i5 13600K vs Ryzen 7 7700X

vatansever417

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam.

Sistem toplama konusunda birkaç zamandır araştırma içerisindeyim ama bir türlü karar veremedim.

Ekran kartı 4070 Ti olarak düşünüyorum.

İşlemci kısmında 13600K ve 7700X arasında kaldım. AMD soketi değiştirmemesi güzel ama Intel'de performansı bir tık ileride gibi, sadece oyun için toplamak istemiyorum render kısmını da hesaba katınca kafam iyice karıştı.

hocam bende aynı kararsızlıkta kaldım ama intele karar verdim. 2-3 sene en az kullanırım daha sonra anakart ve işlemci satar yeni sokete geçiş yaparım. Render tarafı da işin içine girince intelin yanına bile yaklaşamıyor amd

Aciliyetiniz yoksa Ryzen yeni 3D serileri çıkacak hocam. Bende yeni sistem toplayacaktım beklemeye karar verdim.

DDR5 de 7700X ile Intel 13 nesiller arasında kararsızım. Oyun, madvr, sinema (grafik) genel kullanım amaçlı. Ama handikaplar var biri birinde tabii ki.

AMD de X3D 7800 olarak haziran gibi lansmanı olacak, gelmeside yılın son çeyreğine yakın olur gerek yeni olması, gerek dolar kurunda yükseliş olursa fiyat bandı hayli yüksek olabilir.

DDR5 de 7700X ile Intel 13 nesiller arasında kararsızım. Oyun, madvr, sinema (grafik) genel kullanım amaçlı. Ama handikaplar var biri birinde tabii ki.

AMD de X3D 7800 olarak haziran gibi lansmanı olacak, gelmeside yılın son çeyreğine yakın olur gerek yeni olması, gerek dolar kurunda yükseliş olursa fiyat bandı hayli yüksek olabilir.
Ne kadar AMD fan boyu olsamda, ekran kartlarında nvidia bir gömlek üstün şuan, işlemci yönünden aynı şeyi söyleyemem. İntel gereksiz marka fiyatı alıyor. Seçimlerden sonra dolar kuru ne olur bilinmez de, 3D serisi oyun için şiir gibi akar.

Elime henüz ulaşmadı ama bugün Ryzen 7 7700X satın aldım. AMD expo DDR5 G.Skill CL30 6000MHz 32 GB RAM'ları yurt dışımdan aldırttım Türkiye'ye ihracatı yoktu çünkü sitenin.

AM5 ile 3,4 yıl tahtını korur, sonrası upgrade artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı