i5-13600K için PSU ve anakart tavsiyesi

SenmisinOxa

Hectopat
Daha fazla  
Anakart: B560M Plus.
PSU: Thermaltake 650W 80+ TR2.
İşlemci: i5 11400.

Merhaba. Yakın zamanda RTX 4070 aldım. İşlemci 1080p de çok zayıf kalıyor. 2K monitörüm yok şu anda. Diğer donanımları da yükselteceğim. İşlemci en mantıklı 13600K geldi bana bunu almayı düşünüyorum. Şu an kullandığım kasada Thermaltake 650W PSU var. Şu anki soğutucum da ID-Cooling 224XT mini. Anakart LGA1200 soket olduğundan o da değişecek işlemci alırsam. Overclockla kesinlikle işim yok. Yapmıyorum. Adobe programları, Office programları kullanıyorum ve RDR 2 oynuyorum. Sormak istediğim birkaç şey var. Birincisi 650W yeter mi? İkincisi bu soğutucu normal standart kulanımda 13600K için yeterli gelir mi? Bir de 13600K için anakart önerir misiniz?
(Herhangi bir bütçe belirlemedim bütçe var ama ne kadar az fiyata denk getirsem o kadar iyi. Aslında işlemci ısınmasın çok istiyorum. Alternatif 12700K var ama fiyat performans olarak 13600K aynı fiyat ama daha iyi performansta.)

Hocam direkt 11700K'ya geçip çok daha az masraf yapabilirsiniz. Hem anakart masrafı yapmazsınız hem de işlemci olarak biraz daha ucuz. Soğutucu masrafını her türlü yapacaksınız zaten. Tabii güncel ve daha güçlü bir şey istiyorsanız 13600K daha mantıklı.

Hocam direkt 11700K'ya geçip çok daha az masraf yapabilirsiniz. Hem anakart masrafı yapmazsınız hem de işlemci olarak biraz daha ucuz. Soğutucu masrafını her türlü yapacaksınız zaten. Tabii güncel ve daha güçlü bir şey istiyorsanız 13600K daha mantıklı.
11700k en ucuzu 8900tl galiba şuanda. Değer mi ki ? söylediğin bana çok mantıklı geldi ama değerse o paraya

Yeterli olur değişime gerek yok.
Hangisinden bahsettiniz hocam tam olarak?

Arkadaşın önerisi bana mantıklı geldi ama size hiç masrafa girmeden 11700k mı alsam? Fiyatı nesile göre biraz uçuk sanki ama?

Eğer bütçeniz varsa 14600k almayı da düşünebilirsiniz ama bence LGA 1700'e geçmek yerine 15. nesili bekleyebilirsiniz. Hem 7 Nm'ye geçilecek hem de önü açık bir sokete yatırım yapmış olursunuz. Aynı şekilde şu an için bir değişim düşünüyorsanız AMD tarafını düşünebilirsiniz çünkü AM5 soketin de önü açık. 7500F işinizi görecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı