i5-4210U işlemci 0,21 GHz'de çalışıyor

AraWnN

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Adata SU650
Ekran kartı
GT840m
İşlemci
I5 4210U
Öncelikle merhaba. Elimde yaklaşık 8 yıllık Lenovo Z50-70 model bir laptop var. Kısaca özelliklerini bahsetmem gerekirse i5 4210U işlemci, 8 GB RAM, GT840M ekran kartı ve Adata SU650 SSD disk var. Genellikle gündelik basit işler için kullanırım. Bugün bilgisayarı açmaya çalıştığımda normalden çok çok daha yavaş açıldığını, aşırı kastığını ve fanın olması gerekenden yüksek devirde çalıştığını gördüm. Sorunun neden kaynaklanabileceğine bakarken ekte koyacağım resimdeki görüntü ile karşılaştım. İşlemci boşta iken 0.21 GHz de sabit olarak çalışıyor. İşlemci sıcaklık değerleri yine resimden görülebileceği üzere 36 derece civarında yani ısınmadan kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum kaldı ki bilgisayarın bakımlarını daha yeni yapmıştım. Yine de emin olmak için Crystalmark ile SSD'yi, Windows bellek tanılama aracı ile RAM bellekleri test ettim ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Hatta sorunun işlemciden kaynaklandığından emin olmak için sıfırdan Windows 10 kurulumu yaptım ve BIOS ayarlarını sıfırladım lakin değişen bir şey olmadı. Bu noktada şunu belirteyim BIOS ayarlarına girdiğimde ne bir kasma ne de yüksek devirde dönen fan problemi yaşamıyorum. Ne zaman ki işletim sistemi boot ediliyor dediğim sorunlar baş göstermeye başlıyor. Bilgisayarı normalde dengeli modda kullanırım pil ömrü açısından ama yüksek performans moduna aldığımda da herhangi bir değişim olmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi sosyaller.

WhatsApp Görsel 2023-04-06 saat 21.10.45.jpg

Çoğu kişi GPU sürücüsünden kaynaklandığını söylüyor, değişmeyi dener misiniz?

Çoğu kişi GPU sürücüsünden kaynaklandığını söylüyor, değişmeyi dener misiniz?
Deneyip sonucu yazarım, eski bir sürücü sürümünü kurmam yeterli midir acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı