i5 13600K RTX 3060 Ti sistem nasıldır?

Bütçe
40-45 bin
ben bu sistemi benchmark a göre toplamıştım ondan bu fiyata geldi ama siz aynı ekran kartı arasında çok bir fark yok diyorsanız ona göre bakıcam ben de

Öncelikle iyi bayramlar ve iyi sosyaller dilerim, bu konuyu dün bu başlığı atmadan önce sorsam daha iyi olurdu ama yine de geç değil diyerek açıyorum

Başlıkta da belirttiğim gibi 40-45 bin civarında bir bütçem var ve kasa toplamak istiyorum.
Konu hakkında çok derinlemesine bilgim olmadığından dolayı aklımda çok fazla soru var umarım bu konunun altında cevaplarını bulurum.

1) Seçimlerden sonra fiyatlarda kalıcı veya geçici bilemem ama bir artış olacağını düşünüyorum ondan dolayı seçim öncesi almak istiyorum bu ne kadar mantıklı?

2) Bu toplayacağım bilgisayarı oyun oynamak için toplamak istiyorum ve arada arkadaşlarla girdiğim lol, valorant dışında genel olarak hikaye bazlı oyunlar oynuyorum.(rdr2, witcher 3, days gone gibi) Amacım da bu kasada bu tarz oyunları olabildiğince yüksek ayarlada oynamak.

3) Amd mi intel mi çok arada kalıyorum, amd ne kadar fiyat açısından daha uygun olsa da yıllardır intel kullandığım için bir alışılmışlık var.(Ekran kartında da aynı şekilde amd ve nvidia arasında) Bu yüzden toplarken neye göre nasıl seçimler yapmalıyım ve hangisini neden önerirsiniz.

4) Kendim bencmark testlerine göre bir kasa topladığımda bu fiyatlara 3070 ti ve i5 13. nesil bir bilgisayar toplayabiliyorken internette bu fiyatlara 4070li sistemler var bunlar nasıl oluyor ve 3070li iyi bir sistem mi yoksa 4070in başlangıç düzey bir bilgisayarı mı tercih edilmeli?

5) Son olarak youtube de biraz araştırma yaptım ve i5 13. nesil bir bilgisayarla i7 12. nesil bir bilgisayar arasında bi fark olmadığını hatta ara ara i5 in daha iyi olduğunu gördüm bunun nedeni nedir? Bu testlere ne kadar güvenilir?

Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler
Benchmark siteleri yurtdışı fiyata göre karşılaştırıyor o yüzden çoğunlukla yanlış yöneltmeler var.
1-Seçimden sonra fiyatlarda dalgalanmalar olabilir, fiyatlar sabitken almanızı tavsiye ederim.
2-Söylediğiniz oyunları ve benzerlerini, 3060 ve üstü ekran kartları ile rahatça ve 100+ fps ile oynayabilirsiniz.
3-İkisi de işlemci pazarında çok başarılı olan şirketler olduğundan pek fark edeceğini sanmıyorum, ekran kartı alacakken de fiyat farkı çok olmadığı sürece Nvidia tavsiye ederim.
4-O kadar bütçeye 3070-60 almak zekice olmaz. 4070 hem saf performansta iyi hem de dlss 3 ve path tracing gibi teknolojileri var.

OC ile alakası yok, aynı çipi kullanıyorlar, soğutma çöpten olmadıkça performans farkı olmaz.
bazıları fabrika çıkışlı OC oluyor

48k tutuyor, parça kalitesi olarak çok daha iyi bir sistem gerekirse fiyat düşürülebilir biraz.
Valla eline sağlık kaç gündür seni de uğraştırıyorum ama sistem de öyle bi sistem ki fiyatta kısılma yapılmıyo. Kaç gündür araştırma yapıyorum işlemci tarafında amd seçerek azaltabildim 20 fps fark için 2.5 fazladan vermeye gerek yok diye ekran kartı da aynı şekilde. Sistem zaten her türlü en zorliyacak oyunda bile 100 fps görcek düzeyde ondan 20 fps için 50k bandını aşmaya gerek yok gibi geldi bana

Vallahi eline sağlık kaç gündür seni de uğraştırıyorum ama sistem de öyle bir sistem ki fiyatta kısılma yapılmıyor. Kaç gündür araştırma yapıyorum işlemci tarafında AMD seçerek azaltabildim 20 FPS fark için 2.5 fazladan vermeye gerek yok diye ekran kartı da aynı şekilde. Sistem zaten her türlü en zorliyacak oyunda bile 100 FPS görcek düzeyde ondan 20 FPS için 50k bandını aşmaya gerek yok gibi geldi bana

Yok, bu sistemde 1-2K kısılabileceğini, AMD işlemci olunca performans kaybetmeyecekseniz zaten 13600K ile 7600X 13700k ile 7700X neredeyse birebir aynı performansa sahip. Bu sisteme yapılacak upgrade 7900xtx/4080 olur ancak.

Yok, bu sistemde 1-2K kısılabileceğini, AMD işlemci olunca performans kaybetmeyecekseniz zaten 13600K ile 7600X 13700k ile 7700X neredeyse birebir aynı performansa sahip. Bu sisteme yapılacak upgrade 7900xtx/4080 olur ancak.

onlar da ilerde artık

48k tutuyor, parça kalitesi olarak çok daha iyi bir sistem gerekirse fiyat düşürülebilir biraz.
rami yazmayı unutmuşsun

Oyun oynamayı düşünen biri için fazla bir bütçe. DDR5'e girmek anlamlı bir masraf değil. 48k gibi bir masraf yapılacak 4K monitör yok. Oyunlar 2K olacak. 4070 Ti'li bir sistem 1920x1080p şu hayat pahalılığında 20-25 k gibi kapatmak hadi 30 olsun. Daha sonra 360 ML sıvı soğutma gereksiz. 120 ML yeterli. 7600 küsur işlemci aşırı pahalı. İşin maddi boyutu. Parçalar kalitesiz değil. Anlatmak istediğim bu. Karar senin.

Oyun oynamayı düşünen biri için fazla bir bütçe. DDR5'e girmek anlamlı bir masraf değil. 48k gibi bir masraf yapılacak 4K monitör yok. Oyunlar 2K olacak. 4070 Ti'li bir sistem 1920x1080p şu hayat pahalılığında 20-25 k gibi kapatmak hadi 30 olsun. Daha sonra 360 ML sıvı soğutma gereksiz. 120 ML yeterli. 7600 küsur işlemci aşırı pahalı. İşin maddi boyutu. Parçalar kalitesiz değil. Anlatmak istediğim bu. Karar senin.

Birinin ne kadar harcayacağına siz karar vermiyorsunuz, daha pahalı olan daha uzun ömürlü olacak, 120mm gibi para tuzakları gerekli fakat 360mm gereksiz mi?

Birinin ne kadar harcayacağına siz karar vermiyorsunuz, daha pahalı olan daha uzun ömürlü olacak, 120mm gibi para tuzakları gerekli fakat 360mm gereksiz mi?

120 ML kullanan benim neresi para tuzağı. Ben karar vermiyorum. Zaten karar senin dedim. Lafı başka yerlere çevirme. Pahalı olduğu için 360 ML olmasa da olur. Burada parçaların pahalılığını söyledim. Kalitesizliğini değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı