, laptoplar için normaldir. Ancak uzun kullanımda dirket 95 e veya 98 dereceye fırlıyor ve o seviyede sabit kalıyorsa uzun kullanımda sorun olabilir.
Tavsiyem turbo boost kapatmak olacaktır. Metro tarzı oyunlarda FPS düşüşü az olur ancak sıcaklık 5 15 derece arası hissedilir düşer.
Zaten yaz ayında sıcaklıklar kaçınılmaz ve hiçbir türlü önüne geçilmezse işlemci turbosunu kapatmak en iyi seçenek olacaktır.

Çözüm
Altına kalın bi tane kitap koydum. Hava artık sıcak mevsimden dolayı bununda bi etkisi varmıdır.
Güzel, altındaki zeminin sert olması önemli ancak yeterli değil. Bilgisayarın altındaki ızgara bölgelerinden temiz havayı rahatça alabilmesi için biraz yüksekte olmaları gerek. Şöyle bir şey işinizi rahatça görecektir:
Havaların ısınması da büyük bir etken tabii ki de.

HP Victus 16 modeli. Turbo Boost'u nasıl kapatacağım?

Çok teşekkürler. Kapattım ve işlemci ısım 70'e düştü ve 75'in üstüne çıkmıyor. Ayrıca FPS'im de arttı.
Ekran kartı isteyen oyunlarda 3 5 derece FPS fark eder. Ancak CS, Valorant veya LoL gibi işlemci bazlı oyunlar oynuyorsanız FPS belirgin şekilde düşer ancak oynamayacak seviye de olmaz tâbi. Bunları da bilin.
Ben 1 seneyi aşkın kapalı oynuyorum. Eksikliğini hissettmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı