Çözüldü i5 13600K RX6900 XT sistem düşük performans veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mehmet.uysal

Picopat
Daha fazla  
Birkaç hafta önce yeni bir masaüstü bilgisayar topladım. Üst seviye sayılabilecek bir bilgisayar olmasına rağmen sürekli donmalar oluyor. Elden Ring oynarken donuyor, ne oynarsam oynayayım akıcı değil. Age of Empires Mythology de bile akıcı değil neredeyse. Monitörü de yeni aldım. Hepsini de güncelledim. İlk başta daha iyi gibiydi ama yine de sorun vardı. Geçtiğimiz gün ondan da kötü hale geldi. Oyunlarda sıklıkla 1 saniyelik donmalar oluyor ve hiç akıcı değil. Monitör 165 Hz ve 2K ViewSonic, 1ms tepki süresi var. Ayarlardan 165 Hz yenilemeyi seçip HDR'yi de açtım. Ancak sorunun kaynağını bulamadım. DP kablo ile bağladım. Aşağıya sistemin parçalarını yazıyorum. Yardım edin:(

MSI 6900 XT Gaming Z
ASUS Z790p D4 Wi-Fi
Intel i5 13600K.
Corsair Vengeance 3200 Hz 16x2.
Samsung 980 EVO Pro M.2 SSD.
FPS Hydro Pro 850W Gold Plus.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşlemci ve GPU kullanımı arasında yarı yarıya fark oluyor demişsiniz işlemci kullanımı %40 GPU kullanımı %99 olabilir darboğaz işlemci kullanımı %95'lerdeyken GPU kullanımının %60-70 gibi düşük olmasıdır. Her oyunda GPU %99 kullanmaz. Sizin sisteminizde kesinlikle darboğaz yok. Darboğaz var diye overclock gibi işlere girmeyin arkadaş konudan alakasız ben yaptım ettim yazmış. Üstte de dediğim gibi DP kablosu ekran kartına bağlı olmalı anakarta bağlıysa işlemcinin dahili grafik kartını kullanırsınız kontrol ettiyseniz yukarıda dediklerimi tekrardan yazmaya gerek yok. Temiz bir kurulum ile deneyin.
Ben de darboğaz olmadığını biliyorum aslında çünkü bu işlemciyle darboğaz yaşayacak ekran kartı yoktur ya da en son çıkanlardır muhtemelen. DP kablosu direkt ekran kartına bağlı. Diğer dediğiniz durumları da kontrol ettim. Bios güncellemeye çalışırken de hata verdi. Şimdi o hatayı düzeltip bios güncellemeyi deneyeceğim. Yoksa da bilemiyorum ne yapabilirim. Her şeyi baştan kurarım belki. Yıldım ve içim geçti ama, harcadığımı verseler satacak durumdayım :D

Arkadaşlar sorunu çözdüm. İkinci bir monitör kullanıyordum. Eski bir monitör. VGA'dan HDMİ'ye dönüştürücü adaptörle bilgisayara bağlamıştım. Doğrudan ekran kartına bağlı olduğundan voltajda sorun yapıyormuş. Çıkartınca sistem rahatladı. Ana karta takınca da bir sorun yapmıyor. Yani eski, ucuz dönüştürücü adaptörden kaynaklanıyorumuş. Teşekkür ederim hepinize :)
1674586593896.png

FreeSync açık iste kapamayı dener misiniz?

Birkaç hafta önce yeni bir masaüstü bilgisayar topladım. Üst seviye sayılabilecek bir bilgisayar olmasına rağmen sürekli donmalar oluyor. Elden Ring oynarken donuyor, ne oynarsam oynayayım akıcı değil. Age of Empires mythology de bile akıcı değil neredeyse. Monitörü de yeni aldım. Hepsini de güncelledim. İlk başta daha iyi gibiydi ama yine de sorun vardı. Geçtiğimiz gün ondan da kötü hale geldi. Oyunlarda sıklıkla 1 saniyelik donmalar oluyor ve hiç akıcı değil. Monitör 165 Hz ve 2K ViewSonic, 1ms tepki süresi var. Ayarlardan 165 Hz yenilemeyi seçip HDR'yi de açtım. Ancak sorunun kaynağını bulamadım. DP kablo ile bağladım. Aşağıya sistemin parçalarını yazıyorum. Yardım edin:(

MSI 6900 XT Gaming Z
ASUS Z790p D4 Wi-Fi
Intel i5 13600K.
Corsair Vengeance 3200 Hz 16X2.
Samsung 980 EVO Pro M.2 SSD.
FPS Hydro Pro 850W Gold Plus.

Klasikleşmiş driverlar güncel mi? Yazmayacağım. AMD softwareden doku filtreleme kalitesi performansdamı yüzey biçim optimizasyonu etkin mi? SSD de sorun olabilmesi düşük ihtimal takılmalar SSD yüzünden de olabilir ama zannetmiyorum üstelik yeni bir bilgisayar. DDU ile şu an kullandığınız sürücüyü kaldırın bir alt sürümün recommended WHQL versiyonunu indirin.

FreeSync açık iste kapamayı dener misiniz?
Denedim hocam adaptive sync vardı kapatınca daha kötü oldu. Çok moralimi bozdu bu durum, ağız tadıyla oynayayım diye bütçemi aştım ama laptopumdan kötü performansı var şu anda.

Klasikleşmiş driverlar güncel mi? Yazmayacağım. AMD softwareden doku filtreleme kalitesi performansdamı yüzey biçim optimizasyonu etkin mi? SSD de sorun olabilmesi düşük ihtimal takılmalar SSD yüzünden de olabilir ama zannetmiyorum üstelik yeni bir bilgisayar. DDU ile şu an kullandığınız sürücüyü kaldırın bir alt sürümün recommended WHQL versiyonunu indirin.
Bütün driverlar güncel hocam, sadece biosu güncellemedim ama ondan kaynaklanmıyor normalde. Yine de deneyeceğim. Dediğin doku filtrelemesi ve yüzey biçim optimizasyonuna baktım. Doku filtrelemesi zaten etkinmiş, diğer ayarda standarttı yükseğe çektim. Hiçbir şey değişmedi. Ayarlarla oynadım epey bir değişiklik yok. Hatta daha kötüye gitti diyebilirim. İkinci önerinizi de okumuştum birkaç yerde. Downgrade edeceğim bir inşallah çözer.
Sanırım bios etki ediyor tam da anlayamadım ama.

Denedim hocam Adaptive Sync vardı kapatınca daha kötü oldu. Çok moralimi bozdu bu durum, ağız tadıyla oynayayım diye bütçemi aştım ama laptopumdan kötü performansı var şu anda.

Bütün driverlar güncel hocam, sadece BIOS'u güncellemedim ama ondan kaynaklanmıyor normalde. Yine de deneyeceğim. Dediğin doku filtrelemesi ve yüzey biçim optimizasyonuna baktım. Doku filtrelemesi zaten etkinmiş, diğer ayarda standarttı yükseğe çektim. Hiçbir şey değişmedi. Ayarlarla oynadım epey bir değişiklik yok. Hatta daha kötüye gitti diyebilirim. İkinci önerinizi de okumuştum birkaç yerde. Downgrade edeceğim bir inşallah çözer.
Sanırım BIOS etki ediyor tam da anlayamadım ama.

BIOS'tan kaynaklı olduğunu sanmıyorum ama BIOS'un güncel olması her zaman iyidir. Sistem daha kararlı çalışır. Driverı silip alt sürümü yükleyip denediniz mi?

Denedim yine olmadı anlayamıyorum.

Hocam herhangi bir şüpheli dosya indirdiniz mi? İlk başlarda biraz daha iyiydi demişsiniz sürücü denediğimize göre sorun farklı gibi gözüküyor Windows'u tekrardan UEFI kurulum yapmayı deneyebilirsiniz, driverı kendi kuran hiçbir yazılımı kullanmayın. Belki küçük bir olasılıkta olsa BIOS'unuzu güncelleyin YouTube'a ASUS BIOS Update yazarsanız videolardan biri işinize yarayacaktır. Windows Update'ler varsa yapın. DP kablosu ekran kartına mı takılı? anakarta takılıysa işlemcinin dahili grafik kartını kullanıyor olabilirsiniz.(İntelHD770) Ssdnizi farklı bir sistemde test etme gibi bir şansınız varsa çok güzel olur. MSI Afterburner sıcaklık durumları normal mi? Normal olduğunu varsayarak Windows'u tekrardan UEFI kurun, yapmayı bilmiyorsanız YouTube'da çok fazla rehber var. Yazılımsal bir sorun yoksa hatanın SSD'den olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Reis sorun büyük ihtimalle darboğaz. Kullanımlara bak ekran kartı 40-50 işlemci kullanımı 100 veya ekran kartı 70-100 islemcı kullanımı 30-40-50 ise sen darboğaz yersin işlemcı yükseltmen gerekiyor.

Geri
Yukarı