i5- 3330 GTA V FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 7

pootez

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, sistemim şöyle:
  • Intel Core i5- 3330 CPU @3.00 GHz.
  • 8 GB RAM.
  • ASUS RX570 4 GB.
  • ASUS Z77-A anakart.
  • PSU ise High Power'ın 750W 80+ Gold modeli.
PSU ve GPU hariç bu bilgisayar bende 7-8 yıldır var. Bu iki bileşeni de geçen yıl değiştirdim. 2-3 ay öncesine kadar da çok sık GTA V oynuyordum, sonra bıraktım. Bugün tekrar oyuna girdiğimde FPS açısından ciddi bir düşüş olduğunu gördüm, yürürken veya Mouse'u çevirip etrafa bakarken FPS 15-20'ye kadar düşüyor, durduğum yerde ise 40-45 civarında (High-medium ayarlar). Önceden de zaten aynı ayarlarda FPS 30-45 arasında gidip geliyordu, ama kasma olmazdı. İnternette benim CPU ve GPU'mun olduğu Benchmark'lara baktığımda ise çok daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini görüyorum. Sıkıntı neden kaynaklanıyor sizce? Nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim?
Not: Başka bir oyundan test etmem pek mümkün olmayabilir çünkü uzun zamandır oynamıyorum ve önceden kaç FPS aldığımı hatırlamam mümkün değil. Zaten çoğu oyunu silmiştim bilgisayardan. Ki GTA V'te aldığım bu kasma sorununun oyuna özel olduğunu da düşünmüyorum.

Herkese merhaba, sistemim şöyle:
  • Intel Core i5- 3330 CPU @3.00 GHz.
  • 8 GB RAM.
  • ASUS RX570 4 GB.
  • ASUS Z77-A anakart.
  • PSU ise High Power'ın 750W 80+ Gold modeli.
PSU ve GPU hariç bu bilgisayar bende 7-8 yıldır var. Bu iki bileşeni de geçen yıl değiştirdim. 2-3 ay öncesine kadar da çok sık GTA V oynuyordum, sonra bıraktım. Bugün tekrar oyuna girdiğimde FPS açısından ciddi bir düşüş olduğunu gördüm, yürürken veya Mouse'u çevirip etrafa bakarken FPS 15-20'ye kadar düşüyor, durduğum yerde ise 40-45 civarında (High-medium ayarlar). Önceden de zaten aynı ayarlarda FPS 30-45 arasında gidip geliyordu, ama kasma olmazdı. İnternette benim CPU ve GPU'mun olduğu Benchmark'lara baktığımda ise çok daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini görüyorum. Sıkıntı neden kaynaklanıyor sizce? Nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim?
Not: Başka bir oyundan test etmem pek mümkün olmayabilir çünkü uzun zamandır oynamıyorum ve önceden kaç FPS aldığımı hatırlamam mümkün değil. Zaten çoğu oyunu silmiştim bilgisayardan. Ki GTA V'te aldığım bu kasma sorununun oyuna özel olduğunu da düşünmüyorum.

1- Virüs taraması yaptınız mı? 2- oyununuz orijinal mi ve eskiden de orijinal miydi yani aynı oyun muydu? 3- sisteminizin düzenli bakımını yapıyor musunuz? 4- arkaplanda çalışan şeyleri kontrol edin. 5- işletim sisteminiz nedir?
Not: Sistem Windows 7 imiş görmedim kusura bakmayın. :D

1- Virüs taraması yaptınız mı? 2- oyununuz orijinal mi ve eskiden de orijinal miydi yani aynı oyun muydu? 3- sisteminizin düzenli bakımını yapıyor musunuz? 4- arkaplanda çalışan şeyleri kontrol edin. 5- işletim sisteminiz nedir?
Not: Sistem Windows 7 imiş görmedim kusura bakmayın. :D
Malwarebytes ile düzenli taramasını yapıyorum, ki zaten internetten şüpheli bir şey indirdiğim de söylenemez. Oyun hep orjinaldi. En son temizlediğimden bu yana 6 ay geçmiştir ama bu kadar fark yaratan etmen toz mudur bilemedim. Arkaplanda ise bilgisayara yük bindiren bir şey yok.
Merhaba, gta içinden afterburner kullanarak aldığım ekran görüntüsünü de atmak istedim, ama bir görüntü yeterli olmayabilir. CPU değerleri stabil, ama GPU değerleri ciddi anlamda çok oynuyor. GPU usage %0 da oluyor, %5 de, %60 da, %100 de. Bu değerler çok seri, saniyede bir değişiyor. %0 iken bir anda %100 e fırladığı oluyor. GPU mem clock, 300 ile 1750 arasında değişiyor. GPU core clock da hareketli. Bunun afterburner ile mi yoksa benim sistemimle mi alakalı olup olmadığını çözemedim.

Dosya Ekleri

• gtass.png
    gtass.png
    551,2 KB · Görüntüleme: 37

Geri
Yukarı