İ5 13600k işlemciye Deep Cool LT520 deneyimim

HzCji

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Merhabalar,

Öncelikle sistem şu şekilde;
Anakart: ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI D4
İşlemci: İ5 13600k
Ram: G.Skill RipjawsV 128 GB (4X32) 3600 MHz DDR4
Ekran Kartı: Inno3D RTX 3060 Twin X2 OC LHR 192 Bit GDDR6 12 GB
Kasa: Aerocool Beam
Kasa fanları: Ön de 3x ARCTIC BioniX F120 (içeri), Altta 2x ARCTIC BioniX P120 (içeri), Arka NOCTUA NF-F12 industrialPPC-2000 PWM (dışarı), Üstte de sıvı sogutma fanı mevcut (dışarı)

İşlemci için BIOS ayarlarım (uv) şu şekilde;
Actual VRM Core Voltage - Auto
Global Core SVID Voltage - Offset (-) 0.15
Cache SVID Voltage - Offset (-) 0.125
P1, P2 limit 160

Öncelikle bilgisayarın olduğu oda çok ufak (fotoğrafta ekledim, koltuk arkasında bide ufak 50cm enli kitaplık gibi birşey var okadar). Bu sıcaklarda genelde 34 derece gösteriyor oda sıcaklığı için ve bildiğiniz hamam gibi. Yazacağım değerler bu sıcaklıktaki değerler. Eski kule tipi soğutmam Noctua NH-D12L, yeni geçtiğim sıvı soğutma ise Deep cool LT520. Aslında Noctua kule tipi de gayet yeterliydi ama yurtdışı ziyaretinde LT520 nin kübik tasarımını çok beğendim. Birde 280tdp olunca amazon dan sipariş vereyim dedim. Bu arada Noctua D12L 148nsr (177tdp) gibi bir değeri var. İhtiyacım yoktu biraz fantezi oldu anlayacağınız.

Değişim öncesi ve sonrası değerlerden bahsedeyim; Oda sıcaklığı 33-34 derece, BIOS ayarları üstte belirttiğim şekilde ve 10dklık değerlerdir.

CPU-Z stress testi;
Noctua D12L - Maks. 85 derece , score 9596
Deep cool LT520 - Maks. 71 derece, score 9680

Cinebench R23 multi test;
Noctua D12L - Maks. 87 derece , score 22610
Deep cool LT520 - Maks. 79 derece, score 22965

Her ikisi de CPU-Z testinde maksimum 138w, Cinebench testinde maksimum 178w çekiyor gözüküyor.

İşlemci yada sogutcularla ilgili fikir vermesi açısından böyle bir konu açmak istedim.
Saygılar.

Edit: Yazmayı unutmuşum Thermalright CPU Contact Frame for LGA 1700 Retrofit Kit de kullanıyorum ve termal macun Thermalright TF7.

Dosya Ekleri

• pc.jpg
    pc.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
@HzCji Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. DeepCool güzel de şu sıralar piyasada bulunmuyor maalesef. Ben de LE500 Marrs'ı bekliyorum, LT520'den biraz daha sessiz çalışıyor. Ama LT520'yi de bulursam kaçırmam.

Son düzenleme:
@HzCji Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. DeepCool güzel de şu sıralar piyasada bulunmuyor maalesef. Ben de LE500 Marrs'ı bekliyorum, LT520'den biraz daha sessiz çalışıyor. Ama LT520'yi de bulursam kaçırmam.
Amazon üzerinden bir Cuma akşamı sipariş vermiştim, Salı günü teslim edilmişti. 4 gün gibi kısa bir sürede geldi.

LE500 serisi de şık duruyor teknik özellikler aynı gibi. Bu arada %100 yükte sesli diye yorumlar okumuştum bende ama sessiz çalışıyor bence, hatta beklediğimden çok daha sessiz. Veya yaş 38 kulaklar gidiyor ufaktan :)

@HzCji Yurtdışından mı aldınız? Gümrüğe takılmadı mı? Garantisi ya da sorun çıkarsa iadesi nasıl oluyor ki?
Evet yurtdışından aldım, Normalde LT720 olan üç fanlı modeli istiyordum fakat gümrüğe takılan o ürün. LT520 takılmayacak dendi amazon tarafından ve sorun da yaşamadım. Cuma akşam sipariş verdim Salı öğlen elime ulaştı. Bu arada bu 4 gün içinde ürün Fransa dan çıkış yaptı sırasıyla Almanya, Hollanda ve Türkiye'ye ulaştı.

Garanti olayı da şöyle; Deep cool para iadesi dahil nerden satın aldıysanız orayla muhattap olacağını beyan ediyor. Mesela bir sıkıntı yaşarsam 5 yıl içinde Amazon dan talep ediyorum DHL ile aldırıyorlar Deep Cool a gönderiliyor, sonra bana geri geliyor değişim, tamir yada para iadesi olarak. İngilizceniz varsa tam detaylar şu şekilde ve hepsi geçerli;

Anladım. Bilgilendirdiğiniz için sağolun.
LE520 modelini çıkarmışlar, fiyatı da TR piyasasına göre gayet uygun, 2214'e geliyor. Olmadı ben de Amazon'dan alacağım.

Geri
Yukarı