Çözüldü i5-2450M frekansı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İşlemci bilgisayarı açtığımda ilk 2.50 GHz idi, hiçbir problem yoktu ancak sonra hep 0.70 GHz'lerde gezmeye başladı. Bilgisayarı kapatıp açtım, yine bir 20 dk. 2.50 GHz idi, sonra 0.80 oldu. Şimdi 1.0 GHz'lerde geziyor. Bazen 2.30'lara çıkıp düşüyor.

İşlemcim i5-2450M.

Çözüm
Bende aynı işlemciyi kullanıyorum termal macununu bilgisayarcıda 100 TL'ye oldukça kaliteli bir macun olan MasterGel maker ile değiştirdim sıcaklıklar düştü ama yine ara sıra frekanslar düşüyor şarj aletini tak çıkar yapınca düzeliyor.
Hocam yük altında değilken biraz yüksek sıcaklık gibi görünüyor. Fakat o kadar da yüksek değil normal bir işlemcinin azami sıcaklığı 85'dir yukarısı zararlı. Sizin işlemci boştayken bile azami sıcaklığa yakın.

+

Termal macun bakıları yapılsa bile cihaz badsectorlü.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum termal macununu bilgisayarcıda 100 TL'ye oldukça kaliteli bir macun olan MasterGel maker ile değiştirdim sıcaklıklar düştü ama yine ara sıra frekanslar düşüyor şarj aletini tak çıkar yapınca düzeliyor.

Hocam bilgisayar boştayken bile arkadaşın sıcaklık değerleri 75 civarlarında geziyor. Herhangi bir yük yaratsa bu sıcaklık 90 civarını görür. Bence bir termal macun değişikliği gerekli. Sizcede gerekli mi?

Termal macun bakıları yapılsa bile cihaz badsectorlü.

HDD de badsector olması fazla büyük bir sorun değil. Tabi aşırı derecelerde değilse.

Hocam bilgisayar boştayken bile arkadaşın sıcaklık değerleri 75 civarlarında geziyor. Herhangi bir yük yaratsa bu sıcaklık 90 civarını görür. Bence bir termal macun değişikliği gerekli. Sizcede gerekli mi?

HDD de badsector olması fazla büyük bir sorun değil. Tabi aşırı derecelerde değilse.

2 ay sonra sistem değiştireceği için ben ağır programları kullanmaz ise gerekli olduğunu düşünmüyorum fakat dediğiniz gibi değiştirilirse iyi olur. Ancak 2450M zaten tabiri caise 'hayvan' gibi ısınan bir işlemci kendim kullandığım için söylüyorum. Ayrıca termal macun değiştirmek frekans düşüşünü etkilemiyor.

2 ay sonra sistem değiştireceği için ben ağır programları kullanmaz ise gerekli olduğunu düşünmüyorum fakat dediğiniz gibi değiştirilirse iyi olur. Ancak 2450M zaten tabiri caise 'hayvan' gibi ısınan bir işlemci kendim kullandığım için söylüyorum. Ayrıca termal macun değiştirmek frekans düşüşünü etkilemiyor.

Hocam işlemci ısınırsa kendisinin üzerinden yükü kaldırmak için frekans düşürür. Termal macunda burada sıcaklığın artmasını engelleyecek. Benim önerim 30₺'lik bir macun yeterli olacaktır.

Geri
Yukarı