i5 2400 sistem yavaş çalışıyor

Yer
Tokat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Nitro AN517-52
CPU: i5 10300H (2,5GHz)
RAM: DDR4 16GB (2933MHz)
GPU: Geforce RTX 3050
SSD: 500GB
Windows 10 Pro Lisans
------
VMWare Workstation
- Kali Linux
- WifiSlax
- Ubuntu
- Mint
Meslek
Biyomühendis
Merhabalar aşağıda görüldüğü üzere cihaz gayet stabil bir değerlerde seyir etmesine rağmen aşırı yavaş çalışıyor. Gerek internet üzerinde gezintiler olsun, gerekse dosyalarımı incelerken resmen işlemi yaptıktan sonra odaları geziyorum. Bir şeyler cihazımı sınırlandırıyor, hatta bu yazıyı yazarken bile cihaz bir süre işlem yapmayıp bir anda bütün yazdıklarımı yazıyor. Aşırı yavaş çalışmasından muzdarip olup format attım fakat değişen bir durum olmadı.
Sistemim;
CPU: i5 2400 3, 1GHz.
RAM: 2 X 2 GB 1033MHz.
Anakart: ASUS P8H61/USB 3.0.
GPU: GT430 ASUS.
İlgili ekran alıntısı;

Ekran Alıntısı.PNG

Yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz.
Dipnot; sistemde bulunan HDD ve GPU daha önce farklı bir cihazda problemsiz kullanılmaktaydı. Tüm gerekli sürücüler özenle yüklendi. Ekran alıntısında görünen değerler stabil bir halde olmasına rağmen cihaz aşırı yavaş çalışıyor, yer yer kasılıyor. Chrome gibi uygulamaları kapattığımda bellek değeri %8~10 arasındadır ve performans için değişen bir durum yoktur. Overclock gibi güç aşırtmaları yapılmamıştır, BIOS menüsünden sadece fan hızlarını Turbo ayarlarına getirdim.

DDR2 bir sistemden bu HDD'yi söktüm.
Eski sistemim;
RAM: 2 x 2GB DDR2 800Mhz
CPU: Core2 DUO e8500
Anakart: Asus P5LD2-X/1333
Geri kalan tüm parçalar aynı. Eski sistemimin yarısı kadar bile performans vermiyor. Kasılması, yavaş çalışması size şuan abartı bir anlatım gibi gelebilir fakat bu yazıyı yazmak 10dk zamanımı alıyor.

Bir ekleme yapmak istiyorum, problemin RAM yada PSU olduğuna kanaat getirdim. Gerekli RAM testini sn.Recep Baltaş'ın videosu ile yaptım fakat bir problem çıkmadı. Sistem yük altına girdiğinde RAM %50 değerlerine kadar çıkıyor ve daha da yükselmiyor. Maksimum RAM stresi %50 oluyor, daha fazla yük bindirmeye kalktığımda sistem aniden kapanıyor. PSU için hesaplamalarımı yaptığımda 229W gibi bir değer çıkıyor, kullandığım PSU 250W.
Sistemimin Tüm Özellikleri Şöyle;
  • MB: ASUS P8H61/USB 3.0
  • CPU: İntel i5 2400 3.1GHz
  • RAM: 2 x (2GB 1033MHz)
  • GPU: GT 430
  • PSU: Casper 250W
  • HDD: Hitachi 5400RPM 500GB SATA2
Kasa içerisinde kasa egzoz fanı yoktur, 1 adet USB 2.0 ön port bağlıdır ve ek ekran kullanmaktayım. Herhangi bir OC işlemi yapılmamıştır. DVD-RW gibi hiç bir ek bileşen bulunmamaktadır. İnternet kullanımını dahili ethernet portu ile sağlamaktayım. Yaptığım hesaplamalarda yettiğini görüyorum PSU için fakat yine de şüpheliyim. Bu problemi çözmem gerekmekte, şimdiden özveriniz için teşekkür ederim.
--> Yük altında değerler; (Kapanmadan Önce Max Görülen Değerler)
CPU: %8~11
RAM: %44~50
HDD: %20~40
GPU: %5~15
Özellikle gözüme çarpan değer RAM değeridir. RAM %50 üzerine çıkmıyor, %50 değerinde yük verilmeye kalkışıldığında aniden kapanıyor. RAM slotlarını bir fön makinesi kullanarak, RAM'leri bir silgi kullanarak bir miktar temizlemeye çalıştım fakat değişen bir durum söz konusu değil. Bulunduğum coğrafya bakımından da farklı bir RAM edinip denemek, daha yüksek bir PSU alıp denemek gibi şansım bulunmamakta. Biraz uzunca oldu bu yazım, umarım yormamışımdır...

Geri
Yukarı