i5-4570'den i7-4790K'ya geçmek

i5 4460 Sistem var kardeşimde, onun için 4790 arayışımda fark ettim. LGA 775'in aksine Xeon işlemciler bu platformda doğrudan çalışıyor. Sadece 4 Core 8 thread olan model olup olmadığından emin olmakta fayda var. Fazla bir ısınma problemleride yok. i5 4.nesil özellikle yapay zeka kullanan oyunlarda, hatta pek çok programda çoklu çekirdek performansında epey bir yetersiz kalmaya başladı.
4. nesildeki Xeon işlemciler bu çoklu çekirdek düşüşüne dahil mi hocam? Elime 1000 TL kadar para geçecek. En iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Ya i5-4570 sistemi satıp yeni nesile geçeceğim ya da i7-4790k veya Xeon alacağım. Kararsızım hala.

4. nesildeki Xeon işlemciler bu çoklu çekirdek düşüşüne dahil mi hocam? Elime 1000 TL kadar para geçecek. En iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Ya i5-4570 Sistemi satıp yeni nesile geçeceğim ya da i7-4790K veya Xeon alacağım. Kararsızım hala.

Xeon E3 1220-V3 dışındaki modellerde 8 thread mevcut diye biliyorum. 8 thread modeller çoklu çekirdek performansında bir nebze daha verimliler. Xeon işlemci almak daha fiyat sebebi ile makul dediğim gibi performansı da gayet tatmin eder. 4790K'ya ikinci elde ederinden fazla isteniyor, efsane bir işlemci olsa dahi artık günümüzün 10100F'i ile zor aşık atabiliyor ki istenilen fiyatlarda hemen hemen aynı. 4790k zorlamaktansa yeni nesile geçmek kesinlikle daha mantıklı bir tercih olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Xeon E3 1220-V3 dışındaki modellerde 8 thread mevcut diye biliyorum. 8 thread modeller çoklu çekirdek performansında bir nebze daha verimliler. Xeon işlemci almak daha fiyat sebebi ile makul dediğim gibi performansı da gayet tatmin eder. 4790K'ya ikinci elde ederinden fazla isteniyor, efsane bir işlemci olsa dahi artık günümüzün 10100F'i ile zor aşık atabiliyor ki istenilen fiyatlarda hemen hemen aynı. 4790k zorlamaktansa yeni nesile geçmek kesinlikle daha mantıklı bir tercih olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4790K 4.7 GHz + 2133 MHz RAM OC'lu olmasına rağmen 10100F (i7-7700) ile zar zor baş edebilmiş gerçekten. Arkadaşın elinde H çipset bir anakart olduğu için bu hız aşırtmaların neredeyse hiçbirini yapamayacağı için özellikle işlemci odaklı durumlarda alacağı performans her ne kadar i5-4570'ten yüksek olacak olsa bile %15 hadi taş çatlasın en fazla %20'i civarında bir artış yakalar diye düşünüyorum bu durumda. Dediğiniz gibi 4790(K) yerine geçebiliyorsa yeni nesil 10105F gibi güncel seçenekler de bir alternatif 👍🏻

4790k 4.7 GHz + 2133 MHz RAM OC'lu olmasına rağmen 10100F (i7-7700) ile zar zor baş edebilmiş gerçekten. Arkadaşın elinde h çipset bir anakart olduğu için bu hız aşırtmaların neredeyse hiçbirini yapamayacağı için özellikle işlemci odaklı durumlarda alacağı performans her ne kadar i5-4570'ten yüksek olacak olsa bile %15 hadi taş çatlasın en fazla %20'i civarında bir artış yakalar diye düşünüyorum bu durumda. Dediğiniz gibi 4790(k) yerine geçebiliyorsa yeni nesil 10105F gibi güncel seçenekler de bir alternatif 👍🏻

Burada performans artışından ziyade yaklaşık 1 yıldır 4. nesil i5'de bir performans kaybı oluşuyor. Daha önce sistem bendeyken RX570 kullanıyordum, şu an kardeşim GT 1030 kullanıyor, birçok oyunda (GTA V 'i GT 1030 için olabilecek en yüksek grafiklerde tuttuk) bu kart ile bile sistem darboğaz eğiliminde ve genel olarak işlemci kullanımı çok yüksekte kalıyor. Ben bizim işlemciye has bir durum zannettim ancak 4. nesil 4590K'da bile FPS'iniz i7'ler ile benzer seviyelerde iken işlemci kullanımı hep limitlerde. Bir optimizasyon sorunu mudur bilmiyorum, pek çok güncel testte benzer senaryolar mevcut.

Geri
Yukarı