i5-13600K vs Ryzen 7 5900X

Liveria

Decapat
Daha fazla  
Merhaba oyunlar için sağlam bir işlemci seçmeye çalışıyorum. Güncel ve OC destekli işlemci öneriniz var mı? Veya bu iki işlemci arasında hangisini seçersiniz ve neden?

Teşekkür ederim. Bütçe arttırarak daha iyisini al öneriniz varsa açığım.

Ben şahsen 12. 13. nesil i7 Intel tercih ederdim. İlerleyen zamanlarda düşük CL değerine sahip DDR5 RAM'ler ve gen5 NVMe SSD'ler çıktığında. DDR4'ten DDR5'e geçerken parça masrafı daha az olur. Bir de 2023 yılına gireceğiz. 2016 yılının soketi üzerine sıfır sistem dizmek bana saçma geliyor. Ben R5 5600X + B550 tomahawk kullanıyorum 12. nesil ucuz olsa sadece 2 parça değiştirip geçecektim açıkçası.

13600K Her yönden daha iyi ama bu iki işlemci rakip bile değiller. 5900X Eski kalıyor yanında. Yeni nesilde Intel önde. Soket devamlılığı önemliyse Ryzen 7000 serisinden, performans önemliyse Intel 13. Nesilden devam et.

Ileride islemci degistirme gibi dusunceniz yoksa 13600K, soketim guncel kalsin ileride islemci yukseltirim diyorsaniz 7600X. Intel 14. nesilde soketini degistiriyor. Yani 2-3 yil sonra ayni anakarta islemci yukseltiyim diyemezsiniz. 5900X'in burada yeri yok kaldi ki sadece oyun icin alinacak bir islemci de degildi zamaninda.

Ben sahsen bu anakart bu kadar inmisken kesinlikle AM5 sokete yonelirim. Zaten 13600K icin alacaginiz anakart da bundan cok ucuz olamaz. DDR5 RAM'e biraz fazla verirsiniz o kadar.

Peki i5-13600k ile 12600k arasında kaldım :/
Aralarında küçük bir fiyat farkı var. Kesinlikle 13600k alın. Lga 1700'ün hakkını verin. 14. Nesil için zaten yeni anakart almanız gerekecek bu yüzden ileride ya anakart değiştirmeden 13. Nesile geçmeye çalışırsınız ya da anakartı değiştirip 14. Nesile geçmeye çalşırsınız. Almışken az ekstra verin ileride değiştirmenize gerek kalmasın.

Ileride islemci degistirme gibi dusunceniz yoksa 13600K, soketim guncel kalsin ileride islemci yukseltirim diyorsaniz 7600X. Intel 14. nesilde soketini degistiriyor. Yani 2-3 yil sonra ayni anakarta islemci yukseltiyim diyemezsiniz. 5900X'in burada yeri yok kaldi ki sadece oyun icin alinacak bir islemci de değildi zamaninda.

Ben sahsen bu anakart bu kadar inmisken kesinlikle AM5 sokete yonelirim. Zaten 13600K icin alacaginiz anakart da bundan cok ucuz olamaz. DDR5 RAM'e biraz fazla verirsiniz o kadar.

Hocam peki bana şöyle canavar gibi bir Ryzen oyun işlemcisi söyler misiniz? Güncel olsun ve lütfen neden oldufunu paylaşın ben ona geçerim olması çok teşekkür ederim

Aralarında küçük bir fiyat farkı var. Kesinlikle 13600k alın. Lga 1700'ün hakkını verin. 14. Nesil için zaten yeni anakart almanız gerekecek bu yüzden ileride ya anakart değiştirmeden 13. Nesile geçmeye çalışırsınız ya da anakartı değiştirip 14. Nesile geçmeye çalşırsınız. Almışken az ekstra verin ileride değiştirmenize gerek kalmasın.
Peki hocam bunu da değerlendiriyorum. İleride sürekli kart degistirmek beni çok yorabilir. :(

Ileride islemci degistirme gibi dusunceniz yoksa 13600K, soketim guncel kalsin ileride islemci yukseltirim diyorsaniz 7600X. Intel 14. nesilde soketini degistiriyor. Yani 2-3 yil sonra ayni anakarta islemci yukseltiyim diyemezsiniz. 5900X'in burada yeri yok kaldi ki sadece oyun icin alinacak bir islemci de degildi zamaninda.

Ryzen 9 7900x düşünüyorum bu arada

Son düzenleme:
Hocam peki bana şöyle canavar gibi bir Ryzen oyun işlemcisi söyler misiniz? Güncel olsun ve lütfen neden oldufunu paylaşın ben ona geçerim olması çok teşekkür ederim

Peki hocam bunu da değerlendiriyorum. İleride sürekli kart degistirmek beni çok yorabilir. :(

Oyun tarafinda 7700X ile 7900X arasinda pek fark yok. Islemciye yuk bindiren profesyonel uygulamalar kullanmiyorsaniz cok cekirdegin artisini goremezsiniz. O yuzden 7700X yeterli olacaktir. Neden oldugunu yukarida soyledim zaten. AMD bu sokette 4 yil duracak. Ileride anakart vs. degistirmeden sadece islemci degistirebilirsiniz rahatlikla.

Oyun tarafinda 7700X ile 7900X arasinda pek fark yok. Islemciye yuk bindiren profesyonel uygulamalar kullanmiyorsaniz cok cekirdegin artisini goremezsiniz. O yuzden 7700X yeterli olacaktir. Neden oldugunu yukarida soyledim zaten. AMD bu sokette 4 yil duracak. Ileride anakart vs. degistirmeden sadece islemci degistirebilirsiniz rahatlikla.
O zaman ryzen 7 7700x uygundur doğru mu hocam? Ram için bir kombo önerisi var mi?

7900x ile 13600k arasında 3.000tl var fakat size artıları performansın yanı sıra ileride başka bir ryzen işlemciye geçebilme seçeneği olur. İkisi de kesinlikle pişman etmez. 13600k da sizi çok uzun süre götürür, 7900x de. Özellikle oyun için alıyorsunuz bi yüzden 13600k öneririm ben.

Geri
Yukarı