İ5 4460 ve R9 380 yavaşlık FPS sorunu

Ekmek

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık bir yıl oldu ve bu problemden kurtulamadım. Özetleyerek anlatıcam. Bilgisayarım toplama hazır değil, her zaman oynayabildiğim oyunları oynayamaz oldum ve bu durum canımı sıkıyor (LOL hariç diğer hiç bir oyuna giremiyorum anında kapıyor bilgisayar). Aklınıza gelebilecek bir çok sorun çözüm yolları denedim ama nafile, üstüne üstlük dün format attım. Bu gün her zaman oynadığım LOL oyunu'nu aşırı düşük FPS ile aşırı kasma ile oynayamıyorum ve bilgisayarda ağır çalışıyor. Yani alışılagelmişin dışında performans veriyor. Acaba sorunu nedir nasıl çözebilirim?

R9 380 Strix Gaming 4 GB
İ5 4460
Gigabyte H97M D3H
Hyper 212X
Corsair LS 120 GB SSD
Caviar Blue WD 1 TB
550 VS
Gskill Ripjaw 2 tane 1600 MHZ DDR3

Son düzenleyen: Moderatör:
Latencymon adlı programı bilgisayarına indirip çalıştır tuşuna basıp, herhangi bir oyuna girip biraz oyun oynayın; o sırada program gecikmelerin nelere sebep olduğunu söyleyecektir. Daha sonra google'da aratıp sorunların çoğunu çözebilirsin. Büyük ihtimal anakartın üzerindeki dahili ses kartı soruna sebep oluyordur.

DDU isimli sürücü kaldırma programını yükleyin ve bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırıp ses kartı sürücüsünü programla silin, hatta aynı programla ekran kartınıda silip güncel sürücüsünü tekrar kurun. Sorununuz büyük ihtimal çözülecektir.

Latencymon adlı programı bilgisayarına indirip çalıştır tuşuna basıp, herhangi bir oyuna girip biraz oyun oynayın; o sırada program gecikmelerin nelere sebep olduğunu söyleyecektir. Daha sonra google'da aratıp sorunların çoğunu çözebilirsin. Büyük ihtimal anakartın üzerindeki dahili ses kartı soruna sebep oluyordur.

DDU isimli sürücü kaldırma programını yükleyin ve bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırıp ses kartı sürücüsünü programla silin, hatta aynı programla ekran kartınıda silip güncel sürücüsünü tekrar kurun. Sorununuz büyük ihtimal çözülecektir.
Mutlaka yapıcam. Peki, bu saydığım sorunlar düzelir mi?
Yeni format attım bilgisayarıma ekran kartı son sürüm 18.9.3 dosyasını kurdum. Ekran kartını kaldırıp yeniden yükleme yapmam gerekli mi?

Cevap olarak şunu belirtti çözümünüz nedir?

"your system appears to be having trouble handling real-time audio and other tasks
you are more DPC routines that belong to a driver running in your system appear to be executing for too long
one problem may be related to power management, disable CPU throttling settings in control panel and bıos setup
Check for bıos updates"
Yeni format attım bilgisayarıma ekran kartı son sürüm 18.9.3 dosyasını kurdum. Ekran kartını kaldırıp yeniden yükleme yapmam gerekli mi?

''Your system appears to be having trouble handling real-time audio and other tasks.
You are likley to experience buffer underruns appearing as drop outs, clicks or pops.
You are more DPC routines that belong to a driver running in your system appear to be executing for too long.
One problem may be related to power management, disable CPU throttling settings in control panel and bıos setup
Check for bıos updates''

Son düzenleme:

"your system appears to be having trouble handling real-time audio and other tasks
you are more DPC routines that belong to a driver running in your system appear to be executing for too long
one problem may be related to power management, disable CPU throttling settings in control panel and bıos setup
Check for bıos updates"

Bendeki yazının aynısı, onboard ses kartı sağolsun. Siz silmişlken güvenli modda ekran kartınıda silip tekrar yükleyin. Ne alaka diyebilirsin ama senin yaşadığın sorunların aynısı bende yaşadım. Bende i7-2660k, Sapphire R9 290X vardı oyunlarda 50 fps veriyordu. Bunları yaptıktan sonra sorunlarım düzelmişti. Şimdi RX580 var her format attığımda sana saydıklarımı tekrar yapmak zorunda kalıyorum. Hatta geçenlerde sorun düzelmedi; güvenli modda tek tek silip, donanım özelliklerinden bütün ses sürücülerini elle kaldırıp öyle yükledim.

Bendeki yazının aynısı, onboard ses kartı sağolsun. Siz silmişlken güvenli modda ekran kartınıda silip tekrar yükleyin. Ne alaka diyebilirsin ama senin yaşadığın sorunların aynısı bende yaşadım. Bende i7-2660k, Sapphire R9 290X vardı oyunlarda 50 fps veriyordu. Bunları yaptıktan sonra sorunlarım düzelmişti. Şimdi RX580 var her format attığımda sana saydıklarımı tekrar yapmak zorunda kalıyorum. Hatta geçenlerde sorun düzelmedi; güvenli modda tek tek silip, donanım özelliklerinden bütün ses sürücülerini elle kaldırıp öyle yükledim.
İnşallah sizin gibi bende çözüme ulaşırım. DDU ile ekran kartı ve ses sürücüsünü kaldırdım. Ekran kartını son sürüm driver indirip kurdum ama ses sürücüsünde yapmadım çünkü onu nasıl bulacağımı bilmiyorum. :)
Birde mesela CS GO, Civilization V, gibi oyunlarda oyuna girince 1 dk sonra bilgisayar kapanıyor bunun çözümünü biliyor musunuz?

Son düzenleme:
DDU programında ses sürücüsünü seçmen yeterli, program kendisi siliyor. Sürücüyü bulamadıysan anakartın modelini aratıp sitesinden indirebilirsin.

Büyük ihtimal güç kaynağın yetmiyordur.

DDU programında ses sürücüsünü seçmen yeterli, program kendisi siliyor. Sürücüyü bulamadıysan anakartın modelini aratıp sitesinden indirebilirsin.

Büyük ihtimal güç kaynağın yetmiyordur.
Gerçekten çok teşekkür ederim. Oyun içi sorun çözüldü fakat bilgisayar ağır yani geç tepki veriyor neden?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı